Vyplatí se zateplení?

Vložil Pavel, 29. Březen 2011 - 22:42 ::

V jiném vláknu zazněl názor:

„No já u našeho domu spočítal návratnost zateplení a vyšlo mi to na 41 let. Když pominu, že za 41 let už tady z nás nikdo nebude, tzn., že se to tomu kdo to zaplatil nikdy nevrátí a vemu v úvahu, že firma stanovila životnost na 30 let, což znamená, že by se za 30 let mělo investovat znovu, tak v každém případě ušetří ti vlastníci bytů, kteří svůj dům nezateplí.“

Obdobnou návratnost uvádí i energetický audit našeho paneláku. Ale má to jeden významný háček. Výpočet je podle platných předpisů uváděn v současných cenách. Pokud se uvažuje se zvýšením ceny za GJ (které ale není známo, pouze je velmi pravděpodobné, že nastane) tak bude návratnost daleko nižší.

Úspora na vytápění je ale jen jedním z faktorů, na základě kterého jsme se rozhodli pro zateplení.

Významným, ale těžko měřitelným důvodem, je i ochrana panelu před vlivy počasí, která se dobře provedeným zateplením dosáhne.

Dalším faktorem je skutečnost, že ze šedivého paneláku se stane dům s novou barevně řešenou fasádou, který na první pohled dává najevo, že se obyvatelé o svůj společný majetek starají.

O zateplení bylo na shromáždění rozhodnuto před vyhlášením programu Zelená úsporám, pouze na základě výše uvedených argumentů. V rámci programu ZÚ jsme získali, s ohledem na projekt zateplení, právo čerpat dotaci ve výši 20 mil. Kč. Bohužel podle pravidla de minimis (rozšířený rámec do 31.12.2010) je možno čerpat dotaci ve výši pouze 12,5 mil. Kč.

Ale i těch pouhých 12,5 mil. Kč významně sníží návratnost.

Z výše uvedených důvodů mám na zateplení jiný názor než citovaný přispěvatel a to i bez vlivu dotace ZÚ, kterou snad budeme mít na účtu po dokončení akce.

Hezký den!

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil terka (bez ověření), 31. Březen 2011 - 8:58

    Energeticti auditori udavaji primou navratnost, tj. jednoduche porovnani investice a uspory, a vedle toho realnou navratnost, ktera byva znacne delsi. Ta zahrnuje (odhad) vyvoje ceny paliva, inflaci a uroky, o ktere se pripravujete jednorazovou investici. Pokud si musite vzit pujcku, je vsechno samozrejme jeste daleko horsi.

    Narust ceny paliva je casto spatne chapan. Roste-li, rekneme o 5% rocne, vypada to za dvacet let desive, ale ve skutecnosti musite pri realnem mzdovem narustu treba 3% uvazovat ruct ceny paliva jen 2% – musite to vzdy vztahnout k aktualnimu roku a ne predikovat budoucnost ze soucasnych cen.

    Zatepleni se v mnoha pripadech vubec nevyplati a jak tady uz nekdo rika, realna navratnost se muze pohybovat klidne od 50 do 100 let.

    Vložil LukášP (bez ověření), 30. Březen 2011 - 7:48

    Většinou se zateplení bytových domů vyplatí a návratnost zpravidla bývá kratší jak u rodiných domů (nižší investiční náklady na 1m2 vytápěné plochy). Délku návratnosti však ovlivňují dva významné faktory: a) investiční náklady, (projekt nesmí být zbytečně předražený, je potřeba udělat si výběrové řízení) b) cena tepla (určitě bude jiná návratnost pokud máte GJ tepla za 800 Kč nebo za 200 Kč. Pak může návratnost klidně skákat mezi 20 – 100 lety. Taky pozor na to, jaké náklady do zateplení skutečně počítáte: když tam dáte balkony, stříšky, vchody, schodiště …, tak jste pak úplně někde jinde. Tyto věci by se do počítání návratnosti dávat neměly!

    Vložil svjvmt, 30. Březen 2011 - 8:24

    Také tak uvažuji, zvažuji, když vezmu, že by se třeba zastavil byt na 15 let, vyšší platba na zálohy tak už toho nemusím užít a udělám dluhy děckám…, to v podstatě všichni starší lidé.
    A s tím co pro nás naše vláda a politici námi dobře placení chystají za dobro…

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".