Výtahy a zákon o službách
Před několika lety byly v našem SVJ modernizovány výtahy.Firma si za servis hned po jednom roce začala navyšovat platby proti SOD, za inflaci.Na můj protest loni své platby opravila,ale místo toho je fakturace servisu navyšována o opravu výtahu(nové výtahy),která vlastně tuto inflaci a původní navýšení potvrzuje. Náklady jsou na výši, jakoby k žádné dohodě o opravě fakturace nedošlo.
Podle PV neexistuje služba provoz výtahu, ale ve vyúčtování služeb do roku 2013 je položka „Výtah“ = (rozúčtování podle podílů pro uživatele od 2.nadzemního podlaží),v předpise záloh je již dlouhá léta položka „Záloha za užívání výtahu“. Výtahy jsou společnou částí, ale od jejich modernizace jdou náklady pouze za uživateli (nyní i první faktura za opravy, které byly u starých výtahů hrazeny z „DZO“. K zákonu o službách vlastníci obdrželi od správce jedinou informaci na podzim r. 2014,že pokud nedošlo v SVJ k ujednání,bude rozúčtováváno podle Zákona 67/2013 Sb. V SVJ neexistuje žádný seznam poskytovaných služeb, v PV je uvedeno toto:
5. vlastník je povinen platit měsíčně zálohy za úhradu nákladů spojených se správou domu a na úhrady za plnění poskytovaná s užíváním jednotky (služby).
6. výše záloh a termíny jejich splatnosti stanoví správce po projednání se SVJ v závislosti na předpokládaných nákladech v příslušném zúčtovacím období, v případě DZO a investice i na předpokládaných výdajích v obdobích následujících.
8. náklady na správu domu představují zejména:
a) náklady na údržbu a opravy společných
částí domu a výdaje na investice na SČD.
- daň z nemovitostí
- pojištění domu
- mzdové náklady vč.odvodu na SP a ZP
pracovníků zajišťujících provoz domu
(domovník,úklid,údržba,dozor a mazání
výtahu ap.)
- spotřeba energií ve SČD
(el.,voda,plyn,teplo)
- odvoz odpadků
- spotřeba studené vody v
jednotkách,vč.stočného
- spotřeba tepla a TV v jednotkách
- ostatní náklady vztahující se přímo k
Na úhradě nákladů uvedených ad a/ b/ c/ d/ e/ f/ se VJ podílejí v poměru SVP = podíly= na SČD.
Na úhradě ad g/ = podle vodoměrů, na úhradě ad h/ = podle platných předpisů, na úhradě ad i/ = podle SVP=podíly na SČD, pokud SVJ nerozhodne jinak.
9. Kromě uvedených záloh je VJ povinen hradit správci stanovenou částku za výkon správy domu.
Podrobnosti týkající se těchto pravidel jsou řešeny smlouvou o správě domu, kterou je na základě tohoto prohlášení povinen uzavřít každý vlastník s určeným správcem.
PV je z r. 1998 a SVJ jako PO vzniklo o deset let později. Ve stanovách o službách není uvedeno nic.
Jakákoliv pravidla nebyla vytvořena.
Správce, tj. SBD nabízí při případném ujednávání způsobu rozúčtování jejich směrnici, která je opsána částečně ze ZoSL, a určena hlavně pro nájemníky.
Výtahy jsou majetkem všech VJ, ale nyní se na jejich provozu,popř. části provozu nepodílejí všichni a nebudou se podílet do další „veleopravy“?Nevím, jak bude vyúčtování za r. 2014 vypadat, jakým způsobem vytvářet pravidla?
Pokud výtahy jsou nákladem na správu domu a nejsou nákladem na neexistující službu (zatím), budou i nadále ve vyúčtování služeb nebo by měly být potom ve „Vyúčtování služeb a správy“?
V předpise záloh není žádná záloha na správu domu, kromě DZO. Jak pojmenovat položku, která se dosud jmenuje „záloha za užívání výtahu“, není to služba, je to položka správy? Jak se postaví VJ k vyúčtování výtahu jako služby, která službou není a bude podle počtu osob podle zákona 67/2013? Uplatnit reklamaci?Děkuji předem.
