Vyúčtování dle vyhlášky - problém
Dobrý den, na základě cenných informací získaných na tomto portále jsem si objasnil spoustu věcí týkající se vyúčtování dle vyhlášky 372/2001. Nevím však jak postupovat v těchto případech (jsme SVJ): • zálohy jsou hrazeny vlastníkem jednotky, ve vyúčtování jsou zúčtovány zálohy takto uhrazené na skutečnou spotřebu, avšak nájemce hradí pronajímateli zálohy vyšší. Odmítá úhradu nedoplatku, doplatek požadovat po vlastníkovy jednotky? Na základě jakého podkladu? • vlastník jednotky ji pronajímá, změny nájemníků nehlásí výboru a ani stavy ITN a vodoměrů TV a SV při změně nájemníka. Jak provádět vyúčtování „konečnému spotřebiteli“? Změny konečných spotřebitelů (nájemců) zjistí výbor se zpožděním (např. při kontrolním odečtu vody 1 x za kvartál). Provedení vyúčtování vůči nebydlícímu vlastníku namísto nájemci jako konečnému spotřebiteli je v rozporu s vyhláškou. Ve stanovách máme, že vlastník jednotky je povinen nahlásit změny výboru písemně do 15 dnů ode dne změny, lze se bránit, že vlastník nesplnil svoji povinnost a tato skutečnost jde k jeho tíži? Jak postupovat? Díky za názory
Rozsudek Nejvyššího soudu České republiky sp.zn. 21 Cdo 803/2002, ze dne 26.11.2003:
"Vyúčtování úhrad za plnění poskytovaná s užíváním bytů (cen a záloh za dodávku tepla a teplé užitkové vody) - dále též jen „vyúčtování“ - ve vztahu k nájemcům bytů provádí zásadně pronajímatel (vlastník, případně správce domu nebo bytu) jako účastník právního vztahu z nájmu bytu, a to i v těch případech, kdy dodavatelem tepla je jiný subjekt."
Nájemce je však oprávněn požadovat po pronajímateli, aby mu doložil oprávněnost účtovaných částek. To prakticky znamená, že pronajímatel je povinen nájemci dodat všechny údaje a informace, na které má v souvislosti s vyúčtováním nárok konečný spotřebitel. Popřípadě je povinen umožnit nájemci, aby se s těmito podklady seznámil u rozúčtovatele přímo.
Půjde o informace a údaje nutné pro kontrolu správnosti vyúčtování. Viz též vyhláška 372/2001 Sb.
lake
Dobrý den, dle mého názoru se uvedený rozsudek týká období před platností vyhlášky 372/2001. Nicméně je asi nadčasový.
Pokud vycházíme ze vzorových stanov, tak tam je napsáno, že právo obdržet vyúčtování a povinnost platit zálohy na služby má člen společenství – tedy vlastník jednotky. SVJ tedy vyúčtovává jen vlastníkům.
Petr
Dobrý den, moc děkuji za odpoveď p. lake. Pokud ji dobře chápu za vyúčtování vůči nájemci je odpovědný vlastník bytu a on si musí provést rozúčtování mezi jednotlivé nájemníky užívající byt v průběhu roku. SVJ svoji povinnost vyúčtováním vůči vlastníkovi splnilo. Pohledávka z vyúčtování je pohledávkou za vlastníkem bytu, který je povinen ji uhradit.
Proč se zabýváte nájemníkem vlastníka? Co a jak platí nájemník vlastníkovi, do toho vás nic není. Platby předepisujete vlastníkovi, vyúčtování je na vlastníka, přeplatek dostává vlastník, nedoplatek hradí vlastník. Když nájemník vlastníka odmítá úhradu jakéhosi nedoplatku dobře dělá. Proč by platil nedoplatek, když žádný nemá. Nedoplatek má vlastník.
Dobrý den, díky za odpověď. Neměl jsem právě ujasněno, kdo je naším dlužníkem a zda jsme provedli vyúčtování správně když znělo na vlastníka bytu. ten jej předl nájemci s tím, aby uhradil nedoplatek.
SVj je spolek vlastníků, a pracuje pro vlastníky. S nájemníkem vlastníka nemá SVJ vůbec nic společného (i na ty odečty měřidel by měl být pro Vás partnerem majitel) nájemník je pro vás třetí osoba, která je vůči spotřebě a vyúčtování irelevantní. A o tomto Vašem tvrzení bych rád slyšel vysvětlení „Provedení vyúčtování vůči nebydlícímu vlastníku namísto nájemci jako konečnému spotřebiteli je v rozporu s vyhláškou.“ Nájemce není konečný spotřebitel, tím je vlastník, i podle vyhlášky.
Dobrý den, tvrdíte, že nájemce bytu není pro potřeby rozúčtování nákladů na tepelnou energii na vytápění a nákladů na poskytování teplé užitkové vody mezi konečné spotřebitele konečný spotřebitel, tím je vlastník, i podle vyhlášky.
Já to ale ve Vyhlášce č. 372/2001 Sb. ani v Metodickém pokynu Ministerstva pro místní rozvoj č.j. 28203/2002 – 71 ze dne 19. prosince 2002 nenašla.
Takže jsem se chtěla zeptat, z čeho při svém tvrzení vycházíte, resp. z jakého důvodu by Vlastník zůčtovací jednotky neměl akceptovat nájemníka bytu jako konečného spotřebitele, pokud je tento nájemník u Vlastníka zůčtovací jednotky přihlášen a evidován?
Děkuji
Peto, nájemník je samozřejmě konečným spotřebietelem, ale pro majitele bytu ne pro svj. Smlouvu o pronájmu bytu uzavřel s majitelem bytu. Svj má nasmlouvané dodávky pro majitele bytu, ne pro nájemníka. Nebo u vás je to jinak? O tom pochybuji. Pro SVj je partnerem majitel bytu. Byt také může mít ve spotřebě nedoplatky. Jak je chcete jako svj vymáhat po nájemníkovi vlastníka? Proč to podle vás dělat jednoduše, když si můžeme komplikovat život, asi tak,
Dobrý den, děkuji za odpověď. Vlastník je dlouhodobě mimo, většinu roku i mimo republiku, takže umožnění odečtu ze strany nájemce je jediná možnost jak hodnoty zjisti, vždy je odečítáno za účasti uživatele a jím podesáno, že odečtené hodnoty souhlasí. O púrovedení odečtu jsou všich informování nejméně 8 dní předem vyvěšením na informační desce, uvedený vlastník emailem. Z ostaních diskuzních příspěvků jsem nabyl dojmu, že konečným spotřebitelem je v tomto případě nájemce.
Nabyl jste špatný dojem. Přečtěte si pozorně příspěvky. Pro SVJ je Vaším partnerem vždy vlastník a s ním jednáte!!!! Jeho povinností je umožnit odečty a další, i když to třeba zařídí v konečné fázi přes své nájemníky. Zahradník
Poslední komentáře