výpočet výše vodného a stočného

Vložil edulik, 13. Květen 2010 - 19:22 ::

mám dotaz,
jsme vznikající SVJ 8byt. jednotek, bývalý vlastník domu – Město – od kterého jsme odkoupili byty do osob. vlastnictví, nám doposud účtovalo vodné a stočné ve formě nájmu. Od nového roku, kdy nájem již neplatíme…nám automaticky bez ohlášení všem na SIPO město účtuje různé částky každý měsíc vodné a stočné…Doposud jsme nezjistili, jak to rozpočítávají. Hlavní vodoměr v domě nemáme, každý má svůj vodoměr v bytě…ale nikdo si měsíční odpočet z města nepřišel zapsat. Existuje nějaký postup, kde by se člověk dopracoval k tomu, aby si následně mohl zkontrolovat, co mu město účtuje?..upozor­nuji, že jsme ve fázi, kdy teprve budeme zřizovat náš účet SVJ a budeme sepisovat smlouvy s dodavateli…je nějaký vzorec pro výpočet vodného a stočného?např. za tento měsíc v Sipu mám účtované vodné 208,– a stočné 271,–- jsme čtyřčlenná rodina…Může si město samo určovat, pokud s nimi ještě nebyla sepsána Smlouva s dodavatelem sama určovat výši vodného a stočného?děku­ji edulik

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Anonymous l (bez ověření), 14. Květen 2010 - 6:41

    Zajděte si na město k paní, která to dělá, aby Vám to vysvětlila. Zřejmě platíte dále zálohy na vodu tak, jako jste to dělali dosud. Musíte se s městem domluvit a u vodáren si přepsat odběrné místo z města na Vaše SVJ. Pak budou chodit faktury Vám. (pokud berete vodu z VaKu a vodu Vám neúčtuje přímo město jako vlastník vodovodu)

    L.

    Vložil lake, 13. Květen 2010 - 20:06

    edulik,
    Dosavadní vlastník budovy vám zcela jistě neúčtoval vodné a stočné "ve formě nájmu". To je vyloučeno. Jde o jednu ze služeb spojených s užíváním bytů, nikoliv o nájemné. Způsob rozúčtování těchto služeb u nájemních bytů je stanoven cenovým výměrem ministerstva financí (letos jde o cenový výměr č. 01/2010).

    Jako vlastníci bytů byste se měli v první řadě mezi sebou domluvit (a to prokazatelně - řádným usnesením shromáždění SVJ), jakým způsobem budou rozúčtovány náklady na dodávku pitné vody a odvod odpadní vody (neboli vodné a stočné). Ještě lepší je vložit tato pravidla do schválených stanov společenství. Správci vašeho domu to sdělíte písemně; bude povinen respektovat toto kolektivní rozhodnutí.

    K Vašim dotazům o postupu a účtovaných částkách:
    My opravdu nevíme, co a proč je vám předepisováno k úhradě. Všechny otázky, které zde pokládáte, musíte uplatnit u toho, kdo spravuje váš dům. Proč se ho prostě nezeptáte?

    lake

    Vložil edulik, 14. Květen 2010 - 7:25

    děkuji za odpověď…samozřejmě, že na město dnes si dojdu, ale chtěla jsem být předem připravená a zjistit, co by pro nás bylo nejvýhodnější, myslím to následné rozúčtování. Smlouvu budeme mít i nadále s Městem, neboť vodu bereme z VaKu a tudíž bude i nadále naším výhradním dodavatelem vody.Jde mi o to, jak se s nimi nejlépe dohodnout,zda-li si vyměřit měsíční zálohu /dle průměr. spotřeby vody/ a poté dle konkrétních vodoměrů v bytě /hlavní nemáme/ udělat rozúčtování. Dle předběžných reakcí města…mají zájem sem namontovat hlavní vodoměr a rozúčtování bychom si dělali interně.Mají na to právo? Ocením konkrétní zkušenosti…Co by se stalo, kdybychom s tím hlavním vodoměrem nesouhlasili?děkuji za odpovědi

    Vložil lake, 14. Květen 2010 - 7:52

    Pro váš dům jsou dva oddělené problémy k vyřešení:

    (1) Vztah dodavatel - odběratel a způsob měření dodané vody. Fakturační vodoměr lze jen doporučit. Pokud jej nemáte, rozděluje se voda mezi jednotlivé odběratele velmi nepřesným postupem (zřejmě podle směrných čísel potřeby vody a osob trvale hlášených v bytech), což nikoho nemotivuje k šetření - každý odběratel platí poměrnou částku z celkové spotřeby všech odběratelů napojených na jedno odběrní místo. To může zahrnovat desítky domů, základní školu, tři restaurace, dva hostince, polikliniku a sodovkárnu ...

    (2) Rozúčtování nákladů mezi odběratelem (SVJ) a konečnými spotřebiteli (vlastnící jednotek). Máte-li už namontované bytové vodoměry, nevidím zde problém. Je pouze třeba - jak jsem psal prve - schválit v SVJ tento způsob rozúčtování, zároveň s postupem i pro případy:
    - porucha bytového vodoměru
    - neumožnění odpočtu vlastníkem
    - ovlivnění vodoměru vlastníkem
    - neumožnění výměny vodoměru za metrologicky ověřený
    Dobrým vodítkem v tom může být vyhláška 372/2001 Sb. v části týkající se teplé vody.

    lake

    Vložil edulik, 14. Květen 2010 - 10:07

    …děkuji moc za vyčerpávající informace…a trpělivost s námi začátečníky…edulik

    Vložil Bobule (bez ověření), 14. Květen 2010 - 7:48

    Doporučuji s osazením hlavního vodoměru nesouhlasit. Vyhnete se tak řadě problémů.

    Bobule

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".