Výměna stupaček
Dobrý den,
máme SVJ s 18.ti jednotkami. Stupačky se měnily v 80.letech. Nyní bychom je rádi měnili. Pochopili jsme, že ty svislé jsou vlastnictvím celého SVJ, nikoliv jednotlivých vlastníků. Tudíž o nakládání s nimi by mělo rozhodovat SVJ.
Je potřeba k realizaci výměny souhlas 100% vlastníků? Kdyby stačila nadpoloviční většina, tak je to nad 50% všech či jen přítomných na shromáždění? V případě, že by stačila nadpoloviční většina, jak se řeší, aby ti, co nesouhlasili, pustili řemeslníky do bytu? (Soudní příkaz, zámečník za asistence polocie nebo…?)
Druhá otázka: Jak je to s náhradou „rozbité“ koupelny. Každý má asi jiný standart, stačí přesto dát všem stejně? Řekněme cenu průměrných kachlíků násobeno rozbitou plochou? Samozřejmně se na náklady SVJ nové stupačky zazdí či „zásadrokartonují“, jde o krytinu. Jsou lidé, jejichž kachlíky se již nevyrábí a budou-li chtít mít jednolitou koupelnu, budou si muset udělat novou celou… Děkuji
- AV se ptá: „Je potřeba k realizaci výměny souhlas 100% vlastníků?“
Vůbec netušíme. To si přece musíte zjistit sám – v prohlášení, ve stanovách, v usnesení shromáždění podle § 1208 písm. h, nebo v zákoně (postupně v tomto pořadí).
- AV se ptá: „Kdyby stačila nadpoloviční většina, tak je to nad 50% všech či jen přítomných na shromáždění?“
Vůbec netušíme. To si přece musíte zjistit sám – v prohlášení, ve stanovách, v usnesení shromáždění podle § 1208 písm. h nebo v zákoně (postupně v tomto pořadí).
- AV se ptá: „V případě, že by stačila nadpoloviční většina, jak se řeší, aby ti, co nesouhlasili, pustili řemeslníky do bytu? (Soudní příkaz, zámečník za asistence policie nebo…?)“
Soudní řešení je popsáno zde: rozsudek Nejvyššího soudu 26 Cdo 413/2013. Od usnesení shromáždění v roce 2006 do rozhodnutí soudu o povinnosti zpřístupnit byt v roce 2014 to trvalo jenom 8 roků. Hodně štěstí.
Vy neznáte základní pravidla, hodláte prosadit zbytečnou výměnu stoupaček, a ještě uvažujete o utrácení společných peněz za kompletní obklady soukromých koupelen.
Justitianus
- AV píše: „Pochopili jsme, že ty svislé jsou vlastnictvím celého SVJ, nikoliv jednotlivých vlastníků.“
Nikoliv. Jde o majetek vlastníků jednotek. Z hlediska právnické osoby SVJ jde o majetek cizí.
- AV píše: „Tudíž o nakládání s nimi by mělo rozhodovat SVJ.“
V žádném případě! SVJ je sluha, který pouze zajišťuje opravy a údržbu cizího majetku. SVJ je organizátorem správy cizího majetku, není ale oprávněno s tímto majetkem nakládat.
Právo nakládat s majetkem právně (ius disponendi) zahrnuje oprávnění k právním jednáním s věcí: zcizení věci (darování, směna, prodej), přenechání věci do užívání, odkázání věci, zatížení (věcným břemenem, zástavním právem).
To co popisujete v úvodním příspěvku je typická oprava výměnou.
Justitianus
Napsal jste:
„Jde o majetek vlastníků jednotek… Z hlediska právnické osoby SVJ jde o majetek cizí. SVJ je sluha, který pouze zajišťuje opravy a údržbu cizího majetku. SVJ je organizátorem správy cizího majetku, není ale oprávněno s tímto majetkem nakládat.“
Je pravda, že jde o majetek ve společném vlastnictví vlastníků, ale o jeho opravě a údržbě rozhodne v daném případě nejvyšší orgán SVJ shromáždění vlastníků, jinými slovy rozhodne právnická osoba SVJ.
