vyúčtování za teplo

Vložil Martin Sv, 5. Duben 2010 - 14:57 ::

dobrý den, mám dotaz ohledně vyúčtování za teplo. je nás 11 bytových jednotek napojených na centrální topení, ale některé bytové jednotky užívají lokální krbová kamna na tuhá paliva. př. za rok 2009 jsem spotřeboval 2,2MWh(na el.měřiči před byt.jednotkou­)*3,6=7,92GJ tepla. při ceně cca 380kč/GJ tj. 3009,6Kč(náklady na topení v byt. jednotce).Vyuč­tování proběhlo 50/50 základní/spotřební a naučtováno mi bylo 10841,03Kč což se mi nelíbí.Snažím se šetřit každou korunu a přitápím si krbovými kamny, takže o tom že by mě vytápěli sousedi a já netopil a šetřil se říct nedá.Za zimu jsem spálil 5m3 dřeva.Jako alternativa mi příjde rozpočítat spotřebu pouze podle měřičů.....celkem spotřeba dílků 40,42(MWh)náklady 101826Kč......tj. 101826/40,42=­2519,2Kč/dílek(MWh)…tj. moje platba 2,2×2519,2 = 5542,24Kč.Příjde mi to jako nejspravedlivější alternativa.(mám byt který má ze 3 stran venkovní zdi)..... můžete mi prosím napsat váš názor ??? moc děkuji Martin

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Anonymous, 5. Duben 2010 - 17:10

    Váš byt je odpojen od centrálního topení?

    Vložil Martin Sv, 5. Duben 2010 - 18:37

    není..... ale spíš topím v krboých kamnech a centrálním topením pouze přitápím.....­.......... a podle vyučtování by se dalo říci že dotuji ostatní bytové jednotky, což se mi nechce. myslím že by se to nechtělo nikomu kdyby byl v mé situaci, ale co mám dělat abych neporušil vyhlášku??? proč nepamatuje na kombinované způsoby vytápění ??? U plynového topení se cena stanovuje určitě podle plynoměru…proč tomu tak nemůže být u elektrického kalorimetru???

    Vložil lake, 5. Duben 2010 - 17:02

    Martine,

    Rozpočítání nákladů podle vyhlášky 372/2001 Sb. nepočítá s kombinací centrálního tepla a tepla z lokálních topidel. Píšete, že některé bytové jednotky užívají lokální krbová kamna na tuhá paliva. Bohužel to nijak neupřesňujete. Možné případy podle vyhlášky jsou tři:

    (a) Pokud jsou tyto jednotky dodatečně odpojeny od centrálního vytápění, mají se plně podílet na úhradě základní složky (u vás 50% nákladů).
    (b) Pokud byly od počátku kolaudovány pouze s vlastním odděleným topením, pak se na nákladech společného topení nijak nepodílejí.
    (c) Pokud jsou připojeny (jako Váš byt) na společný rozvod vytápění a zároveň si přitápějí lokálně, rozpočítá se jim 50% celkových nákladů podle podlahové plochy bytu a 50% nákladů podle náměrů bytových kalorimetrů po uplatnění korekcí pro polohu bytu.

    Dodatečná korekce stanovená v § 4 odst. 4 vyhlášky pak upravuje náklady každého bytu tak, aby celková částka připadající na byt (v Kč/m2) se neodchylovala o více než +−40% od průměru celé zúčtovací jednotky. Vyhláška 372 nepočítá - jak už jsem napsal - s dvojím zdrojem tepla. Dovedu si například představit, že z výpočtu vynecháte tuto závěrečnou korekci (*).

    Váš návrh na rozdělení základní a spotřební složky 0% + 100% je mimo rozmezí předvídané vyhláškou (*). V tomto případě se veškeré náklady budou rozdělovat podle náměrů kalorimetrů. Cena za 1 GJ naměřený kalorimetrem bude prostě 2x vyšší než nyní.

