Výměna vodoměrů - zkušenosti s firmou

Vložil Macegriffin (bez ověření), 28. Květen 2020 - 14:35 ::

Dobrý den V našem SVJ letos musíme vyměnit vodoměry. Máme pouze studenou vodu, pro ohřev se používá plynový kotel.

Chci se zeptat na zkušenosti s firmou Maddeo, spíš tedy na jejich nabídkou dálkové přenosu. Dostal jsem nabídku na vodoměry ke kterým se dodá rádio modul. V něm by měli vydržet baterie 10let, takže po dalších 5letech se vymění pouze vodoměry.

Máte někdo s tímto zkušenost?

Díky

Martin

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Ladislav Baran, 20. Srpen 2020 - 17:16

    Dobrý den. V našem bytovém domě máme letos měnit vodoměry na studenou vodu.Chtěl bych se zeptat zda platí že vodoměry instalované letos (myslím že od 1.10.2020 musí mít radiový odpočet.Nějak se nemůžu dopídit k té informaci.At vím zda už poříditvodoměry s dálkovým odpočtem,nebo můžeme ještě namontovat klasické.Děkuji

    Vložil Macegriffin (bez ověření), 20. Srpen 2020 - 18:16

    Při řešení výměny vodoměrů jsem na toto také narazil a našel i článek, kde bylo popsáno, že ta povinnost je pouze u teplé vody.(bohužel už nevím kde přesně, jinak bych sem vložil odkaz)

    Vzhledem k tomu, že máme vodoměry v bytech, byť jen na SV, tak jsem řešení dálkového odečtu použil. Některé domy mají vodoměry vyvedené na chodbu, mít to takto řešené, tak měním za klasiku a těch 24ks bych snadno oběhl.

    Vložil Justitianus, 20. Srpen 2020 - 21:51

    Pane Barane a Macegriffin, šíříte zde nepravdivé informace. Přestaňte s tím šaškováním. Vámi tvrzená „povinnost“ neexistuje.

    K dnešnímu dni (20. 8. 2020) neexistuje celostátně účinný právní předpis, který by nařizoval instalaci dálkově odečitatelných vodoměrů, kalorimetrů, nebo indikátorů topných nákladů. 

    Je téměř jisté, že taková povinnost bude v České republice zavedena – ovšem někdy v neurčitém budoucnu a v dosud neznámém rozsahu. Žádná povinnost totiž nebude zavedena v těch případech, kdy by to nebylo „nákladově efektivní“. Teprve až nabude platnosti příslušný český právní předpis, mohli bychom se následně začít bavit o konkrétním rozsahu této povinnosti, o výjimkách, a o konkrétních termínech.

    Už jsem to zde napsal před jedenácti týdny, a nic se od té doby nezměnilo. Tak přestaňte vyšilovat. Necháváte se vodit za nos od obchodníků s vodoměry – a vůbec si to neuvědomujete.

    Justitianus

    Vložil Ladislav Baran, 24. Srpen 2020 - 18:52

    Vážený komentátore.Já se zde ptám zda je potřeba mít vodoměry s dálkovým odečtem z důvodu údajné povinnosti.Rozhodně zde nešaškuji a nešířím nepravdivé informace.Měl by jste se naučit slušnému chování nebo jít „hejtovat“ na instagram.Stačilo slušně odpovědět že toto je/není potřeba jelikož se jedná o marketingový tah prodejců bytových měřičů.

    K lednu roku byla stále platná 2020 platná směrnice Evropského parlamentu a Rady 2018/2002, kterou se mění směrnice 2012/27/EU o energetické účinnosti-Toto jsem našel na stránkách maddeo ale ve směrnici se píše jen o vytápění bytů a energiích-nic o vodoměrech.Takže Nejspíš máte pravdu že to není povinnost.

