Založení SVJ - PROHLÁŠENÍM VLASTNÍKA RUŠÍ SE ČLENSTVÍ V BYTOVM DRUŽSTVĚ ?
Nevím jak na to – do r. 2002 jsme byli členové bytového družstva.
Dne 8.2.2002 jsme založili samostatné SVJ,které je registrováno na katastru
a KS Brno. V současné době nám provádí správu domu bytové družstvo,
kde jsme byli členy. Činnost družstva prakticky spočívá ve vedení
účetní agendy.Musíme uzavřít písemnou dohodu, že nejsme členové
družstva ?
Hlaváček
Jak se postupuje při založen SVJ s penězi, které zůstaly na účtu Sdružení vlastníků jednotek? Převádí se nebo vypořádají?
Děkuji za odpověď
Ne, smlouvu o některých činnostech nebo o správě domu zavírá s byt. družstvem svj. Členství v BD se taky neruší automaticky. Členství zaniká podle stanov. Když nevlastníte družstevní podíl můžete z družstva taky vystoupit. Mrkněte do stanov družstva.
– STANOVY SBD – Zánik členství ,členství zaniká převodem
družstevního podílu.
Domnívám se, že družstevní podílové vlastnicví skončilo převodem bytů
do osobního vlasnictví,takže se nemusí písemně rušit členství
v SBD.
No to jo, když převedete svůj podíl na někoho jiného, když tzv. „prodáte družstevní byt“, tak vaše členství zaniká. Ale hledejte ve stanovách, jak je to s členstvím v případě převodu bytu do vlastnictví.
Při převodu bytu z BD do vlastnictví členství většinou nezaniká. Ve stanovách bytového družstva máte stanovenu výši základního členského vkladu v BD. Dříve tento vklad byl cca 3.000,–Kč. Při prováděných převodech z BD do vlastnictví BD většinou odsouhlasila ve stanovách snížený základní členský vklad např.jen ve výši cca 100,– Kč, aby dosavadní členové bytového družstva nadále byli členy tohoto BD i po převodu bytů do vlastnictví. Tím si totiž svaz BD zajišťuje, aby nadále i vlastníci bytů platili příspěvky do svazu i jako členové bytového družstva. Tím samozřejmě členové BD ručí i za závazky BD. Proto je potřeba (pokud nadále nechcete být členem BD) zaslat doporučeně s dodejkou (nebo v podatelně BD) žádost, resp. sdělení, že od určitého data (v souladu se stanovami BD) vystupujete z BD. Tak Vám zanikne členství v souladu se stanovami BD a nemusíte už platit ani roční příspěvky na provoz BD. Co se týká skutečnosti, že většinou, než se převedou všechny byty z družstva do vlastnictví jednotlivých členů vzniklého svj, že nadále správu dělá BD, tak to není problém, protože již BD u nepřevedených bytů figuruje již jen jako jeden ze členů svj, který ale vlastní více bytů. Pro všechny v bytovém domě ve vzniklém svj platí už jen stanovy tohoto svj. U těch vlastníků, kteří nezažádali o vystoupení z BD a současně jsou i členy svj platí jak stanovy svj, tak stanovy BD. U převodu „prodej družstevního bytu“ samozřejmě Vaše členství v BD zaniká, protože s převodem bytu, převádíte i svůj základní členský vklad, pokud stanovy BD neumožňují i jiné alternativy. Snad je to srozumitelné vysvětlení. Vždy je potřeba hledat vysvětlení ve stanovách BD a následně ve stanovách svj.
Základní členský vklad se převodem jednotky do vlastníctví automaticky nepřevádí, ale musí se vypořádat, pokud nebyl použit na výstavbu domu. Členství nezaniká, pokud má člen majetkovou účast v BD, např. ZČV.
Samozřejmě, to plyne ze čtvrté věty, mého příspěvku, na který ZET2 6.prosince v 12.03 reagujete. Proto družstva snižují základní členský vklad na 100,– Kč, aby tuto částku družstevníci nepožadovali vrátit a přitom bylo zajištěno nadále členství u původního vlastníka BD a tak i nadále vlastníci bytů a současně členové BD museli hradit roční/měsíční příspěvky svazu BD.
Poslední komentáře