Výměna oken - opět a zas
Dobrý den, prozkoumala jsem diskuze křížem krážem, ale přesto jsem nenašla všechny odpovědi. Mám dotazy:
- Kolik členů SVJ musí odsouhlasit výměnu oken? Pokud se dohodnou na výměnu oken ve vlastnictví BJ, je to legální?
- Pokud to potřebné procento odsouhlasí výměnu oken, může se současně i dohodnout na tom, že kromě prostředků ze SVJ si každý majitel bytové jednotky doplatí nějakou částku sám? Je to OK?
- Pokud je to v pořádku, kde je to podloženo? Případně co s tím, když se lidé usnesou, ale jeden – dva členové nesouhlasí a prostě nemají peníze na to, aby dodali nějaké finance ze svého? (většina je majetných a chce vysoké zálohy a nemají problém s doplatkem, ale jeden až dva tento problém mají).
Snad je to srozumitelné. Netýká se to přímo mě, ale potřebuji to poradit někomu blízkému. Předem děkuji.
Milí poradci, děkuji vám. Už mám kompletní info. Okna v bytech jsou ve vlastnictví vlastníků, nejsou společná. Na schůzi se shodlo 75% lidí, že si nechají vyměnit okna, ale že si je také sami uhradí. Poraďte mi prosím, co je toto za paskvil či dohodu, když 25% nesouhlasilo (zjevně proto, že na to nemají finance). Co tedy s tím?
Pokud jsou okna ve vlastnictví BJ, tak není mojí povinností okno měnit na něčí cizí příkaz. Vyměním si ho až JÁ budu chtít a nikdo mi to nemůže přikázat. Na toto stačí mít selský rozum a použít ho. Vymění si ho jen ti co budou chtít. Jen budou mít oproti zbytku výhodu v tom, že můžou dostat větší množstevní slevu než ten kdo si to bude objednávat jako jednotlivec. Firma je radši za objednávku více bytů naráz.
bod 1. Správně se to nesmí, ale vždy záleží na dohodě všech. Pokud se dohodne 100% lidí tak nebude hrozit, že někdo zažaluje výbor(přečtěte si NOZ §159 tomuto riziku se výbor vystavuje). LAKE vám tady začne psát o podvodu,zlodějině atd… ale vždy záleží jak jsou lidi schopni se domluvit.
bod 2. Ano i tak to jde. Míň se vypotřebuje z dlouhodobé zálohy(FO).
bod 3. V pořádku to není a tím pádem to nikde podložené není.
K bodu č. 2: nelze použít finanční prostředky SVJ k úhradě „soukromých“ oken vlastníků. Taková činnost nespadá pod správu domu. Cožpak ani toto základní pravidlo nevíte? V účetnictví SVJ by zůstal „viset“ nekrytý dluh SVJ vůči vlastníkům jednotek.
Je možno rozhodnout na shromáždění o vrácení čáti složených záloh vlastníkům jednotek, a to přesně v tom poměru, ve kterém byly hrazeny: podle spoluvlatnických podílů. Tím zanikne pohledávka vlastníka jednotky za SVJ z důvodu úhrady záloh na správu. Vlastník jednotky si za vrácenou částku může pořídit cokoliv – zájezd na Mallorku, nebo si objedná nová okna od firmy Oknostav, nebo od SVJ. Pokud mu vrácená částka nedostačuje na splnění jeho cíle, samozřejmě doplatí zbytek.
Proč se okolo toho hloubá, a proč se opět a zas vymýšlejí postupy, které jsou v rozporu s právem?
lake
Mockrát děkuji. Sama nejsem ve společenství vlastníků, toto téma je mi proto zcela cizí, zjišťuji informaci pro známou, která je nešťastná.
Rozumím, že 1. zjistit, čí jsou okna. Ale již se ptám předem: V případě, že jsou okna čistě její, nemá jí do toho kdo mluvit. Ale co v případě, že jsou okna společná? Kolik procent se musí dohodnout na výměně? Když se dohodnou na výměně s doplatkem z vlastních zdrojů, jak k tomu přijdou ti, kteří s tím nesouhlasí a na doplatek nemají? Snad jsem to už napsala víc srozumitelně.
Nejdřív píšete, že okna jsou ve vlastnictví BJ a teď, že to nevíte. Pokud jsou společná tak se podívejte do stanov kolik je potřeba % ke schválení. Pokud někdo nemá na doplatek a tím pádem nesouhlasí s výměnou a bude přehlasován, tak má smůlu a musí se podřídut většině. Tak to holt chodí v SVJ, že menšina se musí podřídit většině, pokud je to dle práva a stanov. Může se zkusit obrátit na soud a napadnout usnesení, ale asi jí to bude k ničemu, když to bude formálně v pořádku. Jediný jak tomu může zabránit, je odstěhovat se.
Poslední komentáře