Výměna vodoměrů

Vložil Alexxandra Pretty, 17. Květen 2013 - 7:22 ::

Dobrý den, jsem členkou SVJ a nyní řeším takovou věc. Od roku 2005 (co jsem koupila svůj byt) se u nás neměnily vodoměry. Začala jsem se zajímat, co se u nás v domě i za mé peníze děje. Zjistila jsem, že by se vodoměry měly nově měnit zhruba po 5 či 6 letech. To znamená, že u nás jedeme už osmý rok na starých vodoměrech. Žádala jsem už předtím společenství, aby se vodoměry vyměnili s tím, že společenství si to neodhlasovalo. Obrátila jsem se s obecným dotazem na metrologický ústav, tam mi napsali sáhodlouhý dopis, že z toho všeho vyplývá pokuta (nesdělila jsem jim adresu, proto ještě tady nikdo na kontrolu nebyl). Pán byl velice ochotný, poradil mi, abych tento dopis poslala společenství s tím, že SVJ se zalekne pokuty a většinou se vodoměry na tento popud vymění. To jsem udělala, poslala dopis pověřenému vlastníkovi i správní firmě, která dělá vyúčtování vodného a stočného. Správní firma okamžitě sehnala nabídku na firmu, která by výměnu provedla, ale tím to skončilo. Údajně se žádný z vlastníků k emailu nevyjádřil a tak správní firma prý nemůže vodoměry vyměnit bez souhlasu vlastníků. Takže jedeme dále nezákonným postupem. Chtěla bych se zeptat, jestli existuje ještě jiný způsob, jak donutit SVJ, aby dodrželo zákon, aniž bych posílala podnět? Jde o to, že pokutu zaplatíme všichni včetně mě, ač já upozorňuji, že je něco špatně a žádám nápravu. V SVJ řešíme ještě nějaké nezákonné spory z jejich strany, takže předpokládám, že mé výzvy ignorují. Lze nějak dosáhnout výměny jiným způsobem? Případně dá se vyvázat z pokuty? Kdybych dokázala (např. u soudu), že jsem několikrát vyzývala společenství k výměně i upozorňovala na porušení zákona s vyplývající pokutou, lze požadovat uhrazení mé části pokuty po SVJ? Moc díky, Alexx

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Alexxandra Pretty, 17. Květen 2013 - 15:28

    Poradí mi někdo na základě uvedených informací, zda jsou vodoměry moje nebo SVJ? A co poslední odstavec od metrologického úřadu – tam se píše, něco o tom, že pokuta směřuje k SVJ či tomu, kdo zálohy podle vodoměru vyúčtovává bez ohledu na to, kdo je vlastníkem. Ještě mě napadá, že pověřený vlastník by měl dohlížet na úkony spojené se správou domu, tak jestli by se pak udělená pokuta nedala vymoci od něj.

    Vložil lake, 17. Květen 2013 - 15:48

    Nenapsala jste co o vodoměrech praví vaše Prohlášení vlastníka budovy. Teprve podle toho lze určit osobu, která by měla vodoměry měnit.

    Vyúčtování podle neověřených vodoměrů spadá jednoznačně „na triko“ SVJ – právnické osoby.

    Snaha vyvléci se z pokuty nemůže být úspěšná. Vlastník jednotky se má domáhat svého práva na shromáždění. Může se případně obrátit na soud jako přehlasovaný vlastník podle § 11 odst. 3 ZoVB. Nic z těchto kroků k nápravě jste zřejmě neučinila.

    Od 1 ledna 2014 zavede nový Občanský zákoník odpovědnost za způsobenou škodu i pro statutáry SVJ. Nyní za škodu neodpovídají. Pokud podáte podnět Českému metrologickému institutu po 1. lednu 2014, a SVJ bude udělena pokuta, může SVJ po statutárním orgánu nebo jeho členech vymáhat náhradu způsobené škody.

    lake

    Vložil petrsv, 17. Květen 2013 - 8:00

    Chybí jasně napsaná základní informace – komu vodoměry patří? Možnosti máte uvedené např. zde – http://www.portalsvj.cz/…e-vyuctovani#…

    Vložil Alexxandra Pretty, 17. Květen 2013 - 10:43

    Tak teď koukám do Prohlášení vlastníka a píše se zde: Vybavení jednotky: (přeskočím WC místu apod.) Jednotka je ohraničena vstupními dveřmi bytu, hlavními uzavíracími ventily přívodu vody, plynu a elektroměrem elektrické přípojky pro jednotku. K vlastnictví jednotky patří podlahová podlahová krytina,… a dále veškerá její vnitřní instalace ((potrubní rozvody vody a odvodu odpadních vod, plynu, elektroinstalace) kromě stoupacích vedení včetně uzavíracích ventilů.