Služba provoz výtahů samozřejmě existuje. Pokud si v SVJ pořádně nedefinujete a neschválíte pravidla pro poskytování služeb, tak vás váš pověřený vlastník – SBD bude tahat na cezené nudli, jak bude chtít. Používáte zkratky, kterým já osobně nerozumím, např. SOD, SVP, SČD, PO. V našem svj máme služby definované v Prohlášení vlastníka, máme definované jak stanovit náklady na jednotlivé služby, způsob rozúčtování služeb, nemáme žádné směrnice a vše u nás funguje bez problémů. Pracovník zajišťující údržbu, dozor a mazání výtahu je vašim zaměstnancem? U nás platíme sjednaný servisní poplatek firmě, se kterou máme přímý smluvní vztah. Pracovníci zajišťující uvedené nejsou našimi zaměstnanci, jsou to zaměstnanci firmy, která se nám stará o výtahy. My platíme servisní poplatek, který je u nás nákladem na službu provoz výtahů. Úklid domu je taky služba, termín provoz domu v našem svj neznáme.
Doposud jsem hradila zálohu za používání výtahu,ve vyúčtování služeb byla doposud položka „Výtah“ a rozúčtovávalo se podle podílů kromě 1. a 2. NP. To bylo za éry starých výtahů, kdy do nákladů přišla sotva polovina toho, co tam jde dnes, co do objemu peněz.Samotné opravy byly hrazeny z DZO. Nyní správce (a firma Výtahy vystavila fakturu na opravu výtahu) zahrnul fakturu za opravu výtahu mezi náklady za užívání výtahu,která bude vyúčtována za r. 2014, nikoliv aby byla uhrazena z DZO=z"FO". (Firma Výtahy tak legalizovala navýšení servisu a neporušila tím SOD),tj. tyto náklady hradí jen někteří VJ.V budoucnu tak mohou být zahrnovány do služeb všechny opravy výtahů? Jedná se ale o majetek domu,majetek všech.
Navíc za r. 2014 již tyto náklady na služby mají být účtovány podle osob=podle zákona 67/2013 Sb.
Prohlášení vlastníka,pokud tomu rozumím nehovoří o službě „Výtah“, ale jen o nákladech na správu „Výtah“. Seznam služeb nebyl sestaven,není. Pravidla nejsou.Kam zařadit „Používání výtahu“? Lze to zahrnout mezi služby,pokud PV takovou službu nezná a tato služba není známa ani podle stanov?
Na Váš dotaz nelze odpovědět bez znalosti právního stavu.
Obecně platí, že provozovatelem technického zařízení je jeho
vlastník.
Vlastník může přenést tuto odpovědnost na jinou osobu jedině smouvou.
Například pokud se ve stanovách dočtete, že SVJ provozuje výtah a
poskytuje službu „provoz výtahu“ vlastníkům jednotek, pak je
to jasné.
Provozovateltechnického zařízení může ovšem být osoba odlišná pod poskytovatele služby. Zjistěte si jak je to ve vašem domě zařízeno.
Vyžádejte si od SVJ kalkulaci věcně usměrněné ceny za poskytování služby „provoz výtahu“. Do ceny může provozovatel zahrnout veškeré své oprávněné náklady na elektrickou energii, údržbu, opravy, prohlídky, kontroly, revize. Není oprávněn zahrnout náklady na technické zhodnocení cizího majetku.
Tato cena je vstupním nákladem na poskytování služby „provoz výtahu“ a rozúčtuje se mezi vlastníky buď podle zákona č. 67/2013 Sb., nebo podle rozhodnutí společenství.
Pokud to ve vašem domě máte zařízeno jinak, zjistěte si jak.
lake
Máme vzorové stanovy,nedočetla jsem se v nich, že by pojednávaly o tom, že SVJ provozuje výtah a poskytuje službu „provoz výtahu“.Proto řeším to, zda ve vyúčtování přijmout takovou neexistenci služby, která není službou ani podle prohlášení vlastníka (PV), ani podle stanov,ani v žádném ujednání shromáždění,tj.v „Seznamu poskytovaných služeb“.
