výstup ze SVJ
Můžu vystoupit ze SVJ ? Jaké dopady by výstup ze SVJ pro mne mohl například mít ?
Vážená paní lenko,
cesta k „vystoupení“ ze SVJ existuje. Je krkolomná, ale existuje, nemusíte ani prodávat jednotku, ani kupovat další jednotky. Vyžaduje spolupráci ostatních vlastníků a trochu papírování.
§ 9/3 ZoVB pro vznik společenství vyžaduje jistý nejmenší počet jednotek, ten sotva snížíte, a jistý nejmenší počet vlastníků. Počet vlastníků jednotek snížit lze:
Stačí, když všichni vlastníci budou vlastnit každou jednotku, tj. kromě původního vlastníka jednotky budou na jednotce mít nepatrný podíl (řekněme každý po jedné 1/1 000 000) i všichni ostatní vlastníci. Pak bude pouze jediný vlastník všech jednotek a podmínka počtu vlastníků v domě podle § 9/3 ZoVB nebude splněna.
Bude ovšem potřeba smluvně ošetřit některé záležitosti, např. že s převodem většinového podílu na jedné jednotce (původní jednotka) se převádí podíly na všech ostatních jednotkách, aby počet vlastníků nevzrostl při převodech jednnotek.
Vážený pane FrantoK, Vy už opravdu rozdáváte rady, které jsou nerealizovatelné a zejména nerelevantní (nepravdivé). To si děláte opravdu z tazatelů srandu ? Asi neumíte počítat – pokud, jak Vy doporučujete, zatížit každou bytovou jednotku třeba i 1 miliontinou podílu ostatními členy (majiteli bytů), potom se počet bytových jednotek (majitelů) nijak nezmění !! pořád bude stejný… Nehledě na to, neznám žádného vlastníka bytu, který má byt v osobním vlastnictví, aby si jej nechal zatížit věcným břemenem (podílem jiného majitele na jeho bytu). Stejně je mi záhadou, proč paní Lenka má úmysl vystoupit z SVJ. Komu bude platit poplatky a náklady za služby, na koho se bude obracet při vzniku škod na jejím bytu, jejichž původcem je např. zařízení ve společných prostorech, jak bude nakládat se svým podílem na společných prostorech v objektu a pod. Povinnost být členem SVJ, pokud má byt v soukromém vlastnictví v domě, kde toto SVJ je zřízeno, je dána zákonem ! Eda
Vážený pane Edo,
nepsal jsem o tom, že by se navrhovaným postupem snížil počet jednotek v domě, ani o věcném břemeni. Dokonce se ani nemusí účastnit všichni vlastníci.
Krásný den přeje
FrantaK
Je to příběh, vypravovaný blbcem:
hrůzostrašný, leč nesmyslný veskrz.
(William Shakespeare, Macbeth)
lake
Myslím, že takové příspěvky by se zde neměly psát, nebo by měly být výrazně označeny nápisem „APRIL“.
Někteří by to mohli vzít vážně.
Vážená/ý „aknel“, a ostatní,
stačí číst zákon č.72/1994 Sb. v platném znění, kde je uvedeno v §9 odst.5.: „Členství ve společenství vzniká a zaniká současně s převodem nebo přechodem vlastnictví jednotky. …“
Z uvedeného jednoznačně vyplývá, že pokud budete zapsaným vlastníkem jednotky v KN, budete i řádným členem SVJ pro daný dům se všemy právy a povinnostmi.
Matějka
Oběma „radami“ jste tazateli výborně „poradili“…Ale zapomněli jste na skutečnost, že i když si např. v domě (SVJ) se 6 byty koupíte např. 3 byty (ta cena !!!), tak pořád budete majitelem 3 bytů, které jsou v pasportu objektu uvedeny jako bytové jednotky. A i kdyby jste je např. spojil vnitřními dveřmi do „jedné bytové jednotky“ (a tím měl v úmyslu zmenšit počet bytů pod hodnotu, kdy je nutné ustavit nebo zrušit SVJ (3 byty) – pořád tam bude podle výpisu z Katastru nemovitosti těch 6 bytů (z nichž jeden je vlastníkem 3 bytů). Takže takové „rady“ jsou na tomto fóru nanic… Eda
Pane Edo,
nic jsem nepsal o stavebních úpravách (spojování jednotek vnitřními dveřmi), ale o vymezení jednotek, což je administrativní úkon bez jakýchkoli stavebních úprav. Jednotlivé části jednotky spolu nemusí souviset, není potřeba, aby je bylo možné stavebně propojit.
Pro pana Edu: obě rady byly naprosto korektní a správné.
Radu "koupit dostatečný počet bytů a vymezit jednotky nově" upřesním takto: Je nutno koupit všechny jednotky, nebo dosáhnout zrušení SVJ dohodou všech vlastníků. Zákon zná pouze tři cesty k zrušení SVJ v domě.
Dle §5/6 ZoVB:
Vlastníci všech jednotek v domě mohou uzavřít dohodu o tom, že vlastnictví jednotek změní na podílové spoluvlastnictví budovy.
Dle §5/7 ZoVB:
Je-li vlastníkem všech jednotek v domě jedna osoba, může formou notářského zápisu prohlásit, že ruší vymezení jednotek v domě a mění vlastnictví jednotek na vlastnictví budovy.
§9/15 ZoVB:
Společenství zaniká dnem zániku domu.
Ve všech uvedených případech se SVJ účetně likviduje a aktiva, to jest zaplacené zálohy, se vracejí bývalým členům.
lake
Pak je tu ještě § 9/3 ZoVB. Je sice pravda, že tam chybí věta „Přestanou-li být splněny podmínky pro vznik společenství podle věty první, společenství zaniká“, ale výkladově lze dojít k tomu, jako by tam byla.
Pokud se Vám takový výklad nezdá a pokud jste právní purista, pak lze v případě, že přestaly být splněny podmínky § 9/3 ZoVB, nejprve změnit vlastnictví budovy na podílové spoluvlastnictví a hned potom opět vymezit jednotky, třeba stejnou listinou. Společenství nevznikne.
Stačí když v domě koupíte dostatečný počet jednotek a jednotky v domě nově vymezíte tak, aby nebyly splněny zákonné podmínky pro vznik společenství.
Poslední komentáře