Výše fondu oprav

Vložil Anonymous, 15. Listopad 2007 - 15:12 ::

Dobrý den, dovoluji si Vás oslovit s dotazem ohledně výše fondu oprav. Je možné, aby příspěvek do fondu oprav byl vyměřován dle rozlohy bytu i přesto, že byty byly odkoupeny podle velikosti za m2 a společné prostory jsou rovným dílem? Představenstvo SVJ to obhajuje tím, že majitelé větších bytů mají větší podíl. Tento větší podíl však představuje pouze rozdíl velikosti bytu, za kterou jsem již jednou zaplatila o několik destítek tisíc víc o proti bytům menší rozlohy. Společné prostory vlastníme všichni nerozdílně rovným dílem. Stejný výpočet se používá i při zvýšení fondu oprav. Pokud se fond oprav zvedá o 3 Kč za m2 obytné plochy, dochází k nerovnoměrnému navýšení. Rozdíl příspěvku do fondu oprav dnes již činí několik stovek Kč dle rozlohy obytné plochy. Pokud vlastníme společné prostory rovným dílem a fond oprav se využívá pouze na tento účel, je možné, aby k navyšování docházelo nerovnoměrně dle rozlohy obytné polochy? Děkuji za Vaši odpověď.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Oldřich Hromek (bez ověření), 22. Březen 2008 - 12:36

    Dobrý den!Chtěl bych se zeptat,jestli je zákonem stanovená výše oprav.Jsem ve združení vlastníků společně s Domovní správou města Přerov.Bytovka má 12 bytů a pouze 2 jsou v os.vlastnic­tví.Město je většinový vlastník a tak jsme uzavřeli sdružení o které se nám dle smlouvy stará DSMP.Nelíbí se nám jak přístup tak ani hospodaření s našimi fin.prostředky.Rádi bychom od stanovené výše odstoupili ,ale je nám jasné že se na provoz a pojištění atd něco platit musí.Zajímalo by nás tedy jakou min.částku jsme všichni povini platit.Nyní platíme 750kč měs.a dům není nijak zadlužen.Děkuji za radu.O.Hromek z Přerova

    Vložil JarekSVJ, 22. Březen 2008 - 20:02

    Pane Hromeku, téma výše částky do FO byla zde na tomto portálu dostatečně probrána. O výši rozhoduje shromáždění vlastníků – ve vašem případě je to jednoduché..... jste vazalové města.

    Vložil Anonymous, 7. Prosinec 2007 - 23:23

    Nový bytový dům v Brně, 80 jednotek. Může mi někdo z domu s podobnými parametry sdělit výši plateb do fondu oprav (na m2), na úklid, event.další pravidelné platby? Přemýšlíme jak to stanovit a praktická zkušenost by pomohla.

    Vložil Pavel, 8. Prosinec 2007 - 0:16

    Na úvodní stránce tohoto serveru je v pravo nahoře odkaz Anketa, již do ní odpovědělo 509 účastníků.

    S adminem jsme tam uvedli mj. příspěvky do „FO“ (dlouhodobá záloha na opravy) a do „provozního fondu“ (krátkodobá zúčtovatelná záloha) vše v Kč/m2/měsíc, počet jednotek a lokalitu.

    Někteří respondenti tam uvádějí absolutní částky, nevyplňují některé údaje, ale celkově si myslím, že se z ankety dají odvodit některé údaje.

    Hezký večer! PavelSVJ@centrum­.cz

    Vložil Anonymous, 8. Prosinec 2007 - 11:09

    Protože jsem při svých návštěvách tohoto portálu zaznamenala zvýšený zájem o problematiku tzv. „fondu oprav“, připravila jsem v létě t.r. pro časopis Účetnictví miniseriál s názvem „Společenství vlastníků jednotek a tzv. „FOND OPRAV“.

    Čtenáři časopisu jsou rovněž častými návštěvníky těchto stránek a v časopise je na rozdíl od tohoto formátu větší prostor pro příklady.