Je možné dosavadní konkludentnost podle podílů (náklad správy) změnit na „službu podle zákona 67/2013 Sb.“?
Po modernizaci výtahů byla mezi zhotovitelem modernizace a SVJ sepsána na servis a opravy „Smlouva o dílo“(SOD). SVJ zde figuruje jako objednatel, jednající ve věcech smlouvy a ve věcech oprav výtahů(včetně jednoho technika od správce=SBD). Smlouva o díle hovoří o provádění odborné prohlídky/provozní prohlídky/preventivní pravidelná údržba/ odborné zkoušky/24hodinový dispečink/odstraňování běžných provozních poruch//to vše v paušální ceně.Další služby budou prováděny na základě objednávky SVJ.
Elektrika výtahů je účtována souhrnně v elektrice společných částí domu(SČD).
Pokud je vlastníkem SVJ,společenství o rozúčtování nerozhodlo,o existenci služby není záznam, přesto správce může rozúčtovat podle zákona 67/2013 Sb.?
Je potřeba v tom udělat jasno, protože už v r. 2011 byly do služeb zahrnuty další položky, které se nyní v zákoně 67/2013 Sb.nevyskytují a není jisté,jak si to správce = SBD vyloží a jak se bude rozúčtovávat. Děkuji moc.
SVJ není vlastníkem výtahu, to je mylné tvrzení.
Která technická zařízení domu provozuje SVJ máte mít uvedeno ve stanovách. Z původního vlastníka budovy přešla práva a povinnosti přímo na vlastníky jednotek v domě. Nikoliv na SVJ. Máte asi jako obvykle vadné stanovy. Není-li v nich uvedeno, že provozovatelem výtahu je SVJ, pak provozovatelem je vlastník výtahu.
Které služby spojené s užíváním bytů poskytuje SVJ máte mít uvedeno taxativně (výčtem) ve stanovách. Máte asi jako obvykle vadné stanovy. Je ovšem možné, že SVJ žádné služby neposkytuje. Poskytovatelem může být BD na základě nevolnických smluv s jednotlivými vlastníky jednotek. Je samozřejmě vyloučeno svévolně rozšiřovat seznam služeb o další položky.
Mimochodem, máte vadné i prohlášení vlastníka. Služby jsou v něm nesprávně uvedeny pod správou domu. To je zřejmý nesmysl a byl to nesmysl i před nabytím účinnosti zákona č.67/2013 Sb.
lake
Výtah je v prohlášení vlastníka mezi společnými částmi budovy. Všechny tyto společné části mají právo užívat a povinnost podílet se na jejich opravách a údržbě všichni spoluvlastníci z titulu svého vlastnického práva.
Práva a závazky budovy: Z vlastníka budovy na vlastníky jednotek přecházejí tato práva:
- právo odebírat teplo
- právo odebírat pitnou vodu od města
O technických zařízeních domu jsem se nic nedočetla ani ve stanovách, ani v prohlášení vlastníka. Vyloženě zmínku o tom, že vlastník přenesl odpovědnost na SVJ jsem nenašla nikde.Může tedy SVJ takto poskytovat službu výtahy i další služby, pokud seznam služeb není?
BD uzavíralo s VJ při převodu bytů Smlouvu o zajišťování správy společných částí domu a Pravidla pro přispívání spoluvlastníků na výdaje správy a jde o opis z prohlášení vlastníka, tzn., že služby jsou všude zahrnuty do správy domu a seznam služeb neexistuje. Někde jsem se dočetla, že tyto smlouvy pozbyly platnost vznikem SVJ=právnické osoby a přijetím stanov. Tzn., pokud tomu rozumím, že poskytovatelem služeb BD není. Potom našemu SVJ chybí „Seznam služeb“ a ten je nutno spolu s Pravidly a rozsahem služeb dotvořit a dát do stanov? Lze rozúčtovat podle ZoSL 67/2013 Sb.?
