Vznik SVJ

Vložil romana, 22. Říjen 2007 - 0:08 ::

Podle návrhu nového zákona by SVJ nevznikalo samo ze zákona. Můj případ se týká domu ,kde jsou 4 bytové jednotky a 2 nebytové/ to jsou prostory na půdě/ jsme tu pouze 3vlastníci a do budoucna jich tu bude max. 6 víc nikdy. Ze zákona tedy u nás SVJ vzniklo, ale ještě jsme ho nenechali zapsat do Obch. rejstříku. Přijde nám to v podstatě zbytečné a nákladné, protože ano toto není zadarmo, poplatky notáři,výpisy LV, kopie listin, zápis a pod. Zajímalo by mne, zda jde nějak jinak řešit správa domu, zatím zálohy na vodu a spol. elektriku platí jeden člověk a jednou za rok se vše rozúčtuje.Ten nový 3. vlastník jsem já a chceme to změnit, hlavně já bych chtěla nějak vyřešit možnost společného účtu a placení do FO. Oni v podstatě souhlasí, ale také se jim nechce do formalit se zápisem SVJ. Opravy je moc nezajímají, v případě nutnosti mají peníze, ale já ne, proto chci tento FO.Také mi jde o pravidelné revize elektrikou počínaje a komíny konče. To zde také plno let nikdo nedělal. Druzí 2 spoluvlastníci zde v podstatě nebydlí, takže je to až tak netrápí. Spíše jde asi o účet, když je na jednu osobu, může nastat problém, ať s úroky nebo v případě úmrtí dotyčného.. jde i o smlouvy na vodu či elektriku, které jsou zatím na jednoho vlastníka. Lze z tohoto nějak „vybruslit“ Děkuji předem za rady :-)

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Matějka Jaroslav, 22. Říjen 2007 - 13:21

    Vážení, opět hledáte kličky jak něco neudělat, ušetřit korunu a časem řešit problémy, případně škody na majetku a zdraví soudní cestou.

    Nejdříve jste si všichni měli uvědomit, co vás vede k převodu jednotek-bytů do osobního vlastnictví včetně všech povinností a po té konat. Většina vidí „vlastním byt“, mám na to „papír“ – výpis z katastru nemovitostí a ostatní mě je „ukradený“; ovšem neznalost zákona neomlouvá a kdo bude řešit společné záležitosti týkající se domu a pozemku, to je již problém.

    Jsou-li již zapsány jednotlivé jednotky-byty v katastru nemovitostí, tak SVJ vzniklo ze zákona, tedy dle §9 odstavce 3., zákona č.72/1994 Sb.: „Společenství vzniká v domě s nejméně pěti jednotkami, z nichž alespoň tři jsou ve vlastnictví tří různých vlastníků, a to dnem doručení listiny s doložkou o vyznačení vkladu do katastru nemovitostí nebo jiné listiny, kterou příslušný státní orgán osvědčuje vlastnické vztahy k jednotce, poslednímu z těchto vlastníků. Příslušný katastrální úřad vyrozumí ostatní vlastníky jednotek o provedení vkladu vlastnictví jednotky do katastru nemovitostí. Další osoby, které nabyly vlastnictví k jednotce jiným způsobem než smlouvou, jsou povinny o tom uvědomit původního vlastníka budovy.“

    Činnost SVJ se řídí dalšími ustanoveními ZoVB dle §9:

    • odst.8. – „Shromáždění je nejvyšším orgánem společenství. První schůze shromáždění se musí konat nejdéle do 60 dnů po vzniku společenství (odstavec 3); svolá ji původní vlastník budovy. Na této schůzi shromáždění schvaluje stanovy společenství a volí orgány společenství podle odstavce 7 písm. b) a c). Tato schůze se může konat jen za účasti notáře, který o jejím průběhu, volbě a složení orgánů společenství a schvalování stanov pořídí notářský zápis, jehož přílohu tvoří schválené stanovy společenství. Náklady na činnost orgánů společenství se považují za náklady společenství spojené se správou domu.“
    • odst.9. – „Pokud se nesejde shromáždění k volbě orgánů společenství nebo nejsou-li tyto orgány zvoleny, plní funkci orgánů společenství vlastník, jehož spoluvlastnický podíl na společných částech domu činí nejméně jednu polovinu, jinak vlastníci jednotek, kteří se stali členy společenství dnem jeho vzniku.“
    • odst.10. – „Pokud shromáždění neschválí stanovy společenství, řídí se právní poměry společenství vzorovými stanovami vydanými nařízením vlády. V případech družstev uvedených v § 24 odst. 1 a 2, která byla původním vlastníkem budovy a vykonávají správu domu, plní funkci orgánů společenství toto družstvo až do doby, kdy budou orgány společenství zvoleny.“

    Dle vašeho „vybruslit“ můžete v souladu se ZoVB dle §5, odst.6. – „Vlastníci všech jednotek v domě mohou uzavřít dohodu o tom, že vlastnictví jednotek změní na podílové spoluvlastnictví budovy. Dohoda musí mít formu notářského zápisu. Vkladem spoluvlastnického práva do katastru nemovitostí podle této dohody zaniká vlastnictví jednotek a vzniká podílové spoluvlastnictví budovy. Velikost spoluvlastnických podílů na budově se rovná velikosti spoluvlastnických podílů na společných částech domu.“

    Matějka

    Vložil romana, 22. Říjen 2007 - 22:25

    Pane Matějka, děkuji Vám za odpověď, ale toto vše já vím.. Původní 2 vlastníci dostali dům v restituci a já jeden z nich následně po nějaké době koupila. Jen mi to vše přijde zbytečné pro tři lidi. Pro domy ,kde je více bytů, je to vše pochopitelné. Do spolupodílu nikdo z nás nechce, to už jsme probírali. Takže obezlička není, nezbude mi než vypracovat stanovy a zavolat notáři :-( děkuji. R.

    Vložil Anonymous, 9. Listopad 2007 - 10:14

    Souhlasím, že vznik SVJ není levná záležitost a povinnosti SVJ přehnané, zejména pro malý počet jednotek. Přemrštěné notářské ceny jsou jiná záležitost. Proč však otázkou peněz na opravy a údržbu nutíte většinu k tomu, co nechce. Spořit si můžete na svůj účet, nebudete-li mít naspořeno, v případě potřeby si vypůjčíte.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".