    První část miniseriálu je věnovaná právě stanovení výše příspěvků do „FO“. Vyšla v čísle 11/2007, publikována je od str. 6. Hned na straně 7 je uvedeno, že se obvykle postupuje tak, že se zjišťuje, kolik se platí jinde.

    Zastávám jiný přístup. Vycházím ze zásady, že není podstatné, kolik platí do tzv. „FO“ v jiných domech, ale jaké jsou záměry SVJ.

    Právě záměry SVJ (opravy, rekonstrukce…), ale také opakované platby na běžnou správu domu (poplatky bance, poplatky SIPO, správní poplatky atd.) je nejdříve třeba promítnout do rozpočtu SVJ, ten schválit a teprve potom spočítat, kolik to koho bude stát na 1 m2 plochy jednotky, pokud se všichni vlastníci nedohodnou jinak.

    V článku jsou uvedeny příklady sestavení rozpočtu, které by se do odpovědi zde nevešly. Jsou tam i zmínky o návrhu ZoVB – sněmovním tisku 1118. Ty byly aktuální v létě. Mezitím proběhlo připomínkové řízení k novější verzi návrhu ZoVB. Zdůraznění významu rozpočtu pro hospodaření SVJ zůstalo zachováno.

    N. Klainová

    Vložil Anonymous, 9. Prosinec 2007 - 14:43

    Příspěvky do tzv. fondu oprav – 1

    K výše uvedeným informacím p.“Pavla“ a pí Klainové, bych ještě doplnil, že důležitou pozornost pro stanovení výše DLZ (FO) je třeba věnovat tvorbě „plánu oprav“ a „plánu financování“!

    Ti, co se teprve zajímají kolik by měla činit výše příspěvku na opravy DLZ (FO), by měli brát informace na něž odkazuje p.Pavel opravdu jen jako výchozí. Ukazují určité rozpětí, v němž se „výše DLZ(FO)“ u jiných SVJ pohybuje. Přehled „výší DLZ(FO)“ jednotlivých SVJ však nevypovídá, z jakých důvodů je ta či ona výše u jednotlivých SVJ nastavena, co k ní vedlo! Tyto částky můžou posloužit u začínajících SVJ pro „počáteční nastavení“ vlastní „výše DLZ(FO)“ na přechodnou dobu, než budou známy „vlastní náklady“ zejména z „plánu oprav“ a jako pomocné pro argumentaci, při schvalování „počátečního“ návrhu (odhadu) „výše DLZ(FO)“.

    Následně je už třeba, potřebnou „výši DLZ(FO)“ stanovit postupem, který uvádí pí Klainová. Zde bych upozornil na důležitou a nedoceňovanou, spíše podceňovanou úlohu „plánu oprav“. Protože položka na velké opravy je obvykle finančně tou nejvyšší, měla by jí být věnována patřičná pozornost. Ta, současně rozhodující měrou předurčuje na základě „plánu oprav“ způsob tvorby fin.zdrojů na „opravy“, tj. „plán financování“. Dle mého názoru, teprve na základě seriozně zpracovaných obou plánů, „oprav a financování“, lze správně stanovit „výši DLZ(FO)“ (jako ekonomicky odůvodněnou, tak současně akceptovatelnou stanovenou většinou) vycházející z „plánu oprav“ a „plánu financování“ ! Je možné, nebo třeba ji v průběhu doby podle potřeby měnit.

    „Plán oprav“ = CO ? ZA KOLIK ? POŘADÍ PRIORIT ! „Plán financování“ = KDY (ZA JAK DLOUHO)? JAK (JAKÝMI ZPUSOBY) !

