Vznik společenství vs. družstvo

Vložil Anonymous, 3. Prosinec 2007 - 23:40 ::

Bydlím v bytě v paneláku se 4 vchody po 13 bytech. Naprostá většina jsou družstevní byty. Družstvo vzniklo ještě za totality a funguje dodnes. Asi 5 byt. jednotek, včetně mojí, je v OV. Jsem něco jako členem družstva – platím jim za správu a odvádím do fondu oprav. Jaká je hranice, kdy SVJ vzniknout ze zákona musí? Musím se já starat, kolik jednotek je v OV? Z § 9 odst. 3 soudím, že nikoliv – měl bych být někým (Katastrální úřad, družstvo, …?) informován – kým?

Díky za radu, Bodský

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Anonymous, 4. Prosinec 2007 - 0:17

    Asi se bude postupovat podle § 9/4 a nikoliv § 9/3 ZoVB.

    Společenství vznikne až se převede na vlastníky více než 75% podlahové plochy.

    Do té doby „existuje“ SVJ bez právní subjektivity.

    Pokud se využije doba do vzniku SVJ s právní subjektivitou na opravy a rekonstrukce domu bude to dobré, pokud ne, tak v SVJ to půjde o mnoho hůře.

    Hezký den!

    pavelsvj@centrum­.cz

    Vložil Anonymous, 4. Prosinec 2007 - 8:39

    Ano, máte pravdu a pro bývalé družstevníky-teď vlastníky přesně takto (citace): pokud družstvo uvedené v § 24 odst. 1 a 2, které bylo původním vlastníkem budovy, nebo družstvo vzniklé vyčleněním z původního družstva podle § 29 plní povinnosti správce podle § 9 zákona o vlastnictví bytů platného před účinností tohoto zákona, vznikne společenství až prvním dnem kalendářního měsíce následujícího po měsíci, v němž budou družstvu doručeny listiny dokládající, že spoluvlastnický podíl na společných částech domu se snížil na méně než jednu čtvrtinu. Do doby vzniku společenství se použijí ustanovení § 9 , 11 a § 15 odst. 2 zákona o vlastnictví bytů platná před účinností tohoto zákona.

    (5) Členství ve společenství vzniká a zaniká současně s převodem nebo přechodem vlastnictví jednotky. Spoluvlastníci jednotky jsou společnými členy společenství.

    U nás je to stejný problém, bylo by hezké provést opravy ještě do vzniku SVJ s právní sub., ale správcem je dosud ze zákona SBD a tedy stejně rozhoduje o opravách ono. Pak se část peněz na opravy jen někde „cestou utopí“. Prostě chci jen naznačit, že tato situace není nejlepší řešení, družstva zkrátka nemají moc chuť investovat naše peníze na důležité opravy ani není chuť cokoliv řešit ...... a tak zbývá jen čekat až se převede do vlastnictví více než 3/4 bytů ....... a štve to. Tina

    Vložil Anonymous, 4. Prosinec 2007 - 17:24

    Malé upozornění. V 1.odts. se říká: …spoluvlastnický podíl na společ. částech domu se snížil na méně než jednu čtvrtinu. V posled, odst. na konci: … a tak zbývá jen čekat až se převede do vlastnictví více než 3/4 bytů. Co je správně ? k.kolar@cen­trum.cz

    Vložil dolly, 4. Prosinec 2007 - 7:46

    …ovsem pouze do doby nez bude zapotrebi sjednat na rekonstrukci uver s bankou. U nas napr. banka v tomto stavu pozadovala podpis 100% vsech vlastniku, ktery bylo nemozne ziskat.

    Jak vubec v tomto stavu (nez bude mit druzstvo mene nez 25% plochy) funguje rozhodovani/hla­sovani o opravach atd. Dle zakona by melo myslim vlastnikum clenstvi v druzstvu zaniknout.

    Tomas

    Vložil Anonymous, 4. Prosinec 2007 - 17:32

    Uvedený problém v daném právním stavu družstvo-SVJ mohu též potvrdit. Při posuzování žádosti podobného vlastnicko-právního stavu v „domě“ banky nepožadovaly ani 100% souhlas všech, ale uvedly, že tento právní stav je pro ně rizikový. V případě potřeby úveru pro takovéto subjekty nezbývá než hledat jeho jiné formy, které za určitých podmínek jsou možné.

    k.kolar@centrum­.cz

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".