    Vložil Macegriffin (bez ověření), 21. Srpen 2020 - 10:20

    Pane Justitianus, děkuji za Váš rozbor mé předposranosti­.Sleduji Vaše příspěvky zde a opravdu jsem potěšen, že jste mě zmínil. Fakt díky.

    A teď k tomu proč máme vodoměry na dálkový odečet. Důvod je prostý, prostě nemusím lézt sousedům do bytu a zapisovat si stavy pro vyúčtování. Odpadá problém s tím, že někdo do bytu pustit nechce, někdo je zrovna pryč atd. Vzhledem k tomu, že je rok 2020 tak mi přijde toto řešení jako dobrý nápad.

    Vložil Macegriffin (bez ověření), 31. Květen 2020 - 10:50

    Díky všem za reakci, koukám, že se to nějak rozjelo.

    Jak jsem psal, my máme pouze vodoměry na studenou vodu, bohužel se před lety stoupačky udělaly v bytech, ne na chodbě. Takže se právě rozhoduji zda koupit moduly s Wifi. Tím pádem odpadne nutnost lézt k někomu do bytu. Probírám se nabídkami už skoro 14dní.Ono nejde jen o cenu, levnější modely mají horší přesnost. Od jedné firmy jsem dostal rozpis na cca 35 vodoměrů v ceně od 9tis a 70tis – 24ks.

    Zatím jsem došel k závěru, že vybereme model s externím modulem, takže po 5letech přijde technik a nainstaluje nové vodoměry a po 10 se vymění vše komplet. Cena cca vodoměr s modulem lehce přes 1000kč, jen vodoměr přes 500. Na modely s rádiem uvnitř jsem koukal také, jedna firma mi odpověděla, když jsem se ptal co po 5letech, tak že je mění za repasované(na cenu jsem se neptal)

    Je to boj, dokonce je rozdíl, když je horizontálně(je přesnější) a vertikálně měří hůř. Jediné které měří stejně by stály těch 70tis. A to už je šílená cena.

    Ke stažení do PC USB modul se softem – tady se také cenové liší jednotlivé nabídky výrobců. A licenční podmínky instalace SW.

    Martin

    Vložil 25Malý (bez ověření), 28. Květen 2020 - 21:30

    10letá životnost baterie je dnes zcela všední a obvyklou hodnotou všech radiových modulů vodoměrů i indikátorů topných nákladů. Po 5 letech se mění vodoměr, na který se nacvakne původní radiomodul. Teprve po 10 letech se mění oboje.

    Životnost minimálně 10 let uvádí katalogový list obvyklého lithiového primárního článku ve vysílači.

    ITN s tímto článkem funguje už 16. rok, i když je dávno demontovaný a leží v šuplíku jen jako exponát.

    Vložil Macegriffin (bez ověření), 28. Květen 2020 - 22:18

    Já právě četl článek na TZB a v něm bylo nakousnuto, že baterie nevydržely. Ale samozřejmě se může na některém kuse vada, s tím počítám. Každopádně díky za odpověď

    Vložil VN (bez ověření), 30. Květen 2020 - 7:29

    abyste měli ve smlouvu záruku 10 let na baterie. Pak nebude co řešit.

    Vložil Jarda_, 30. Květen 2020 - 11:35

    Kaden pokud vim tak ty radiove moduly meni spolu s vodomerem.

    Vodomer ma zivotnost podle zakona rok kalibrace +5 let, tedy 6 let, to za predpokladu, ze si nechate v lednu namontovat uz toho roku kalibrovany vodomer a ne ze si nechate ho namontovat az v prosinci, tim prijdete o jeden rok.

    1200 stoji cely novy vodomer i s radiovym modulem a dph.

    Lze si koupit ctecku a odecitat sam, v registrech se uchovavaji jak mesicni stavy k poslednimu dni mesice, tak i jine zajimave hodnoty… http://www.kadenvodomery.cz/…060_2014.pdf

    Samozrejme ze v registrech je i stav baterie. Pokud by nekdo nacital kazdy den, tak baterie nevydrzi, ta ma kapacitu tak 2× do mesice vysilat. Vetsinou se vysila tak 1× rocne?

