Výplata funkční odměny
člen výboru má usnesením shromáždění stanovenou roční hrubou odměnu 25 tis. Kč. O režimu výplaty v žádném dokumentu SVJ není uvedeno nic. Výplata po měsících a' 2450,– hrubého je přípustná operace optimalizace odvodů nebo je to nepřípustná operace zkrácení daně a obdobných poplatků?
Dobrý den, je to zcela legální a v rámci optimalizace odvodů také vhodné. Do částky 2500 Kč/měsíc neodvádíte zdravotní a sociální pojištění, pokud není uzavřen pracovně-právní vztah. Pokud byste odměnu vyplatil najednou, nebo kvartálně, pak byste hranici pro tyto odvody splnili, což je škoda a o administrativě nemluvě.
Neuvedl jste, že jde o částku do 2500 Kč, nikoliv včetně. Problém je s tou částí informace, že se neplatí zdravotní pojištění, to se platí vždy bez ohledu na výši odměny. Stejně jako záloha na daň z příjmů.
Náš výbor má odsouhlasenu částku 2 490,– Kč měsíčně a všechna pojištění musíme odvádět, protože prý u SVJ je nějaká výjimka, že se pojistné musí platit i z 1,– Kč.Že částka 2 499,– platí jen pro funkcionáře družstva, ti jsou osvobozeni.
Clen vyboru je volena funkce, je to funkcionarska odmena, pokud neni treba dohoda o provedeni prace. Ta hranice 2500 rozhoduje odvod socialniho pojisteni.
tzv. funkční požitek zdaňovaný příjem (ZD = superhrubá mzda) zálohová daň ve výši 15% odvod „zdravotního pojištění“ (9% SVJ a 4,5% funkcionář) odvod „sociálního pojištění“ (25% SVJ a 6,5% funkcionář) – od částky 2.500,– Kč/měsíc náklady pro SVJ = hrubá mzda + odvod ZP ve výši 9% hrubé mzdy + odvod SP ve výši 25% hrubé mzdy přihláška (odhláška) SVJ a funkcionářů u příslušnýc h ZP přihláška (odhláška) SVJ a funkcionářů k OSSZ pro SVJ uznatelný náklad
Stanovil jsem jiný splátkový režim 10*2450+500. Předpokládám, že splátky nemusí mít stejné částky, stačí do maximální výše 2499. Máme i jiné částky odměn. Děkuji všem za příspěvky!
Poslední komentáře