Vypořádání a vyúčtování
Pro Petra z 27. 3. Vyúčtování poskytnutých záloh a příspěvků nám předává po skončení účetního období správce. Přeplatky na zálohách nám správce vrací (vypořádá) a nedoplatky jsou poukázány členy na účet SVJ. Výjimku však tvoří záloha na opravy, která se nevyúčtuje a tedy ani nevypořádá. Ve vyúčtování je pouze uvedena výše poskytnuté zálohy a ve stejné výši jsou uvedeny i ná-klady. Nevyčerpané zálohy jsou správcem zřejmě účtovány podle vzoru SBD do tzv. Fondu oprav. O výši nevyčerpaných záloh nejsou členové informování ani za SVJ celkem a podle členů už vůbec ne.Dotazem u správce činí nevyčerpaný zůstatek záloh bez jakéhokoliv určení účelu či termínu cca 600 tis. Kč což je na 9 bytových jednotek až příliš. Předpis záloh stanovuje správce a výbor to nenechá ani schválit shromážděním. 6 členů jsou lhostejní přestárlí důchodci. Laik
Nestudoval jsem, zda je v NOZ, to co v ZoVB „§15 odst. 4 ZoVB stanoví: Pokud vznikla právnická osoba (§ 9), jsou finanční prostředky zálohově poskytnuté vlastníky závazkem právnické osoby vůči vlastníkům jednotek“
Postupujte dle stanov a ZoVB či NOZ a dle zákona o účetnictví.
Vymlouvat se zde na to, že ostatní nemají zájem, nemá cenu. Pokud tento argument použije výbor či správce, žádejte na co máte nárok. Pokud NOZ dovoluje, abychom věděli, kdo bydlí v kterémkoli bytě domu, tak máme právo vědět, jak se hospodaří se „společnými“ prostředky. Zálohy, které poskytujete na správu domu jsou „Vaše“ tak máte právo vědět, kolik jich na účtu SVJ máte a na co byly za účetní období použity. Nejsou to prostředky vkládané do kádě bez vyúčtování jako na hoře Tábor za Žižky.
NOZ Hlava II: Věcná práva Díl 4: Spoluvlastnictví Oddíl 1: Obecná ustanovení
§ 1115 (1) Osoby, jimž náleží vlastnické právo k věci společně, jsou spoluvlastníky
§ 1118 Spoluvlastníku náleží vyúčtování, jak bylo se společnou věcí nakládáno, i podíl z plodů a užitků ze společné věci.
§ 1119 Vyúčtování se lze domáhat po uplynutí doby obvyklé povaze správy společné věci, při zániku spoluvlastnictví nebo při zániku účasti v něm, anebo z jiných důležitých důvodů.
Oddíl 3: Správa společné věci
§ 1129 (1) K rozhodnutí o významné záležitosti týkající se společné věci, … . (2) Spoluvlastník přehlasovaný při rozhodování podle odstavce 1 může navrhnout, aby o záležitosti rozhodl soud; v rámci toho může též navrhnout, aby soud dočasně zakázal jednat podle napadeného rozhodnutí. Ustanovení § 1128 odst. 3 platí obdobně.
Oddíl 5: Bytové spoluvlastnictví Pododdíl 4: Práva a povinnosti vlastníka jednotky
§ 1179 Vlastník jednotky má právo seznámit se, jak osoba odpovědná za správu domu hospodaří a jak dům nebo pozemek spravuje. U této osoby může vlastník jednotky nahlížet do smluv uzavřených ve věcech správy, jakož i do účetních knih a dokladů.
§ 1208 Do působnosti shromáždění patří
- schválení účetní závěrky, vypořádání výsledku hospodaření a zprávy o hospodaření společenství vlastníků a správě domu, jakož i celkové výše příspěvků na správu domu pro příští období a rozhodnutí o vyúčtování nebo vypořádání nevyčerpaných příspěvků,
Původní ZoVB
http://www.portalsvj.cz/…ing-klainove
http://www.portalsvj.cz/…i-vlastnikum
http://www.portalsvj.cz/…ormace-z-svj
http://www.portalsvj.cz/…-hospodareni
vůbec nechápu proč citujete zákon, když těžiště stíznosti v nedostatečné práci správce. Vztah SVJ a správce je třeba posoudit jako dodavatelsko-odběratelské vztahy (SVJ odběratel, správce dodavatel tj. nejdřív posoudit:
- zda to co to postrádám, mám uvedeno ve smlouvě, není-li tam, je třeba doplnit dodatkem smlouvy
- ve smlouvě je, ale není dodán, ev. nekvalitně či včas, je třeba reklamovat a trvat na plnění dle smluvních podmínek ev. aplikovat sankce máte-li sjednáno, nezaplatit službu, pohrozit výpovědí služby nebo najít jiného správce.
- pokud výbor SVJ nedokáže zařídit vyměňte výbor!
Poslední komentáře