    Klikni na Soucasti systemu: http://www.kadenvodomery.cz/…

    A EU zakon ted nevim zda od 2020 nebo az 2021 pozaduje dalkove odecty pri vymene meridla?

    Vložil Justitianus, 30. Květen 2020 - 15:02

    Jardo, neexistuje žádný „EU zákon“. Naštěstí. I když bruselští mocipáni i čeští eurohujeři by byli moc rádi, kdyby Česká republika se opět stala pouhým Protektorátem Böhmen und Mähren.

    Existují směrnice EU, na ty ovšem můžete zatím kašlat. Teprve až se požadavek směrnice EU objeví v celostátně platném právním předpisu České republiky, bude to mít právní význam pro český lid.

    Ovšem musíme vnímat, že evropští byrokrati by do budoucna chtěli uzákonit odečty s vyúčtováním nákladů každý měsíc. Je tedy nepraktické plánovat že si koupíte čtečku a budete odečítat sám. Jednou za rok – proč ne. Ale běhat po domě každý měsíc s čtečkou??? Proto radím počkat co bude nakonec uzákoněno v České republice. Pak teprve investovat do nějaké dálkové technologie.

    Že by neměla být radiová jsem už napsal. (Mám v bytě čtyři vodoměry. Ta radiová sranda by mne stála v průměru 1000 Kč ročně, a neušetří mi ani litr.)

    Justitianus

    Vložil Plašilová (bez ověření), 31. Květen 2020 - 7:48

    Směrnice EU může mít přímý účinek. Přímý znamená i bez implentace do právního řádu členského státu.

    Další diskutující Vás upozornil na nařízení EU.

    Evropské právo je nadřazeno vnitrostátnímu právu.

    Evropské právo zjevně není Vaše parketa.

    Vložil Zdeno (bez ověření), 31. Květen 2020 - 8:09

    Směrnice EU může mít přímý účinek. Přímý znamená i bez implentace do právního řádu členského státu.

    Ne, směrnice samotná nemá přímý účinek, v tom měl Justitianus pravdu. Směrnice na to jde ovšem jinak – stanovuje, „co“ musí členská země EÚ přijmout (jaký se má dosáhnout cíl) a do kdy to musí implementovat.

    Jak (a s jakými detaily), to už je věc národní legislativy.

    Přímý účinek mají pouze ta zmiňovaná nařízení. Ty prostě „platí“ v celé EÚ a s tím „se nedá nic dělat“. Leda tak vydat se cestou Spojeného království, ale to taky není nic moc.

    Vložil Pavel, 31. Květen 2020 - 8:16

    Zdeno,

    cituji z:

    https://eur-lex.europa.eu/…tent/CS/TXT/?…

    „směrnice: směrnice je akt určený zemím EU, který musí být proveden do vnitrostátního práva. V některých případech však Soudní dvůr směrnicím přiznává přímý účinek s cílem chránit práva jednotlivců. Soudní dvůr proto ve své judikatuře stanovil, že směrnice má přímý účinek, jsou-li její ustanovení bezpodmínečná, dostatečně jasná a přesná a pokud příslušná země EU netransponovala směrnici ve stanovené lhůtě (rozsudek ze dne 4. prosince 1974, Van Duyn). Může však mít pouze vertikální přímý účinek; země EU jsou povinny provádět směrnice, ale nemohou směrnici uvádět proti jednotlivci (rozsudek ze dne 5. dubna 1979, Ratti);“

    Hezký den!

    Pavel

    Vložil Zdeno (bez ověření), 31. Květen 2020 - 8:20

    Pavle, děkuji, toto je pro mě novinka. I když ty podmínky pro přímou účinnost jsou zajímavé, jediná jednoznačná je tam to „pokud příslušná země EU netransponovala směrnici ve stanovené lhůtě“, vše ostatní je dost diskutabilní :)

    Vložil Pavel, 31. Květen 2020 - 8:28

    Zdeno,

    takové případy znám např. z oblasti DPH. Přímý účinek směrnice respektují i české soudy.