    Pak se píše v odstavci Pravidla pro správu společných částí domu toto: Vlastník jednotky nemá právo zasahovat do rozvodů vody, elektřiny, odpadů, odsávání a větrání procházejících bytem ze sousedních a do sousedních jednotek. V případě potřeby musí umožnit jejich údržbu, kontrolu a odečty měřidel.

    Je z toho někomu jasné, komu tady patří vodoměr? Mně nebo společenství? Tady ještě přikládám odpověď metrologického ústavu:

    Vážená paní,

    pokud jsou měřidla druhu uvedeného v příloze vyhlášky č. 345/2002 Sb., v platném znění, používána s významem podle § 3 odst. 3 zákona č. 505/1990 Sb., o metrologii, v platném znění, jedná se o tzv. stanovená měřidla, která smí být s tímto významem používána pouze platně ověřená (v případě nových měřidel se může i jednat o platné posouzení shody, ale tím se nenechejte zmást). Vodoměry jsou měřidly uvedenými ve zmíněné vyhlášce a pokud jsou využívány pro rozúčtování nákladů za odebrané množství vody, je naplněn i význam dle zákona o metrologii (tzv. závazkové vztahy). Platnost ověření těchto měřidel je stanovena v již zmíněné vyhlášce a činí 5 let, které se počítají podle ustanovení § 7 odst. 1 vyhlášky č. 262/2000 Sb. v platném znění od 1. ledna roku následujícího po roce, v němž bylo provedeno ověření (poslední dvojčíslí roku ověření je součástí úřední značky či součástí označení shody). Měřidlo lze ověřit a vyměnit v klidu během roku, protože vždy se ověření počítá od 1. ledna, takže datum ověření a montáže v rámci daného roku nemá na nic vliv. Pokud by stanovené měřidlo bylo používáno např. k rozúčtování nákladů za odebrané množství vody bez platného ověření, vystavuje se jeho uživatel nebezpečí pokuty podle § 23 odst. 1 písm. b), a to až do výše 1 milion Kč. Pokud sice stanovené měřidlo je instalováno, ale prokazatelně se s významem dle § 3 odst. 3 zákona o metrologii nepoužívá, nepodléhá podle § 11 odst. 1 zákona o metrologii povinnosti ověření. To se může stát v případě, že by instalované vodoměry nebyly k rozúčtování nákladů používány, neboť rozúčtování by bylo prováděno podle jiných pravidel. Je však třeba si uvědomit, že měření má významný motivační aspekt na úsporném chování při spotřebě vody (platí to ale i u tepla apod.). Žádný subjekt či orgán se nemůže právoplatně usnést, že pro něj obecně závazný právní předpis neplatí. Tedy i kdyby se orgán spravující byty usnesl, že bude používat k rozúčtování nákladů za odebrané množství vody vodoměry s propadlým ověřením, bude to usnesení nesprávné a právně neplatné. Navíc, pokud někdo (třeba Vy), výsledek rozúčtování zpochybní, bude při řešení sporu prohlášeno rozúčtování za neplatné.

    Udělala jste „dobře“, že jste nenapsala, kde příslušná měřidla jsou instalována a používána, protože mou povinností by bylo poslat k Vám svoje spolupracovníky k provedení státního metrologického dozoru nad tím, zda plníte povinnosti uživatele měřidel podle § 18 písm. a) zákona o metrologii (povinnost používat stanovená měřidla platně ověřená, předkládat je k ověření a vést jejich seznam s datem posledního ověření), což by při zjištění nezákonného stavu skončilo právě návrhem na pokutu (k tíži Společenství vlastníků či jiného subjektu, který je na straně účtujícího při rozúčtování – upozorňuji, že uživatelem měřidla je ten, kdo jeho indikace s daným významem použije a není v tom žádná vazba na vlastníka měřidel).

    Vložil Já (bez ověření), 17. Květen 2013 - 15:36

    Toto Prohlášení vlastníka vodoměry evidentně vůbec neřeší. Společný rozvod tedy končí uzávěrem (ten je ještě společný) a cokoliv je za ním, je ve vlastnictví bytu, tzn. i vodoměr. Nicméně vlastník bytu je povinen umožnit jeho údržbu, což chápu tak, že i jeho výměnu. Otázka je, kdo tu výměnu má platit. Bojím se, že vlastník, což je poněkud nešťastné řešení. Někdo jiného názoru nebo s jinými zkušenostmi?

    Vložil levape, 17. Květen 2013 - 15:47

    Cejchování vodoměrů výměnným způsobem může zajistit SVJ a rovněž uhradit celkovou fakturu. Ale protože vodoměr je zpravidla (podle Prohlášení) ve vlastnictví vlastníka jednoky, tak při vyúčtování služeb bude vlastníkovi jednotky naúčtována poměrná částka (fakturovaná částka / počet vodoměrů) což zpravidla činí přibližně 500.- Kč.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".