    Jen na základě odborně a kvalitně zpracovaného „plánu oprav“ lze zpracovat „dobrý finanční plán“, zabezpečující realizaci „oprav“, pokud možno
    >> za co nejefektivněji vynaložené finanční prostředky vlastníků BJ << Pro omezený prostor, není možné rozvádět další podrobnosti. V případě zájmu lze konzultovat konkretní případy na

    k.kolar@centrum­.cz

    Vložil Anonymous, 9. Prosinec 2007 - 14:56

    Souhlasím s pí Klainovou a p. Kolářem. Zákon jasně říká, že výše příspěvků na správu domu (používejme, prosím, alespoň zde náležitou terminologii) se stanoví tak, aby pokryla předpokládané náklady na správu domu. Rozumí se toho konkrétního domu. Z toho lze usoudit, že lepším vodítkem, než srovnání s jinými domy, jsou náklady daného domu v minulosti a plánované náklady do budoucnosti. V souladu názory ostatních přispěvatelů bych tedy spíše než na tomto portálu pátral po nákladech v minulosti, a to i v případě změny vlastnictví domu. Změnou vlastnictví by se náklady domu neměly nijak výrazně změnit. Pokud by nebyla výše příspěvků stanovena v souladu se zákonem, členové společenství by mohli úspěšně výši příspěvků napadnout, případně by nebyli povinni tyto příspěvky hradit.

    V návrhu ZoVB už je výslovně zakotvena povinnost společenství sestavit svůj rozpočet.

    Pepa z Depa

    Vložil Anonymous, 15. Listopad 2007 - 18:07

    Ještě jednou k mému dotazu. Tzn., že výše fondu oprav se řídí velikostí bytové jednotky? I přesto, že byty jsou v osobním vlastnictví a společným majetkem jsou vymezeny – společné prostory, stoupačky, topení, okna, střecha a balkony, které je rovným dílem. Nerozumím tedy tomu, proč se na společný majetek, který je rovným dílem nepřispívá rovnoměrně? Můžete mi prosím odpověd ještě na tyto 2 dotazy? Děkuji. Táňa

    Vložil Anonymous, 15. Listopad 2007 - 18:17

    Vlastníci jednotek se nepodílejí na společných částech domu stejným dílem, ale tzv. spoluvlastnickým podílem. Ten je odvozen z podlahové plochy jednotky.

    Společnou částí domu je např. prádelna, mandlovna atd. Pokud prodáte vyřazený mandl, nedostanou všichni vlastníci stejný díl z prodejní ceny, ale právě částku rovnající se spoluvlastnickému podílu.

    Právní úprava je obsažena v § 8 ZoVB.

    To, že se musíte podílet na nákladech rovněž podle spoluvlastnických podílů na společných částech domu, upravuje zákon v § 13 a 15. Jedinou možností, jak se této povinnosti zbavit, je zatím uzavření dohody podepsané všemi vlastníky o jiných podílech na nákladech.

    K tomuto tématu tu už bylo uvedeno neskutečně mnoho odpovědí.

    N. Klainová

    Vložil mm, 15. Listopad 2007 - 18:45

    Úvahy a závěry tazatelů vycházejí z absolutní neznalosti či nepochopení institutu spoluvlastnictví budovy dle zák. č. 72/1994 Sb., kterým se upravují některé spoluvlastnické vztahy k budovám a některé vlastnické vztahy k bytům a nebytovým prostorům (zákon o vlastnictví bytů), ve znění pozdějších předpisů. Ve své podstatě se jedná o vlastnictví bytu nebo nebytového prostoru jako prostorově vymezené části budovy spojené s podílovým spoluvlastnictvím společných částí budovy (srov. § 1 odst. 1 ZoVB). Dle ust. § 8 odst. 1 ZoVB jsou společné části domu v podílovém spoluvlastnictví vlastníků jednotek. Zdůrazňuji, že se (v převážné většině) nejedná o rovnodílné spoluvlastnictví. Dle odst. 2 cit. ust. se velikost spoluvlastnických podílů na společných částech domu řídí vzájemným poměrem velikosti podlahové plochy jednotek k celkové ploše všech jednotek v domě. Velikost spoluvlastnických podílů vlastníků jednotek na společných částech domu určuje i rozsah práv a povinností jednotlivých vlastníků, zejména pak právo podílet se na rozhodování formou hlasování na shromáždění (srov. § 11 odst. 3 ZoVB), a povinnost přispívat na náklady spojené se správou domu a pozemku (neurčuje-li dohoda jinak) (srov. § 15 odst. 1 ZoVB). Zjednodušeně řečeno – čím větší byt (či více jednotek, např. byt a garáž) máte, tím větší váhu má i váš hlas při spolurozhodování, a současně jste povinen se podílet na nákladech. Na tomto fóru se to již ale několikrát řešilo.

