Výměna oken za plastová_financování

Vložil Anonymous, 14. Leden 2007 - 23:50 ::

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat, jak postupovat v případě, že smlouva o dílo (výměna oken za plastová) a celková cena, kterou má SVJ zaplatit je vyhotovena na 24 bytových jednotek(celkový počet BJ v domě), ale nyní hrozí, že 3 BJ cenu neuhradí a do akce vůbec nepůjdou. Předseda výboru SVJ neudělal zápis ze shromáždění s prezenční listinou a až dodatečně (po podpisu smlouvy o dílo) si nechal jednotlivě podepsat souhlas vlastníků s akcí a se způsobem jejího financování a bohužel ty 3 BJ to nyní odmítají a dle mého názoru hrozí, že okna se vyrobí pro všech 24 BJ a v konečné fázi to bude muset uhradit poměrnou částí každý z ostatních 21 BJ. Smlouva o dílo je již uzavřena a první zálohová faktura uhrazena. Jsme tedy v situaci, kdy více jak 75 % vlastníků souhlasilo (nutné , dle zákona ) a mne zajímá, zda zbývající část (3 BJ) se musí automaticky podřídit rozhodnutí většiny a nebo a ne? A zda je možné vlastníka BJ nějakým zákoným způseb k té akci donutit, když většina souhlasila.

Předem děkuji za pomoc a radu

PS

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Anonymous, 6. Březen 2007 - 16:41

    Zajímalo by mne, jaký je správný postup při financování výměny oken, kdy vše by se mělo hradit z dlouhodobé zálohy na opravy (sem také všichni přispívají), ale výměna oken nebude provedena ve všech bytech (někteří již mají z dřívějška). Jak toto spravedlivě s nimi vyrovnat? Vyplatit jim hotovost ve vyši příspěvku, který bude poskytnut těm co si okna nechají vyměnit nebo je jiný postup? Děkuji za odpověď.

    Vložil Anonymous, 17. Březen 2007 - 12:59

    K výměně oken lze podat mnohastránkový výklad-otázky technické, finanční, výběr dodavatele, způsob montáže a další. Vyrovnání s vlastníky bytů,kteří si plastová okna pořídila již dříve a „za své“ nepřichází v úvahu-nikde se to tak neřeší, ani Stanovy SVJ vám to nedovolují.Je proto nutno na tento způsob financování výměny oken navázat a další nová okna v bytech si bude hradit každý vlastník opět „ze svého“. Pro klid v domě jiný způsob nenajdete. Najděte si dodavatele, který Vám umožní úhradu splátkovat, aby se vlastnící bj.finančně nezhroutili. Pozot při tomto způsobu osazování oken, aby každý vlastník neměl jiného dodavatele /tvarová rozdílnost/. SVJ také musí stanovit podmínky pro osazení oken-na př.dodržení ČSN 730540–2. Otvorové výplně (okna a j.)jsou součásti pláště objektu a následkem výměny oken může dojít k jeho poškození buď přímo při montáži oken nebo následně vlivem chybné montáže (na př.zatékaním pod tepelnou izolaci). Další informace na vyžádání.

    Vložil Anonymous, 24. Leden 2007 - 22:24

    Základem je dohoda. Když máte společný majetek, měli byste společně dbát mj. i na úspory tepla a kvalitní okna jsou prostředkem k úsporám. Pokud shromáždění schválilo rekonstrukci více než 75%, měl by se zbytek podřídit rozhodnutí. Neuvádíte, zda budete financovat akci z úvěru, zda máte tepelný audit kvůli dotaci aj. Zamyslete se nad problémem z opačné strany: Jak by se tvářili 3 spoluvlastníci odmítající výměnu oken, kdyby na ně zbývajících 21 podalo žalobu, že brání úsporám energií ? Pokud výrobce oken tato ještě nedodal, určitě bude schopen jich dodat méně, jenom se s ním musíte „dohodnout“ dříve, než je vyrobí.

    Franta

    Vložil Soptik, 9. Březen 2007 - 16:18

    Tak toto by mne také zajímalo. Chceme si totiž v našem bytě vyměnit plastová okna. Výbor vlastníkům slibuje již 3. rokem sjednání úvěru. Zatím bezvýsledně. Co až výbor sjedná úvěr, který bude financován z fondu oprav? Nebudu platit víc?

    Vložil Anonymous, 15. Leden 2007 - 14:50

    Domnívám se, že záleží na tom, zda se prokáže, že 75% vlastníků souhlasilo. Nikde není stanoveno, že zápis má „větší pravdu“ než skutečný průběh hlasování – tedy je tomu přesně naopak. Zákon mluví o tom, že musí na shromáždění souhlasit (řekněme pro tento případ) 75% vlastníků.

    Tedy zápis může být chybný, ale pokud se jinak pokáže, co se na shromáždění skutečně stalo, tak by se to tím mělo řídit. Tedy zápis, který se pořizuje až dodatečně, by neměl ovlivňovat skutečná usnesení.

    Otázka je, zda schůze splňovala veškeré zákonné náležitosti (rozeslání pozvánek apod.). Pokud by jediným prohřeškem bylo nevyhotovéní prezenční listiny, pak těžko říct, jak by se na platnost takových usnesení koukal případný soud.

    Pokud by se nakonec zjistilo (např. soudní cestou), že shromáždění se neusneslo na dané výměně oken, pak by výbor pravděpodobně (dle konkrétních stanov) neměl oprávnění uzavřít danou smlouvu a v případě, že by ji uzavřel, udělal by tak protiprávně. Tím by také nesl veškeré případné následky.

    Asi by na to existovalo více různých pohledů – a tohle je jeden z nich.

    Cekově bych doporučoval svolat nové shromáždění a odhlasovat to tam.

    Ale počkejte si na další názory ostatních čtenářů. Třeba je můj názor zcestný.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".