    * Poznámka:
    Oba postupy označené hvězdičkou jsou v rozporu s vyhláškou. Pokud chcete takto rozpočítat, pak pouze se souhlasem všech a s vědomím, že výpočet není v souladu s celostátně platným předpisem. Váš způsob vytápění se prostě nedá beze zbytku "vecpat" do paragrafů vyhlášky 372/2001 Sb. Proto bych zde připustil možnost jiné dohody. Určitou pojistkou vašeho postupu by bylo dobrozdání znalce v oboru vytápění.

    lake

    Vložil Larry (bez ověření), 14. Duben 2010 - 19:49

    Dobrý den. Rád bych se do diskuze připojil s podobnou otázkou. Náš dům je napojen na otopný systém sídliště jako koncový prvek dvou větví, t.j. každá polovina domu má své měřidlo. Před čtyřmi lety bylo shromážděním schváleno rozdělení nákladů na vytápění v poměru 20/80%.V minulém roce si jedna polovina domu – tedy i SVJ – v níž bydlí i členové výboru na shromáždění prosadila rozdělení nákladů 0/100%, druhá polovina zůstalo 20/80%. Informace o 40% rozdílu nákladů vůči průměru jsou již úplně nedostupné. Chtěl bych znát kvalifikovaný názor na takovýto způsob dělení nákladů v jednom SVJ a jeho oprávněnost. Děkuji.

    Vložil lake, 14. Duben 2010 - 20:56

    Máte dvě zúčtovací jednotky, dva samostatné okruhy se dvěma měřidly. V každé z nich lze rozúčtování provést odlišným způsobem.

    Rozdělení nákladů na základnía spotřební složku je přípustné pouze v rozmezí 40%+60% až 50%+50%. Cokoliv mimo tento rozsah je protizákonné. Porušení zákona si nemůžete schválit shromážděním. Pouze tichou dohodou všech, dokud od ní některý vlastník neodstoupí.

    P.S. Dávejte laskavě příspěvkům názvy.

    lake

    Vložil Martin Sv, 6. Duben 2010 - 8:21

    mám otázku,jak by jste se stavěl k tomu kdyby se náklady rozdělily 30%základní složky a 70% spotřební s odůvodněním, že společné prostory pro vytápění a ztrátu jsou opravdu malé(žádná místnost – pouze rozvody po chodbách – 2 patrový dům o dvou vchodech)a spotřeba je spíš na uživateli což ukáže kalorimetr v každé bytové jednotce. martin

    Vložil Účetní (bez ověření), 6. Duben 2010 - 9:07

    Vážený pane Martine Sv,

    opakovaně tu píšete totéž: Ve Vašem domě je podle všeho řádně projektované a zkoulaudované ústřední topení, které vytápí Váš byt. Chcete šetřit na úkor ostatních uživatelů Vašeho domu.

    Nejprve doporučuji nastudovat komentáře k vyhlášce o rozúčtování tepla. Ona zase není tak špatná, jak se zde snažíte tvrdit, pane Martine Sv:

    (1) Náklady na teplo se podle platné právní úpravy nerozdělují podle „spotřebovaného tepla“, ať už „spotřebovaným teplem“ myslíte cokoliv. Teplo se totiž „spotřebuje“ tím, že ohřeje okolí domu, nikoliv tím, že teplo spotřebují uživatelé jednotky.

    (2) Tzv. „základní složka“ nevyjadřuje pouze vytápění společných prostor domu, jak zde uvádíte.

    (3) Téměř každá jednotka má svůj dodatečný zdroj tepla (kromě krbu třeba infrazářič v koupelně, sporák, elektrospotřebiče, chovaná zvířata, uživatele). Podle tepelného výkonu těchto zdrojů poklesne v jednotce tzv. „spotřební složka“.

    (4) Je záměrem vyhlášky, aby se provozování doplňkových zdrojů tepla v jednotce uživateli nevyplatilo.