    V tomto vláknu se ale diskutuje o situaci, kdy stát neimplementoval směrnici EU. A tak není co řešit: není implementace, není povinnost pro občana i pro SVJ. V tom má Justitianus jednoznačně pravdu.

    Hezký den!

    Pavel

    Vložil Plašilová (bez ověření), 31. Květen 2020 - 12:54

    „není implementace, není povinnost pro občana i pro SVJ“

    Do kdy má stát povinnost (tuto) směrnici EU implementovat? Pokud tak stát v temínu neučiní, může nastat její přímý účinek (i bez implementace do právního řádu členského státu).

    Soudy (i vnitrostátní) přímý účinek směrnicím EU přiznávají (nejen v daňové oblasti).

    Vložil Pavel, 31. Květen 2020 - 16:50

    Paní Plašilová,

    o Směrnici Evropského parlamentu a Rady 2012/27/EU zde píšu asi 6 let.

    Za tu dobu jsme nezjistil, že by mohly nastat přímé účinky této směrnice na občany EU, protože nejsou splněny podmínky o kterých jsem psal zde:

    http://www.portalsvj.cz/…sti-s-firmou#…

    Nicméně rád se nechám poučit, pokud jste našla jaké přímé účinky nastaly pro občany EU i když nebude směrnice implementována.

    Hezký den!

    Pavel

    P.S.

    pokud není implementace směrnice, tak občanům EU vznikají pouze práva a nikoliv povinnosti. Soudní dvůr směrnicím přiznává přímý účinek s cílem chránit práva jednotlivců. Raději to opět uvádím.

    Vložil Pavel, 31. Květen 2020 - 8:06

    Paní Plašilová,

    zde se diskutuje o tom, zda může mít směrnice přímý účinek na člověka, konkrétně, zda by se bez implementace do českého právního ne/řádu mělo něco činit.

    Pochopitelně nikoliv. Směrnice je závazná pouze pro státy, které jsou v současné době členy EU, nikoliv pro obyvatele těchto států.

    Sice směrnice EU může mít i přímý účinek, ale nikoliv v neprospěch obyvatele EU. Takže Vaše poznámka o přímém účinku směrnice EU v kontextu tohoto vlákna je irelevantní.

    A poznámka o tom, zda někdo zná evropské právo, je již za hranou.

    Hezký den!

    Pavel

    Vložil Zdeno (bez ověření), 31. Květen 2020 - 7:42

    Jardo, neexistuje žádný „EU zákon“. Naštěstí. I když bruselští mocipáni i čeští eurohujeři by byli moc rádi, kdyby Česká republika se opět stala pouhým Protektorátem Böhmen und Mähren.

    Justitianusi, pozor na existenci nařízení Evropského parlamentu a Rady (EÚ), jakým je například zde hojně diskutováno nařízení č. 2016/679 (GDPR). To je něco jako výše zmiňovaný „EU zákon“.

    Info např. zde: https://europa.eu/…egal-acts_cs :

    Nařízení

    Nařízení je právně závazné. Platí v celém svém rozsahu v celé EU.

    Vložil Baran10, 30. Květen 2020 - 20:23

    EU nechce vyúčtování každý měsíc, ale plánuje , aby každý dostal čtvrtletně kolik a za kolik spotřeboval vody a tepla a tepla na vodu.A to proto, aby mohl regulovat spotřebu.Tedy v tom se mýlíte velmi .