A co když je v prohlášení vlastníka uvedeno:Vlastníci jednotek jsou povinni přispívat na náklady spojené se správou,údržbou a opravami společných částí doma pozemku podle velikosti svých spoluvlastnických podílů pokud nedojde k jiné dohodě všech spoluvlastníků.V tom případě přece nelze uplatnit platby podle z. č. 67/2013 Sb.Nejprve by se muselo změnit prohlášení vlastníka.Jinak by vynětím jednotek v přízemí z placení na provoz a údržbu výtahů docházelo k nedovolenému obohacování se na úkor ostatních vlastníků v domě.
Souhlasím,ale u nás se doposud hradily služby spojené s provozem výtahu podle velikosti spoluvlastnického podílu a nikoli podle počtu osob a polohy bytové jednotky.Tzn.že od 1.1.2014 správce automaticky bez souhlasu vlastníků rozúčtuje služby podle zákona č. 67/2013 Sb..
Pro JaVa: Správci není vůbec nic do toho jakým způsobem se rozúčtuje která služba. Pokud se dosud rozúčtovalo jak píšete, pak jde o konkludentní souhlas všech s tímtozpůsobem rozúčtování. Stejně se rozúčtuje i nadále, bez jakékoliv změny. Vy se necháte manipulovat správcem?
lake
Zatím musím,přestože se již 3 roky snažím o to .aby zde skončil.Již jsem mu dokázal,že naše SVJ vzniklo dle § 9 odst.3 z. č. 103/2000 Sb a ne podle § 9 odst. 4,tudíž o žádný odklad vzniku SVJ, jak SBD tvrdilo zde nejde.Po sedmi letech tedy milostivě svolává na 23.3.2015 první ustavující shromáždění a nabízí nám ke schválení Stanovy z dílny paní JUDr Evy Kabelkové,což se mi velice nelíbí a nevím jak se proti tomu mám bránit.Většina „ovčanů“ stále věří SBD a nás pár,kteří se řídíme ZSR jsme v koncích,neboť nevíme jak schválení těchto diskriminačních stanov napadnout a zrušit jejich platnost.Také proto zde sháním Stanovy,kterými bych mohl oponovat proti Stanovám ze SČMBD.
V této souvislosti bych chtěl upozornit na skutečnost, že podle §2 d) zákona č.67/2013 o službách, cituji: " …, nákladem na služby podle tohoto zákona nejsou revize zařízení a součástí domu a odpisy domu, popřípadě další podobné položky, … ".
Pane cleverservis, co o revizích praví onen zákon je slušně řečeno ekonomický, účetní a právní nesmysl.
Náklad na „revize“ je nepochybně nákladem provozovatele zařízení, jestliže je revize předepsána normou nebo právním předpisem. Takže tento náklad vchází do kalkulace ceny služby. Bez platné provozní revize by provozovatel byl povinen zařízení odstavit.
Čtenáři ať se zeptají kteréhokoliv taxikáře, zda si do nákladů zahrnuje povinné technické prohlídky automobilu. Samozřejmě, že zahrnuje! Na tom nemůže nic změnit jedno vadné ustanovení jednoho zákona.
Je třeba ovšem rozlišovat vstupní revizi od provozní revize. Vstupní revize je součástí pořizovací ceny zařízení a nikoliv provozním nákladem. Zákonodárci zjevně tento rozdíl nerozlišli, takže se můžeme pouze dohadovat, zda snad mínili vstupní revizi.
Mimochodem, upřesňuji: u výtahů se neprovádějí žádné „revize“. Provádějí se podle ČSN: odborná prohlídka, odborná zkouška, provozní prohlídka, inspekční prohlídka. Náklady na tyto opakující se činnosti patří samozřejmě do provozních nákladů.
lake
Pane lake plně s Vámi souhlasím že zákon je blbý, ale je to zákon a kdyby náhodou to někdo začal tahat přes soudy (což nepředpokládám, ale…), tak nevím, zda logická argumentace by vyhrála nad zákonem. Já jsem to (tedy, že revize a další věci související se službou se bude počítat do nákladů této služby) pro jistotu nechal odhlasovat na shromáždění.
Poslední komentáře