„Shromáždění vlastníků je schůze“ (Vložil … (bez ověření), 1. Únor 2023 – 10:10)
Nikoliv. Shromáždění vlastníků není schůze. Zasedání (= schůze) shromáždění vlastníků je schůze.
- AV, napsal jste: „Jak je to s náhradou „rozbité“ koupelny. Každý má asi jiný standart …“
To je nepodložený názor. Standardem je to, co je uvedeno v prohlášení. Nejprve je tedy třeba zjistit jeho obsah.
Pokud jsou v prohlášení zmíněny kryty instalační šachty z odnímatelného plechu nebo přišroubovaných dřevotřískových panelů, pak při provádění prací je SVJ povinno uvést kryt šachty zpět do původního stavu – samozřejmě na náklad SVJ.
Pokud vlastník jednotky svévolně obezdil bytové jádro, pak je povinen na svůj náklad zpřístupnit instalační šachtu. Jak to provede – to je pouze jeho věc. Zda při tom něco vybourá – to je jeho problém. Nenáleží mu žádná kompenzace.
§ 1183 (1) Vlastník jednotky se zdrží všeho, co brání údržbě, opravě, úpravě, přestavbě či jiné změně domu nebo pozemku, o nichž bylo řádně rozhodnuto; jsou-li prováděny uvnitř bytu nebo na společné části, která slouží výlučně k užívání vlastníka jednotky, umožní do nich přístup, pokud k tomu byl předem vyzván osobou odpovědnou za správu domu. |
Justitianus
Treba jsem driv bydlel v druzstvu z 50-tych let, ted SVJ a tam byli vsechny stoupacky zazdene a pri vymene se pocitalo i s novymi dlazdickami.
U panelovych domu je to jednoduche, tam meli byt revizni otvory a pri rekonstrukci mel majitel pocitat s pristupem pro vymenu stoupacek. U me doma ted v panelaku mam jednu sadrokartonovou stenu, kterou muzu otevrit a po skonceni prace se opravi sadrkoartonem a vymaluje. V jinem byte je koupelna z itongu, presto je moznost otevreni a pristup do sachty, pote se jen opravi itong a vymaluje.
Je otazka jak vymenu zduvodnite, plast ma obecne velkou zivotnost i kdyz dnesni plastove trubky jsou o dost lepsi.
V pripade opravy dlazdicek, urcete nejaky cenovy limit za dlazdicky a at si kazdy vybere co chce a v pripade potreby mterial doplatit.
SVJ pak zaridi kvalitniho obkladace … coz samotne je jiz obrovsky ukol.
Neni to hura akce, melo by souhlasit 75 % vlastniku.
Jednoduse … je to investice. V pripade opravy ci havarie by se jednalo o vymenu poskozene casti.
Nevim jak u Vas, ale v nasich koncinach … stupačka … je vzdy na kole nebo u motorky… jeste tak max u popelarskeho auta. A tam se pri vymene dlazdicky neopravuji.
Stoupačky nejsou ve vlastnictví svj. Jak můžete něco dělat, když ani nevíte, co komu patří. O nákládání se stoupačkami rozhoduje shromáždění, ne svj. Proč chcete měnit stoupačky, když se měnily v 80. letech? Asi máte nějaké hobby měnit stoupačky.
Stoupacky jsou spolecne rozvody.
Jinak asi v 80-tych letech se vetsinou davalo zelezo a budou mit tak 40. let. Myslim ze zivotnost ocelovych trubek je cca 30 let, ale uz v te dobe se pouzival pozink.
Oni ani ty odpady nejsou nesmrtelne.
Driv se pouzivala na lezate rozvody kamenina … cca 100 let, ale u nas praskala, tak jsme ji vyvlozkovali, dale se pouzivala litina, ta taky praska a dale ocel a vlaknocementove.
Pokud neni instalater Vas znamy, udelejte si vlastni posouzeni vcetne odpadu at to nemusite bourat 2×, ale jednou to udelat urcite budete muset .. jestli za 10 ci vice let.
„Nyní bychom je rádi měnili“ (Vložil AV (bez ověření), 31. Leden 2023 – 21:28)
Z jakého důvodu?
Poslední komentáře