    Vše uvedené se zde už podrobně diskutovalo, doporučuji vyhledat.

    Účetní

    Vložil Martin Sv, 6. Duben 2010 - 9:58

    http://www.tzb-info.cz/t.py… článek o vyhlášce 372 v porovnání s evropskou legislativou…

    Vložil Martin Sv, 6. Duben 2010 - 9:51

    ......plyn, elektřinu, vodu …vše platím dle stavu měřida.....i dřevo které spálím si zaplatím sám.....dle skutečného stavu!!! ano já šetřím, ale NÉ na úkor ostatních vlastníků!!! teplota v bytě mi neklesne po 21st.!!! bod 4)Vaší reakce odporuje zdravému rozumu !!! Martin Sv

    Vložil lake, 6. Duben 2010 - 10:17

    Pane Martine,

    teplo je prevít: na rozdíl od plynu, elektřiny a vody leze skrz stěny, strop a podlahu po celém domě. Proto se počítá se základní složkou 40% až 50% podle podlahových ploch, zbytek podle měřidel.

    Pro Váš případ bych kalkuloval takto: spotřeboval jste na topení 5 m3 dřeva, tedy přispěl jste k tepelné bilanci domu o 4 GJ (přibližně, podle druhu dřeva a jeho vlhkosti). Váš příspěvek rozdělím shodně s teplem z centrálního zdroje na část základní (50%, tedy 2 GJ) a spotřební (tu si každý platí sám). Náklady na tyto 2 GJ by vám měly být odpočítány z celkových nákladů bytu na vytápění.

    Zbývá jedině přesvědčit o tomto nebo jiném výpočtu všechny sousedy... Největší překážkou Vašich návrhů na inovaci rozúčtování jsou totiž oni. Nás přesvědčovat nemusíte.

    lake

    Vložil Martin Sv, 13. Duben 2010 - 10:29

    Pane Lake, ještě bych se chtěl zeptat, když se u nás v domě nachází byt(přímo nad mým), který není napojený na ústřední vytápění(má vlastní elektrokotel)a nezapočítává se do vyúčtování za ústřední vytápění. Neměla by se plocha bytu započítat do rozúčtování základní složky?Když to teplo prostupuje všude? :-) díky M.

    Vložil lake, 13. Duben 2010 - 11:05

    Odpověděl jsem v příspěvku Vložil lake, 5. Duben 2010 - 17:02.
    lake

    Vložil Ignác (bez ověření), 6. Duben 2010 - 10:45

    To bych potom chtěl taky odpočet, podle stejné argumentace přispěvatele lake.

    Sedím u počítače se zdrojem o výkonu 500 W, jede monitor o spotřebě 160 W. Prakticky totéž další dva uživatelé bytu. Večer si zapnu lustr o celkovém výkonu 300 W a další svítidla.

    K tomu peču v troubě, peru a suším v pračce se sušičkou, pak budu prádlo žehlit. Výkon trouby, pračky i žehličky pokaždé necelé 2 kW.

    Čtyři uživatelé dají dohromady dalších 400 W.

    Pak si dám trénink karate, a hned topím krátkodobě dvojnásobně.

    Vše uvedené je prakticky výhradně tepelný výkon.

    Soused má byt prázdný.

    Ignác

    Vložil Martin Sv, 6. Duben 2010 - 11:19

    no comment jdete do extrémů.

    Vložil Ignác (bez ověření), 6. Duben 2010 - 10:54

    Zkusme naznačený výpočet dotáhnout do konce. Výpočet v každém řádku podle vzoru:

    výkon x počet spotřebičů x časový zlomek (počet hodin provozu z 24 hodin)

    (500 W + 160 W) x 3×8/24 = 660 W

    300 W x 2×4/24 = 100 W

    2000 W x 3×1/24 = 250 W

    100 W x 4×24/24 = 400 W

    Celkový výkon: 1410 W

    Ignác

    Vložil Inženýr (bez ověření), 7. Duben 2010 - 7:57

    Z inženýrského pohledu je uvedený výpočet v pořádku, jenom by se věc dala odhadnout jednodušším způsobem:

    Celková spotřeba elektřiny, plynu a dalších paliv (v vyjádřená jako jejich energetický ekvivalent, výhřevnosti jsou v tabulkách) vynásobená koeficientem řekněme 0,9 (účinnost).

