vypínání přívodu tepla
Dobrý den, náš domovník vypíná v topné sezóně přívod tepla celému paneláku (10 pater)v 22:00 hod. Pokud venku mrzne, mám v ložnici třeba i 13 stupňů. Když se obrátím na domovníka, ten mi sdělí, ať se odstěhuji. Když se obrátím na družstvo, tak mi je sděleno, že toto musí odsouhlasit většina vlastníků, kteří to samozřejmě neodhlasují, jelikož jim domovník podává lživé informace (většina obyvatel jsou důchodci). Toto vypínání bylo odsouhlaseno někdy před 20 lety v rámci „finanční úspory.“ Takže ráno jede topení na plné obrátky a hodiny se jen točí, než se barák vytopí. Jsem pracující člověk, takže domů jezdím kolem sedmé hodiny večer a za ty tři hodiny tepla mám platit v průměru 13–16 tisíc ve 2+1?
Jaké je řešení této situace nebo na koho se mohu obrátit?
Jaká práva a povinnosti má domovník ? Kdo jej úkoluje ? Hygienické předpisy řeší i vytápění obytných (pobytových) prostor. Zajděte na místně příslušnou hygienickou stanici a poptejte se na předpisy o vytápění. Následně měřte teplotu a pokud dojde k porušení hygienických předpisů, tak s tím seznamte shromáždění SVJ. Můžete zkusit i pohrozit kontrolou hygieniků, kteří mohou „pachateli“ vyměřit pokutu.
Děkuji za radu, hygiena už mě taky napadla, ať si platí barák pokutu, třeba to s důchodcema už konečně pohne… a nebudou jak ovce slepě věřit domovníkovi, který jim lže… takže děkuji za radu :-)
Jsme SVJ, ale bohužel pod družstvem, jelikož v našem domě není možné něco domluvit, s důchodcema je prostě domluva na bodu mrazu… Tudíž, když volám se stížností na družstvo, tak mi řeknou, že se to musí všechno řešit přes domovníka, který tam teda dělá prd a neřeší ani když neteče voda atd, takže většinou si to zařizujeme všechno sami, protože domovník je totálně neschopný. Proto mě zajímalo, jak bych tuto situaci mohla řešit a na koho se obrátit? protože jak domovník, tak vedení družstva jsou důchodci, který si jedou podle svých „pravidel“ z roku nula…
Bych tam s nima asi rychle vyběhl :D Co znamená SVJ pod družstvem? Společenství je zodpovědné za správu domu a za zajišťování služeb. Jestli správu dalo do rukou družstva a nejste s tím spokojeni, ukončete s ním smlouvu. Družstvo je v tomto případě vaším služebníkem, kterýmu diktuje vy, ne oni vám! Jste snad jediná, komu toto vadí?
Nejsem jediná komu to vadí, ale jsme barák o 40 bytech a z toho jsou cca max 5. bytů, kde jsou mladý lidi a někteří i s dětma, kteří si stěžují, ale na družstvu mi oznámili, že pokud chci změnu skrz topení, tak s tím musí souhlasit většina lidí z baráku (což jsou důchodci, kteří chodí spát se slepicemi a v deset, když se vypíná topení již dávno spí, takže oni rozhodně nejsou proto, aby se topilo – aspoň déle, jelikož by to stálo strašně moc peněz…) taky bych s nima ráda vyběhla, ale bohužel tady s těma dubama člověk nehne,,, a pod družstvem jsme proto, že se barák není schopnej domluvit na svým vlastním výboru…
Znám několik SVJ v okolí, které mají jako statutární orgán v rejstříku uvedeno bytové družstvo. A to je zároveň správcem. Takže asi nic mimořádného.
Změřil bych si teploty v konkrétní dny a hodiny a to bych ke stížnosti doložil.
Markéto :
- pojem domovník náš právní řád nezná, co to je domovník, kdo to je…
- Jste družstvo nebo svj?
Ad 1. pojem blbec náš právní řád také nezná, ale to neznamená, že blbci nejsou – viz vaše reakce.
Pokud nemáte k tématu co říct – lepší je nereagovat. Na tomto webu stačí jeden chytrák
purple – pokud nemáš co k tématu říct , tak proč obtěžuješ … vykloktej si kyselinou a hoď se do klidu…
Bylo by dobré opravdu vysvětlit co je SVJ pod družstvem. Možná SVJ se správní firmou BD, či tak nějak, což se (dle diskuse zde) občas praktikuje. SVJ má předpokládám statutární orgán, neznám SVJ bez statutárního orgánu. Co máte ve stanovách o domovníkovi s výboru ? Co se řeší na schůzích, jakožto nejvyšším orgánu společenství ?
Poslední komentáře