Žaloby na členy výboru SVJ – reálná situace, nebo zbytečné strašení?
V současné době narůstá počet případů, kdy členové SVJ nebo bytových družstev nespokojení s fungováním uvnitř společenství chtějí řešit problémy soudní cestou a nalézt viníka. Často se totiž domnívají, že výbor či představenstvo nepracuje spolehlivě, dostatečně profesionálně a kvůli tomu vznikají společenství, a tedy i jeho členům, zbytečné náklady. „Je třeba uvést, že s takovou žalobu mohou členové SVJ uspět. Nový občanský zákoník, který nabyl účinnosti 1. ledna 2014, totiž zakotvil odpovědnost členů volených orgánů právnických osob za škodu způsobenou při výkonu jejich funkce,“ upozorňuje právník Mgr. Jan Eisenreich z portálu svjpravnik.cz a pokračuje: „Občanský zákoník doslovně v § 159 uvádí, že kdo přijme funkci člena voleného orgánu, zavazuje se, že ji bude vykonávat s nezbytnou loajalitou i s potřenými znalostmi a pečlivostí. Má se za to, že jedná nedbale, kdo není této péče řádného hospodáře schopen, ač to musel zjistit při přijetí funkce nebo při jejím výkonu, a nevyvodí z toho pro sebe důsledky.“
V případě SVJ neexistuje možnost podat členskou žalobu jako u družstev (úspěšně uplatňováno zejména u s.r.o. a a.s.). Teoreticky by mohla být uplatněna reflexní škoda, ale jen v teorii, všechny právní názory, které jsem četl, se přiklánějí k nemožnosti reflexní škodu uplatnit v podmínkách SVJ.
Takže jediný nástroj, který vlastníci mají, odvolat výbor, zvolit nový výbor a ten pak může o náhradu škody zažalovat bývalé členy výboru.
Poslední komentáře