    Vložil Anonymous, 15. Listopad 2007 - 17:42

    Dobrý den, máme úplně stejný problém jako vy, máme velký byt,platíme velikou částku do FO.Nyní se začíná čerpat úvěr na rekonstrukci paneláku a podle m2 budeme opět platit oproti menším BJ, víc na splátku úvěru.Ale co se týče společných prostor my máme jednu sklepní kóji, ale někteří vlastníci si zabrali sušárnu, kočárkárnu atd.Připadá mi to taky dost hloupé.Zajímalo by mě jestli je to dáno ze zákona nebo ne.

    Vložil Matějka Jaroslav, 16. Listopad 2007 - 8:00

    Vážený pane Anonymous, nastudujte prosím zákon č.72/1994 Sb., podívejte se na §2 písm.g) který uvádí, cituji: „společnými částmi domu části domu určené pro společné užívání, zejména základy, střecha, hlavní svislé a vodorovné konstrukce, vchody, schodiště, chodby, balkóny, terasy, prádelny, sušárny, kočárkárny, kotelny, komíny, výměníky tepla, rozvody tepla, rozvody teplé a studené vody, kanalizace, plynu, elektřiny, vzduchotechniky, výtahy, hromosvody, společné antény, a to i když jsou umístěny mimo dům; dále se za společné části domu považují příslušenství^1a) domu (například drobné stavby) a společná zařízení domu (například vybavení společné prádelny),“.

    V souladu se ZoVB máte „Prohlášení vlastníka“, a stanovy SVJ, případně usnesení schůze shromáždění. Nastudujte prosím tyto materiály a pochopíte, že když máte větší plochu jednotky, tedy bytu, musíte se i podílet větším dílem.

    Váš spoluvlastnický podíl je v souladu se zákonem vyjádřen zlomkem, kde v čitateli je rozloha vaší jednotky a ve společném jmenovateli je součet všech čitatelů. Před koupi bytu do osobního vlastnictví jste se měl seznámit se všemi právy a povinnostmi.

    To, že některý vlastník „zabral“ některé prostory jen pro sebe je „drzé“, znevýhodňuje ostatní vlasníky, musí řešit výbor a jednání schůze shromáždění v soulasdu se ZoVB.

    Matějka

    Vložil Fanda, 15. Listopad 2007 - 21:30

    Jako vlastník se můžete domáhat přístupu do společných prostor. Je to jen na Vás, jak dosáhnete nápravy. Poslední možnost je nařízení soudu. P.S. Platí se dle podílů.

    S pozdravem Fanda

    Vložil Anonymous, 15. Listopad 2007 - 17:38

    Představte si dům kde 2 byty 3+1 jsou na obou koncích domu a uprostřed je 2+KK. Jaká plochu obvodového pláště (lid. fasády) tohoto domu případá na byt 3+1 a 2+KK ? Kolik metrů potrubí pro dodávku tepla a těles topení je zapotřebí pro oba byty ? Na který z těchto bytů budou větší náklady na opravy fasády a vytápění ? Už je to jasnější ?

    k.kolar@centrum­.cz

    Vložil Anonymous, 15. Listopad 2007 - 16:52

    Spoluvlastnický podíl na společných částech domu je dán plochou jednotky.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".