Vymezená chodba některým vlastníkům přilehlých bytů
Moc prosím o vysvětlení pojmu: společná chodba vymezená některým vlastníkům (chodba uzavřená uzamykatelnými dveřmi) společná dvěma bytovými jednotkám. Je možné vyměnit zámek? Necítíme se zde bezpečně. A je nutné nám ji znovu pronajímat, když platíme do společného fondu oprav a chodba je strategický příchod k bytu. Je zde také měřící zařízení pro odpočet elektřiny. Uklízíme si zde a máme zde umístěny jen nějaké skříně. Přístup je zde běžně možný členům výboru SVJ a též k odečtu elektřiny. A také vyjádření k tomu, že naše SVJ má zřízeny místo jednoho účtu hned účtů pět. Musí SVJ pojistit dům jako takový. Pojištění bytu a přilehlých prostor si provedeme sami. Moc děkuji. Jste úžasný zdroj informací. R.St.
ZoVB zná pojem „části společné jen některým vlastníkům jednotek“.
§ 4 odst. 2 písm. c) určení společných částí budovy, které budou společné vlastníkům všech jednotek a určení společných částí budovy, které budou společné vlastníkům jen některých jednotek,
§ 6 odst. 1 písm. c) určení společných částí domu včetně určení, které části domu jsou společné vlastníkům jen některých jednotek,
písm. d) stanovení spoluvlastnického podílu vlastníka jednotky na společných částech domu (§ 8 odst. 2) včetně stanovení spoluvlastnického podílu vlastníka jednotky na společných částech domu, které jsou společné vlastníkům jen některých jednotek,
§ 8 odst. 2: Velikost spoluvlastnických podílů na společných částech domu se řídí vzájemným poměrem velikosti podlahové plochy jednotek k celkové ploše všech jednotek v domě. Obdobně se postupuje i u společných částí domu, které jsou ve spoluvlastnictví vlastníků pouze některých jednotek.
Reny St. napsal: „prosím o vysvětlení pojmu: společná chodba vymezená některým vlastníkům (chodba uzavřená uzamykatelnými dveřmi) společná dvěma bytovými jednotkám.“
Reny, tento pojem Vám nikdo nevysvětlí, protože neodpovídá pojmům používaným v zákoně o vlastnictví bytů a tedy není jisté, co tím „chtěl básník říci“. Předpokládám, že co jste napsal je doslovná citace z Prohlášení vlastníka budovy. Zkusím to rozluštit.
V první řadě si zjistěte, zda uzamykatelná přepážka, rozdělující chodbu, byla takto zkolaudována jako součást vnitřního uspořádání budovy. Pokud stavba takto zkolaudována nebyla, není se o čem bavit: měla by být odstraněna. Jde o přepážku postavenou „načerno“ a hasiči by mohli k její existenci a uzamykání mít oprávněně námitky. Pokud je však přepážka legální z hlediska stavebního, můžeme pokračovat dále v pátrání.
Autor Prohlášení použil pojem „společná chodba vymezená některým vlastníkům“. Jisté je, že tento text nezakládá vlastnický vztah. Chodba za přepážkou je tedy určitě společná část domu.
Text Prohlášení ale neobsahuje jednoznačné „… určení společných částí budovy, které budou společné vlastníkům jen některých jednotek“ podle § 4 odst. 2 písm. c) ZoVB. Právně bezchybná věta v Prohlášení by mohla znít:
- Společnou částí domu, která je společná pouze vlastníkům jednotek č. 14 a č. 15, je část chodby v 6. podlaží o ploše 6,25 m2, vymezená přepážkou (…).
Protože taková jednoznačná formulace chybí, soudím, že prostor za přepážkou i před přepážkou je společný všem. Nicméně abych to mohl říci s jistotou, musel byste doslovně citovat co o tomto prostoru praví Prohlášení v části věnované společným částem domu a co je o tom uvedeno v části definující jednotlivé jednotky.
Podle Prohlášení je tato část prostoru nejspíše společná všem a je ve výhradním užívání několika vlastníků jednotek. Režim je tedy shodný např. se sklepními kójemi. O způsobu užívání prostoru chodby rozhodují všichni vlastníci jednotek hlasováním podle § 11 odst. 4 (tříčtvrtinovou většinou hlasů). S tím souvisí i to, že náklady na údržbu a opravy tohoto prostoru hradí všichni.
Zmiňujete se o „pronajímání“, což je ovšem nesmysl. Vlastník jednotky užívá společné části domu právem vlastníka; pronájem nepřichází v tomto případě v úvahu.
lake
Moje domněnka: Jedná se chodbu k bytům, která je od prostoru schodiště a výtahu oddělena protipožárními dveřmi. Tak se to dělalo v panelácích (ne všude) a dělá se to i v novostavbách. Tyto dveře jsou z mně neznámého důvodu vždy uzamykatelné. V panelácích si tyto chodby uživatelé přilehlých bytů většinou zamykají a uklízejí, mají tam skříně, botníky, kola, atd. Dokonce mají zvonková tlačítka vyvedena před uzamčené dveře. Protože to dělají všichni, nikdo si nestěžuje.
V novostavbách jsou vlastníci bytů kupodivu zdrženlivější (moje osobní zkušenost). Nikdo si nedovolí jako první dát skříň na chodbu. Tyto oddělené chodby uklízí uklidová firma. Dveře se nezamykají, ač mají zámek (klíč je shodný s domovními dveřmi).
Tazatel by měl přesně citovat Prohlášení. Výše zmíněné oddělené chodby jsou samozřejmě společnou částí domu společnou všem.
O částech společných jen některým vlastníkům rozhodují (a podílejí se na nákladech) jen tito „někteří“ vlastníci.
Nemusíte si nic pronajímat, v odůvodněných případech musíte umožnit přístup.
Odečet spotřeby elekřiny může být proveden obdobně jako odečet spotřeby vody v bytě, tam taky nechodí nikdo jen tak.
tak co se týče chodby,tak skříně na ní být nesmí!! Požární předpisy to zakazují,aby bylo cokolik na chodbě a tvořilo to při třeba požáru překážku při evakuaci… Jinak zamykat chodbu nelze také kuli požárním předpisům. Co se týče pronájmu chodby a otázku vlastnictví, obraťte se na Katastrální úřád,tam poradí jak to je se zákonem ohledně tohoto. Osobně si myslim, že chodba je ve společném vlastnictví. Chtělo by to vidět vaše Prohlášení vlastníka.
Co se týče účtů,tak neni nikde omezeno, kolik účtů smí SVJ vlastnit,ale je to neobvyklé a neekonomické mít jich více…
Co se týče pojištění, neni to tušim nikde asi nařízeno, ale aspoň u nás pojistku máme a to na celou bodovu včetně společných prostor.. Každý nájemník si pojišťuje jen vlastní byt, nedokážu si představit, jak by si každý pojistil jen svuj podíl. Když by pak pojistku neměl každý,byla by pojištěna např. jen polovina domu..co pak při pojistné události,jak se dohodnete která polovina byla postižena…
„naše SVJ má zřízeny místo jednoho účtu hned účtů pět.“
SVJ může mít účtů kolik chce.
„Musí SVJ pojistit dům jako takový.“
Nemusí.
Poslední komentáře