    Vychází se z předpokladu, že se energie dodatné elektřiny, plynu a dalších paliv prakticky přemění na teplo.

    Takže: Pokud se někomu netočí ani elektroměr, ani plynoměr, ani nepálí dřevo v krbu ani byt neobývá (je dlouhodobě na Bahamách apod.), nemá v bytě zdroj tepla. Všichni ostatní mají v bytě zdroj tepla, a to nikoliv nepodstatný.

    Že tyto zdroje tepla jsou podstatné ukazují tzv. pasivní domy, které prakticky jiný zdroj tepla nepotřebují nebo ani nemají. Musí být ovšem užívány.

    Inženýr

    Vložil Martin Sv, 6. Duben 2010 - 10:21

    díky. rozumný a logický názor. s pozdravem Martin

    Vložil Jana1, 6. Duben 2010 - 10:00

    Člověče! Smiřte se s tím, že bydlíte v bytovém domě, kde platí jistá pravidla. Zákony, vyhlášky a tak podobně. Až budete bydlet v RD, tak si šetřete jak uznáte za vhodné. Jana1

    Vložil Ignác (bez ověření), 6. Duben 2010 - 10:00

    Martin Sv: Měl jste někdy ve škole fysiku?

    Ignác

    Vložil Martin Sv, 5. Duben 2010 - 19:22

    díky za rychlou odpověď. více vlastníků má kombinované vytápění(krbová kamna/centrální vytápění), ale já, protože mám největší byt(cca o 40m2 než ostatní)platím nejvíc v základní části, ale skutečná spotřeba tepla je přitom nejnižší, ale neznamená to, že bych netopil.(lokální vytápění-krbovky).Přitom byt má 3 stěny venkovní, nová plastová okna.....což někteří ani nemají.(určitě je rozdíl mezi novým plastovým oknem a 40let starým špaletovým)Zoh­ledněno při vyúčtování to však není! Když to shrnu, lidi si topí o 106, šetření a opatření aby uspořili je nezajímají a já to dotuju, to je můj pocit a zákon je na jejich straně. Už když si vyučtování rozdělím na 40/60 což vyhláška umožňuje.....­.náklady se mi sníží o cca 1700Kč na nějakých 9100Kč/rok...... ale 5500Kč je míň a každá koruna se hodí :-).....proto šetřím že jo :-) Zítra jdu na firmu která nám dělá vyúčtování......tak jsem zvědavej jak dopadnu.....ale po tom co jsem si dnes přečetl to vidím černě...... poraďte co dělat … Martin

    Vložil Šetřil Antonín (bez ověření), 5. Duben 2010 - 21:19

    Píšete, že vytápíte ostatním dům.

    To se dá snadno experimentálně ověřit: Nechte odpojit centrální topení v celém domě, stačí pro začátek tak na dva dny. Lidi budou nadšeni, protože ušetří, a Vy také. Určitě budou s takovýmto návrhem souhlasit, a protože se osvědčí, můžete při něm zůstat.

    Šetřil Antonín

    Vložil Anonymous, 5. Duben 2010 - 21:15

    „určitě je rozdíl mezi novým plastovým oknem a 40 let starým špaletovým“

    Souhlasím, špaletové okno isoluje lépe.

    Vložil Jiří (bez ověření), 9. Duben 2010 - 11:17

    ale před 40 lety asi neměli izolační skla s potřebným koeficientem. Jirka

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".