    A mýlíte se i v dálkovém radiovém napojení– vodoměry a měřáky na ÚT. .Je to samozřejmě smart program a běží už mnoho mnoho let a investice na jeho rozvod hradí SVJ. kdy každý vlastník musí mít zřízeno nahlížení do svého bytu ( je to na heslo ) kde každý vlastník vidí jen ten svůj byt , ale ví, jak topil přesně např. 30. května v roce před tím a kolik vody spotřeboval .Teplo a vodu vidí den co den až léta zpátky.To, že je to bezvadné asi nevíte, ale jedná se i o to, že si můžete srovnávat, jak s kterým dodavatelem jste na tom byli.Máte tam spotřebu grafickou, číselnou, máte tam spotřebu na litry, hektolitry a je to tak geniálně jednoduché , že to pochopí každý! A vlastníci, kteří byt pronajímají ví každý den, jak jejich nájemníci topí, ba i každý litr vody tam vidí. A každý vidí ba i výbor SVJ např. ve finále, jakým % každý byt topil vůči průměru v domě a dokonce jakým % se podílel celkem na službách tepla a teplé vody celkem atd atd.A je tam přesně vidět, který byt netopil vůbec,. ale v vlastník mlží, že topil atd . Bylo by dobré, abyste se s tím seznámil a neradil věci, které nejsou moderní a dobré.Za sledování den co den své spotřeby platíte cca 300 Kč ročně ze svého, což je pakatel za ty služby .Máme firmu, která je na trhu 20 let a je bezva. Není jediný rozumný důvod, aby někdo čekal, až se povinně radiové odečty uzákoní

    Vložil Justitianus, 31. Květen 2020 - 0:20

    Pane Barane, píšete o věcech, ke kterým jste si nezjistil fakta. Platí co jsem napsal: EU plánuje zavést povinnost zpracovávat a poskytovat informace každý měsíc. Ani tři vykřičníky ve Vašem nesprávném tvrzení to nemohou změnit.

    Je to uvedeno ve směrnici https://eur-lex.europa.eu/…CS/TXT/HTML/?…. Cituji:

    Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2012/27/EU ze dne 25. října 2012 (v platném znění ke dni 1. 1. 2020)
    Příloha VIIa
    Minimální požadavky na informace o vyúčtování a o spotřebě pro vytápění, chlazení a teplou užitkovou vodu
    (…) Od 1. ledna 2022 jsou konečným uživatelům v případech, kdy byly instalovány dálkově odečitatelné měřiče nebo indikátory pro rozdělování nákladů na vytápění, poskytovány informace o vyúčtování nebo spotřebě založené na skutečné spotřebě nebo na odečtech indikátorů pro rozdělování nákladů na vytápění alespoň jednou za měsíc. Mohou být zpřístupněny také prostřednictvím internetu a aktualizovány tak často, jak to měřicí zařízení a používané systémy umožňují. Vytápění a chlazení mohou být z této povinnosti mimo otopné/chladicí období vyjmuty.

    Justitianus

    Vložil Jarda_, 31. Květen 2020 - 7:53

    On jistě myslel přechodné období… Vy příliš berete za slovo :-)

    Já se snažil řešit náklady. Takže k věci, když máte 4 vodoměry, tak to máte minimálně 2 stoupačky…

    A ted nam prozradte, jaky je cenovy rozdil mezi bezdratovym a dratovym vodomerem? Zadny rozdil, oba stoji okolo 1200 s DPH.

    Asi se shodneme, ze to je vysledek nejake lobby… Protoze kdo ty data potrebuje, pronajimatel, nebo zvedavy vlastnik, tak si je casto muze uz dnes poresit, a na sve naklady.

    • modul pro agregaci dat a prenos na bezplatny cloud: 1500,–
    • cteci hlava vodomer, plynomer: 600,–
    • teplomer: od 30,– na eBay https://tinyurl.com/TeplomeryDallas
    • pripojeni k elektromeru distributora CEZ: koupit optoclen za cca 550,– (pripojeni uz provede Cez zdarma, u PRE a EON nevim, tam bude asi nutnost koupit vlastni impulzni elmer v cene od cca 300,–
    • Plus prace, kabelaz, pristup k internetu, zalozni baterka pro pripad vypadku energie…

    Pak si muze zajemce (pronajimatel) vzorkovat spotreby treba kazde 2 vteriny a na cloudu budou nejmene 2 roky zdarma ulozene vsechny namery vsech jeho meridel.

