Vzorové stanovy - čím doplnit?
Dobrý den, na začátku ledna 2013 budeme svolávat první schůzi a schvalovat Stanovy – prosím zkušenější o radu:
Na netu lze najít spoustu různých „vzorových stanov SVJ“ – ale nepochybně je užitečné je doplnit o různá ustanovení (jako například povinnost vlastníka platit nejenom zálohy na správu domu a fond oprav, ale též zálohy na energie, dále např. zakotvit možnost zastupování na schůzích písemnou Plnou mocí, atd… zkrátka takové ty „drobnosti“, které ve Stanovách být nemusí, ale jsou v praxi velmi užitečné…).
a) který vzor prosím doporučujete jako nejaktuálnější a v praxi osvědčený?
b) oproti dobrému vzoru, doporučujete doplnit ještě něco speciálního, s čím jste se třeba za léta praxe setkali a pak litovali, že to ve Stanovách nemáte?
Děkuji za rady a přeji hezký přelom roku!
Upravit ve stanovách svolání shromáždění
• Upravte si toto jakkoliv, avšak určitě jinak, než je to uvedeno ve vadných a nesmyslných vzorových stanovách. Problém je popsán zde: Shromáždění musí být svoláno do 30 dnů.
Povinnost vést seznam členů společenství
• Uložit SVJ povinnost vést seznam členů společenství, obsahující jméno, příjmení, aktuální doručovací adresu a volitelně i emailovou adresu. V zákoně je to upraveno neurčitě.
• Uložit členovi společenství povinnost oznamovat písemně bez zbytečného odkladu veškeré změny těchto údajů. Jestliže člen společenství tuto povinnost nesplnil, zanedbal sám ochranu svých práv a takové zanedbání nelze vyložit v neprospěch SVJ, ani v neprospěch ostatních vlastníků jednotek. V tom případě bude SVJ doručovat na adresu osoby, uvedené v katastru nemovitostí jako vlastník jednotky, nebo jako spoluvlastník jednotky uvedený na prvním místě.
• Uložit společným členům společenství, aby písemně oznámili jméno, příjmení, doručovací adresu a volitelně i emailovou adresu jedné osoby, která bude vůči SVJ reprezentovat všechny spoluvlastníky jednotky pro účely doručování, sdělování a upozorňování.
Definice pojmů "doručení", "sdělení", "upozornění"
• Doručení: v SVJ musí být jasno jakým způsobem se doručují písemnosti. Doporučuji převzít definici doručení podle konstantní judikatury. Viz Doručení.
• Sdělení: je třeba tento pojem definovat, neboť zákon jej používá (§ 15 odst. 2 ZoVB). Sdělit lze např. zveřejněním na webu společenství, na domovní vývěsce, vhozením listiny do poštovní schránky, odesláním emailu, odesláním SMS.
• Upozornění: tento pojem se používá při odečtech vodoměrů a indikátorů. Jde o to, že neumožní-li vlastník odečet ani po dvojím prokazatelném upozornění, může následovat vymáhání náhrady škody, "sankční" odečet, nebo soudní vymáhání toho, aby vlastník strpěl odečet. Proto je nutné definovat jakým způsobem SVJ upozorňuje vlastníky jednotek.
Povinnost výboru zpracovat a předkládat každoročně ke schválení Dlouhodobý plán údržby a oprav a Dlouhodobý finanční plán SVJ
Oba plány se sestavují na 30 let a každoročně aktualizují. Plán údržby a oprav viz Reserve Study. Finanční plán nevyžaduje žádné vysvětlení. Má-li se v SVJ hospodařit dlouhodobě, průhledně a efektivně, bez plánu to nepůjde.
(Na příspěvky k tomuto speciálnímu bodu nebudu zde odpovídat. Doporučuji reagovat v diskusi Víte co obsahují zálohy na správu?)
Uložit povinnost SVJ předávat vlastníkovi na výzvu seznam závazků společenství
SVj předá vlastníkovi jednotky na vyžádání seznam svých peněžitých závazků, opatřený podpisem podle § 9 odst. 13 ZoVB. Zejména jde o informování VJ a ochranu budoucího kupujícího, aby měl možnost zjistit si hodnověrně jaké dluhy má SVJ. Nabytím vlastnictví k jednotce se totiž stane ze zákona ručitelem za tyto dluhy.
Uložit povinnost SVJ uzavírat občanskoprávní smlouvy v určitých případech
Jde speciálně o případ technického zhodnocení domu (nástavby, přístavby a stavební úpravy, rekonstrukce a modernizace majetku v částce vyšší než 40 000 Kč). Stavební úpravou a rekonstrukcí je i zateplení pláště stavby. V těchto případech nejde o správu domu - pod ni spadají pouze opravy a údržba (§ 9 odst. 1 ZoVB). Na technické zhodnocení nelze vybírat zálohy podle § 15 odst. 2 ZoVB. Viz Rekonstrukce není oprava.
