výměna vstupních dveří do jednotky

Vložil bob (bez ověření), 8. Leden 2016 - 13:27 ::

Dobrý den, chtěl bych se zeptat zkušených diskutujících, jakým způsobem postupovat v případě, že nový vlastník jednotky vyměnil svévolně své vstupní dveře (z historických dvoukřídlých na standardní jednokřídlé). Sděluji, že dle Prohlášení vlastníka patří dveře k jednotce. V Prohlášení je však rovněž uvedena povinnost vlastníka: „(…) udržovat jednotku v řádném stavu, aby nedocházelo (…) k porušování architektonického vzhledu domu“. Chtěl bych debatu zúžit pouze na to, jaké páky má nyní SVJ, protože je samozřejmě možné, že vlastník nemá ani stavební povolení či ohlášení a to by pak bylo širší téma. Proto se prosím ptám: 1)Jak má postupovat obyčený vlastník jako já, jestliže s tímto nesouhlasí? Jak má postupovat výbor, který o tomto nevěděl, a jakou v tomto případě má plnit roli kontrolní komise?

  1. Je Prohlášení vlastníka, respektive jeho citované ustanovení, dostatečným argumentem k zakročení? Jakou v tomto hraje roli nový občanský zákoník? Je tím správným právním rámcem jeho § 1175 odst. 1: Vlastník jednotky (…) nesmí (…) ohrozit, změnit nebo pošškodit společné části."?

Děkuji

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil tv (bez ověření), 8. Leden 2016 - 15:38
    1. dveře jsou součástí jednotky, tj. SVJ se to NETÝKÁ! to spravuje POUZE společné části.
    2. pokud se úpravy provedené jedním vlastníkem na jeho jednotce nelíbí vlastníkovi jiné jednotky, tak ať se obrátí na místní úřad, odbor stavební či památkové péče.

    Tedy SVJ (výbor, kontrolní komise) do toho nemá co mluvit. Naopak stěžovat si na MÚ může každý, kde se cítí dotčený „údajně protiprávními“ stavebními úpravami.

    Vložil lake, 8. Leden 2016 - 18:22

    Pan „tv“ se mýlí.

    Zákon č. 72/1994 Sb. zakazoval vlastníkovi jednotky, aby provedl změnu vzhledu bez souhlasu vlastníků všech jednotek. Ustanovení ZoVB jsou použitelná i po nabytí účinnosti NOZ, viz § 3028 odst. 3 NOZ a § 3063 NOZ.

    Určitě je použitelná ta část prohlášení vlastníka, která ukládá totéž: neporušovat architektonický vzhled domu.

    Kterýkoliv vlastník jednotky se tedy může domáhat, aby dveřím byl navrácen původní jednotný vzhled. Neuposlechne-li osoba, která porušila zákon, je možné se domáhat nápravy soudní cestou.

    lake

    Vložil Jahodová (bez ověření), 8. Leden 2016 - 18:59

    „Kterýkoliv vlastník jednotky se tedy může domáhat, aby dveřím byl navrácen původní jednotný vzhled.“

    Pane Laku,

    je obnovení jednotného vzhledu dveří judikatorně podchyceno? Lépe by mi v podobné situaci argumentovalo.

    Vložil zub (bez ověření), 8. Leden 2016 - 17:49

    Díky za komentář. K Vašim bodům:

    ad 1. Takže vy tvrdíte, že žádná ustanovení v Prohlášení vlastníka, případně v zákoně nemohou omezit právo vlastníka na libovolné nakládání s výzorem vstupních dveří? Četl jsem tady na starých vláknech názory, že tomu tak není a že se SVJ může opřít i o § 13 odst. 3 ZoVB. Nicméně tento zákon již není platný a nahradil ho nemýlím-li se nový občanský zákoník. Proto se ještě jednou ptám: Může mi prosím někdo říct svůj názor, zda-li vlastník jednotky výměnou svých vstupních dveří s úplně jinými rozměry a designem porušil občanský zákoník (zejména § 1175) či shora citované ustanovení v našem Prohlášení vlastníka? Ještě jinak, jestliže půjde SVJ za tímto vlastníkem s požadavkem, aby vrátil věci do původního stavu, budou tyto dva dokumenty tou správnou oporou při jednáních? Jestliže ano, kdo a jak má postupovat?

    ad 2. Již v úvodním svém příspěvku jsem z dotazu vyloučil téma státní správy. To, že se na ni můžeme obrátit, vím.

    Děkuji

    Vložil Vladimir B., 8. Leden 2016 - 21:31

    Z dotazu lze dovodit, že vlastník vyměnil původní dveře do bytové jednotky za větší nové dveře. K tomu uvádím: Nové větší dveře jsou většího rozměru a proto vlastník bytu musel zasáhnout (vybourat) část stěny, která patrně patří do společných částí domu. Pokud je tato stěna i součástí nosného systému domu, pak měl tento vlastník zajistit i statické posouzení možnosti pro zvětšení otvoru. Pokud to tak je výše uvádím, tak musel mít vlastník bytu souhlas SVJ a také i stavební povolení /zásah do nosného systému domu/. Jestliže však stěna se vstupními dveřmi do bytu tvoří pouze příčku, která je součástí bytu, pak vlastník nic neporušil, a mohl nové dveře osadit.

    Vložil Jahodová (bez ověření), 8. Leden 2016 - 23:28

    „stěna se vstupními dveřmi do bytu tvoří pouze příčku, která je součástí bytu“

    Vámi uváděná situace patrně nemůže nastat. Stěna ohraničující jednotku nemůže být současně příčkou uvnitř jednotky.

    Vložil Jahodová (bez ověření), 8. Leden 2016 - 19:04

    „vlastník jednotky výměnou svých vstupních dveří s úplně jinými rozměry a designem porušil občanský zákoník“

    Co míníte jinými rozměry? Měnily se rozměry nebo umístění stavebního otvoru? Pokud ano, bylo zasahováno do společných částí domu ve vlastnictví všech vlastníků jednotek, o němž rozhoduje vlastník.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".