Zálohy na správu domu a jejich vyúčtování
Jsme nedávno ustavené SVJ v novostavbě bytového domu. Když jsem se začal zajímat o způsob stanovení příspěvků na správu domu, tak jsem zjistil:
- Platíme zálohy do fondu oprav a provozního fondu. Ano vím, že fond je chybný výraz, řekněme tedy, že se jedná o dlouhodobé zálohy DZ a krátkodobé zálohy KZ.
- Na DZ se přispívá podle SVP.
- Na KZ se přispívá podle 5 různých(!) pravidel, a to podle toho, o jaký výdaj se věcně jedná. Řekněme, že pravidla byla stanovena dohodou a tedy platí (alespoň do té doby, než si to nějaký vlastník rozmyslí a spočítá si, že platit podle SVP by bylo pro něj výhodnější). Zatím platí všichni, v tom problém není.
Dotaz zní: I krátkodobé zálohy (tzv. provozní fond) jsou zálohové prostředky na správu domu. Vyúčtovávají se, ale nevypořádavají se, pokud je to stanovami takto stanoveno (viz např. vzorové stanovy). Tzn., že případné nedoplatky musí být pochopitelně doplaceny a přeplatky evidovány, a to navíc podle své věcné příslušnosti, pokud se zálohy platí a vyúčtovávají podle různých pravidel. Potom zůstatky jednotlivých položek KZ:
- nelze převést na DZ, protože se v našem případě tyto zálohy vybírají podle jiného pravidla a byla by tak porušena zásada, že vlastníci přispívají podle SVP.
- lze převést na DZ, muselo by se ale provést jejich dorovnání tak, aby bylo v DZ zachováno stanovené pravidlo. Tj. ti vlastníci, kteří by převodem zůstatku z KZ do DZ vložili méně prostředků, dostanou rozdíl k úhradě. Je ale možné předepsat k úhradě toto doplacení DZ jen na základě toho, že někteří vlastníci z důvodu převodu přeplatků z KZ na DZ zaplatili víc?
Rozumím tomu správně?
„…Na KZ se přispívá podle 5 různých(!) pravidel, a to podle toho, o jaký výdaj se věcně jedná. Řekněme, že pravidla byla stanovena dohodou a tedy platí…“
- především KZ platíte podle skutečných nákladů (voda,teplo,úklid,výtah, apod.) a jen TU spotřebu kterou nedokážete kvantifikovat ve vztahu k spotřebiteli platíte dle §13/7 ZoVB – tedy podílem.
- máte zmatek v tom na co kterou hromádku KZ a DZ používat. Žonglování s penězi mezi KZ a DZ je bezpředmětné, protože na konci účetního období musí být zúčtovány DZ podle dohody nebo podle podílů a KZ podle skutečných nákladů – z nich (KZ) se pak určuje přeplatek nebo nedoplatek.
- je zcela jedno jak vlastník během účetního období ne/platí zálohy (tedy pokud to nenaruší příjem služeb od dodavatelů a platby jiných závazků) ale Vámi tvrzená nutnost „dorovnat bank“ je nesmyslná
Neználek
Zdenek napsal: „Rozumím tomu správně?“
Ne, Zdenku. Nerozumíte tomu správně. Pletete si zálohy a příspěvky, na což jsem Vás už včera upozornil v diskusi o novém Občanském zákoníku. Pouze pro příspěvky na správu platí zákonná úprava § 15 odst. 1 o způsobu přispívání. Pro zálohy to zákon takto nepředepisuje.
Vlastník pan Vonásek může dne 12. 04. 2012 uhradit DZ ve výši trojnásobku roční zálohy a přesto bude v roce 2012 hradit příspěvky na správu shodně jako ostatní – podle svého spoluvlastnického podílu. To je právě ten rozdíl mezi zálohou a příspěvkem, vzpomínáte si?
Má-li vlastník přeplatek na účtu KZ, může věc vyřešit nejlépe jednostranným snížením plateb KZ. Nevidím však důvod umožnit vlastníkům přehazovat přeplatky z jedné hromádky na druhou. Nechcete přece přidělávat práci vaší účetní, že? Nemáte ani žádný důvod ostatním vlastníkům jednotek předepisovat nejaké neoprávněné „dorovnání“ jen proto, že jeden z nich zaplatil na některé záloze o 500 Kč více. To je jen jeho věc.
lake
Poslední komentáře