Vysoké rozúčtování nákladů na teplou vodu
Dobrý den, rád bych zde požádal o radu někoho, kdo se vyzná v ročním rozúčtování nákladů. Přišel nám poměrně vysoký nedoplatek za teplou vodu, a to i přesto, že celý rok jsme byli celkem úsporní. Divná se mi zdá cena v položce za ohřev TV, kde cena za m3 je 254,10 Kč. Odečet se dělal dálkově z chodby paneláku. Po celý rok se sprchujeme způsobem, namydlit opláchnout, žádné dlouhé vany, nádobí myjeme také bez zbytečného plýtvání a celkové jsme se snažili prostě šetřit. Bydlíme ve dvou v menším bytě 2+kk. Budu moc vděčný pokud se tu najde někdo kdo v tomhle má zkušenosti, osobně toto řeším poprvé, jsme mladší pár. Při zaplacených zálohách 35 178 Kč mi takový nedoplatek ve dvou lidech přijde opravdu dost. Děkuji za případný čas. Přikládám rozúčtování.
Příloha | Velikost |
---|---|
rozuctovani.PNG | 147.83 KB |
Vyuctovani_sluzeb_1601_29.pdf | 82.53 KB |
2022_158190_P.pdf | 209.42 KB |
Cena cca :
100 Kč za 1000 litrů = 1 m3 studené vody 400 Kč za 1000 litrů = 1 m3 teplé vody (TUV)
je v normálu…
U studené vody je ta cena nezávislá na objemu, u teplé vody se snižujícím se objemem cena roste a naopak, protože zde existuje základní (podle m2) vs spotřební (podle vodoměru) složka.
žádné dlouhé vany
to je jedno zda krátká vana nebo dlouhá vana :-)
Vodoměry máte doma, cožpak si nemůžete zapsat stav dnes a za měsíc a seznámit se s tím, kolik pitné vody vyplýtváte? Vždyť vy nejste schopni si ani odečíst vodoměr, vtipné, že?
A vodoměr si každý může zkontrolovat načepováním vody do 1 litrové nádoby…
„celý rok jsme byli celkem úsporní“ – no, dle čísel to tak opravdu nevypadá. Jediné, co lze ověřit, je správnost odečtů – zda náměry (minulý rok a tento rok) sedí.
Protože jinak – 75 m3 teplé vody a 91 m3 studené ve 2 lidech je tedy celkem hodně na to „byli jsme úsporní“ (pro srovnání, jsme také 2 v bytě a náš dlouhodobý průměr je 10 m3 teplé a 40 m3 studené ; vaše čísla spotřeby vody u nás v domě ± odpovídají rodinám o 5 a 6 členech…)
Máte myčku nádobí a používáte ji? Tipuji, že spíš ne; mytí nádobí pod tekoucí (teplou) vodou udělá opravdu hodně – z pohledu spotřeby to je celkem velké plýtvání.
Jinak tam také nevidím „problém“.
„jsme také 2 v bytě a náš dlouhodobý průměr je 10 m3 teplé a 40 m3 studené“ (Vložil Zdeno (bez ověření), 26. Duben 2023 – 17:21)
Patrně se sprchujete v práci, perete v prádelně a WC splachujete kvartálně.
Překvapivě, ne. Ale myčka nádobí (a spouštěná jen plná), pračka také nejde denně (taky až se naplní na svou kapacitu), úsporné splachování (opravdu po malé se nemusí spláchnout celá nádržka 9 litrů, u starých WC i 12…), pouštění teplé vody jen když „opravdu“ potřebuji teplou vodu (znám mnohé, co si oplachují ruky tak, že pustí teplou… jenže jediný výsledek je, že se jim to natočí na vodoměru TÚV ale teplé vody se ani nedočkají, „nestihne“ přitéct). A tak.
Dobrý den, Honzo. Po shlédnutí vašeho vyúčtování mohu s klidem konstatovat, že je v pořádku a patrně jste nepostřehl dostatečně, že cena tepla pro ohřev teplé vody je poměrně vysoká 973,51 Kč/GJ. To razantně zdražuje nejen teplo pro vytápění bytu, ale také teplou vodu, kde vyhláškou doporučená hodnota měrného tepla je 0,35 GJ/m3. To znamená, že na každý jeden kubík teplé vody se spotřebuje u vás dokonce 0,37 GJ/m3 tepla, t.j. 360,20 Kč/m3. Konstatujete, že šetříte s teplou vodou. Vyvedu vás z omylu, nešetříte, protože podle vyhlášky existují tzv. směrná čísla potřeby vody, kde na osobu a rok je uvedeno množství 35 m3 vody/rok (což znamená jak pitné, tak i teplé vody dohromady). Při dvou osobách v bytě by měla být obvyklá potřeba vody 70 m3 za rok. A vy to máte dokonce 75 m3 jen u teplé vody, přičemž o pitné ani nehovořím, kde máte 91 m3. No, pak se nemůžete divit, že vám to vyšlo pěkně vysoko.
Nejsem žádný expert, jenom se budu snažit, abyste se zorientovali. Velice záleží na tom, kde se TUV připravuje. Pokud je příprava v plynové kotelně, tak cena přípravy teplé vody narostla v roce 2022 významně. Pokud je mimo dům náklady budou ještě vyšší. Cena 254,10 Kč/m3 není divná, znám i daleko vyšší cenu TUV. Závisí taky od toho, jakou máte spotřebu. Spotřebu si můžete průběžně sami kontrolovat na vodoměru, abyste byli v obraze. Při dálkovém odečtu je málo pravděpodobné, že by odečet byl v nepořádku. Domnívám se tedy, že náklady na TUV jsou v pořádku. Zjistěte si, jakou vám naměřili spořebu, to by vám ten, kdo dělá vyúčtování měl sdělit, dokonce by to mělo být někde ve vyúčtování napsané. Rozúčtování nelze otevřít, stránka nenalezena, hlásí počítač.
Už by to mělo jít, pokud máte čas, byl by jste hodný kdyby jste na to mrknul, mě spíš hlava nebere, že při spotřebě jakou jsme měli je to taková částka. Jak říkám, snažili jsme se neplýtvat. Děkuji případně za Váš čas.
Porovnejte si stavy vodoměrů s předchozím vyúčtováním. Počáteční stav v protokolu je uveden TV 28,81 a SV 34,90. Nebo jste nový majitel a ten předchozí měl v porovnání s vámi mnohem nižší spotřebu. Pak jste měli předepsanou zálohu podle spotřeby předchozího majitele nízkou. V novém předpisu by vám ji měli upravit podle vaší spotřeby. Spotřebu ve vaší výši u nás mají 4 členné rodiny v případě studené vody, u teplé na takovou spotřebu dosahuje jen jedna více členná rodina.
Dobrý den, dodávka tepla od Pražské teplárenské zdražila v 12/21, pak v 07/22 a pak v 12/22 pokaždé o 20–30 procent. Voda zdražila v 01/22 cca o 10 procent, v 01/23 o 18.5 procenta. Vaše spotřeba teplé vody je relativně vysoká. To jsou důvody, proč je takový nedoplatek. Na rok 2023 doporučuji zvýšit zálohy takto: náklad 2022 + 30 procent / 12 měs. A možná to bude stačit. S pozdravem Fišer Milan.
Poslední komentáře