Závazky vlastníků jednotek plynoucí z technického zhodnocení budovy jsou soukromoprávní, hradí je objednatel a nepřecházejí na nového vlastníka. Viz Rekonstrukce pro p. Dušana.
Je tedy nezbytné, aby SVJ (je-li stavebníkem) uzavřelo řádné smlouvy na zhotovení díla podle ObčZ nebo ObchZ. SVJ není oprávněno vymáhat platby na nabyvateli jednotky, nýbrž pouze na tom, kdo stavební úpravu odsouhlasil - i když už vlastníkem není. Vymáhat smluvní závazek na bývalém vlastníkovi bez řádné písemné smlouvy by bylo velmi obtížné.
lake
povinnost zpřístupnění svilých rozvodů a mřičů médií pro výměnu a odečet. V případě že stavebními úpravami v bytě vlastník vše dá „zazdít“ kdo ponese náklady zpřístupnění a uvedení přístupu do původní podoby. Feri
Pokud máte zájem, kontaktujte na email: matejka.j@centrum.cz
Vhodné bude i Vaše tel.č.pro rychlou konzultaci detailů.
Matějka
Do stanov zakotvit délku volebního období výboru. Doporučuji 3 až 5 leté období. Výbor lze kdykoliv odvolat a při dnešním zájmu vlastníků o svůj majetek,je problém mít účast 75% na shromáždění vlastníků.
zakotvit možnost hlasování per rollam. Zvláště tam, kde se byty pronajímají je někdy problém s účastí na shromáždění vlastníků. Na rozdíl od jiných radím nedávat do stanov konkrétní částky (odměny statut., finanční limity). To vše lze se stejnou účinností stanovit a hlavně měnit usnesením shromáždění a není třeba obesílat rejstříkový soud.
Dobry den, chtel bych se zeptat jak by melo byt ve stanovych zakotveno per rollam? Ptam, ze protoze v nekterych diskuzi je na fakticke vyuziti per rollam dvoji pohled a pak judikat.
rex
PS: Cilem dotazu, je doplnit vzorove stanovy, tak aby clenove svj mohli hlasovat, bez ucasti na shromazdeni.
Pravidelné schvalování odměny je ta největší hovadina. Tím dopředu říkáte výboru „sice vás volíme na 5 let ale zaplaceno dostanete třeba jen první rok a druhý už třeba dostanete prdlačku přesto že makáte jako šroubek“.
Kontrolní otázka – nechali byste se v práci zaměstnat na smlouvu, kde nebude napsaný pevný plat ale každý rok zpětně vám šéf bude schvalovat kolik dostanete výplatu? A pokud se mu bude zdát že jste se flákal dostanete třeba prd?
Předseda
Ne, ale také bych nezaměstnala někoho, o kom nic nevím, koho téměř nemohu kontrolovat, potkám ho maximálně jednou za rok na schůzi, pokud ji svolá a nemohu ho na hodinu vykopnout, pkud zjistím, že se fláká a ještě mě okrádá. Tak asi…
Ono je toho celkem dost ale pokud na něco zapomenete,lehce doplníte na dalším shromáždění.
- Doplňte postup jak s případným neplatičem.
- Charakterizujte služby, jak se rozúčtovávají , jakým způsobem a do kdy a taky JAK se hradí zálohy......
- Nedávno se tady plácaly nesmysle ohledně pozvánek na shromáždění i to je dobré dát do stanov , jakým způsobem si budete svolávat běžné shromáždění a jak se to bude oznamovat.
4.Můžete si tam dát něco o úklidu… 5. My tam máme , že člen výboru může být pouze vlastník bytu v našem domě… ATD........
Rad možná dostanete spoustu ale pro hladký běh společenství doporučuji dvě naprosto zásadní věci:
- Stanovit limit pro „investice“/útraty bez schvalování shromážděním. Některé stanovy jsou totiž psané dokonce tak pitomě, že teoreticky dle stanov by shromáždění schvalovalo i nákup nového smetáku. Limit mívají SVJ různý, někde 20 tisíc, jinde 50, někde 100 tisíc Kč.
- Předem jasně stanovená odměna pro výbor. Buď pevnou částku za rok (lepší než nic) nebo lépe nějaký násobek třeba průměrné mzdy, aby byl zajištěn náležitý růst odměny dle inflace.
Předseda
Poslední komentáře