    Znam 2 ceske systemy ve vyse uvedenych podobnych cenach, s provozem zdarma. Samozrejme to vyzaduje nejake znalosti problematiky si to nainstalovat. Pak byly jeste nejake systemy s predplatnym.

    znam i cesky energomonitor.com ale tak budou ceny nasobne drazsi, zato to ma i aplikaci na mobil

    Vložil Justitianus, 30. Květen 2020 - 8:41

    S těmi bateriemi je to jinak. Je sice hezké, že baterie bude mít garantovanou životnost 10 let, ale pak bude třeba všechny radiové moduly vyhodit do popelnice a nakoupit nové (a zaplatit montáž a spárování s bezdrátovými koncentrátory v domě). Radiový modul stojí kolem 1200 Kč.

    Velmi podezřelá je i zjevná zastaralost technických materiálů u některých českých dodavatelů.

    Například firma BONEGA (http://www.bonega.cz/go.asp…) deklaruje, že k odečtům je vhodné používat přístroj PDA, např. Hewlwtt-Packard IPAQ 114 (horká novinka roku 2008, dnes vhodná buď do šrotu nebo do muzea). Operační systém má být Windows Mobile 6 (zaveden v roce 2007, poslední verze z roku 2010, ukončení veškeré podpory výrobce v roce 2013). Z toho si můžete učinit představu o tom jak „moderní“ radiové odečty jsou nabízeny na českém trhu naivním zákazníkům.

    S jakýmkoliv dálkovým odečtem bych počkal na dobu, až to bude pro všechny poskytovatele zavedeno v českém právu. A pak bych volil spíše drátové připojení, nikoliv radiové. Obyčejná metalická dvoulinka má životnost srovnatelnou s rozvody vody v domě, a hlavně nepotřebuje NIKDY výměnu baterií či dokonce celých modulů.

    Justitianus

    Vložil Jarda_, 31. Květen 2020 - 8:11

    390,– stojí nový klasický vodoměr

    1200,– stojí nový bezdrátový i drátový vodoměr (s dálkovým odečtem) který celý po 5+1 letech jde na výměnu.

    protože asi nikdo nebude v nebo pro SVJ párovat a synchronizovat s nějakými čtecími hlavami, nasazovanými na mechanické vodoměry, abyste ušetřil 800,– – nevím o tom… To by bylo poměrně pracné a ve výsledku málokdy ekonomické.

    Neboli: z vyměněného vodoměru vypadne rovnou jeho stav v litrech. Kdyby se musela nasazovat elektronika, tak někdo musí nastavit stavy – a to musí projít ověřením!

    Takže praxe je taková, že se to vyhodí a koupí se celý nový… :-(

    A ne dvoulinka, ale TP, twisted pair, kvůli přeslechům. Drátem, ledaže by šel natáhnout skrze stoupačku. Cenová úspora je v tom, že to lze vyvést na jedno místo třeba k patnímu vodoměru a tam stejně musíte mít nějaký koncentrátor… takže ve výsledku to bude dražší materiálově a levnější pro odečítače, nebude muset s bezdrátovým modulem běhat po patrech.

    Vložil Hirsch (bez ověření), 16. Září 2020 - 21:30

    Musím bohužel potvrdit, že drátové propojení vyjde dráž než bezdrát. Zatím to řeším tak, že mi vlastníci posílají na Silvestra fotku vodoměru mobilem na email. Směrnici EU budeme po její implementaci ignorovat až do zaplacení případné pokuty. Nepřestávám doufat, že Grónsko a UK nezůstanou jediní, kdo si zvolí svobodu.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".