Výměna kuchyně-modernizace
Dobrý den, chci vyměnit starou kuchyň za novou, včetně nového rozmístění spotřebičů. Přitom chci provést výměnu starého rozvodu vody od vodoměrů do kuchyně (tato část je vlastnictvím uživatele-vlastníka bytu) a úpravu el. rozvodů v kuchyni. Jsem jako vlastník bytu povinen hlásit toto správci, tj. Stavebnímu bytovému družstvu? Děkuji za odpověď na uvedenou e-mailovou adresu.
Do nové kuchyně patří určitě i nová pracovní deska do kuchyně. Nejlepší je v moderní době z corianu. Zde jsem se dočetla víc informací o pracovních deskách. http://kuchynske-pracovni-desky.cz
Vyjádření k příspěvku:
„Vložil Honza (bez ověření), 18. Květen 2011 – 13:15 :: Ostatní“
Vážený pane Honzo,
předně je třeba zkoumat:
a) zda jste členem „družstva“
b) zda jste Vy (nebo Váš právní předchůdce) podepsali
tzv. „nevolnickou smlouvu“ o správě společných částí domu
K bodu a): pokud Váš „zůstatkový vklad“ je roven nebo převyšuje
mininální členský podíl v družstvu (tato skutečnost Vám nemusí být
ani známa), jste členem tohoto družstva.
A to i tehdy, pokud Vám družstvo tzv. „převedlo byt“ do Vašeho
výlučného vlastnictví (zák.72/1994 Sb.).
ZoVB je toho názoru, že v tomto případě podléháte stanovám
družstva, a potom Vám není pomoci.
K bodu b): Vy, nebo Váš právní předchůdce, podepsal s družstvem
smlouvu
o správě spol. částí domu. Takovou smlouvou se, budoucí
nevolník, obvykle zavazuje k tomu, že „správa spol. částí domu má
být vykonávána dle družstevních zvyklostí a směrnic“.
Taková smlouva přechází (s prodejem jednotky) na budoucího
nabyvatele.
ZoVB je toho názoru, že ani v tomto případě Vám není pomoci.
Dle názoru ZoVB je Váš byt znehodnocen, jelikož Vy (nebo Váš právní předchůdce) jste se zřekli vlastnických práv.
Dle názoru ZoVB by bylo vhodné, aby jste se „choval jako nájemce družstva“. Pokud tak neučiníte, Vaše šance na úspech u „soudů“, tenduje k nule.
ZoVB
Že vlastníci zůstávají členy družstva je zcela běžný, a to do tý doby, než je převedena do OV poslední jednotka v domě (pak jde družstvo do likvidace).
Všechno ostatní jsou naprostý nesmysly, s družstvem nebo dokonce s jeho stanovami už vlastníci nemají jinak vůbec nic společnýho. Se svým většinou pidi podílem se zbytkem bytů už nemá prakticky žádný, natož důležitý, rozhodovací pravomoci, a jedná se s ním jako s jedním, běžným vlastníkem.
Což se stejně netýká původního dotazu. Správce, ať už je jím kdokoliv, nemá už vůbec co kecat do toho, že si někdo zrekonstruuje třeba kuchyň. Pokud nezasahuje do nosných stěn, jinak neohrozí nebo neomezí práva ostatních nebo tím např. nezamezí přístupu ke stoupačkám, je do toho správci houby.
„Pokud nezasahuje do …“
A v tom je právě problém. Při rekonstrukcích se často „zasahuje“. Mně se jednou soused proboural do bytu. Protože jsem v tom místě měl kompaktní nábytkovou stěnu a nebyl jsem doma, tak jsem to nepoznal. Zjistil jsem to až když jsem se stěhoval. Proto bych doporučoval opatrnost při sekání do mezibytové příčky, zejména voda a odpad jsou problematické. Zedníci se s tím většinou nepárají a dělají díry jako pro ropovod.
Připomínám, že podle návrhu nového Obč. zák. bude mít společenství právo kontrolovat provedení rekonstrukce. To však zatím neplatí.
Takže bez obav modernizujte, ale ohleduplně k sousedům i k baráku.
cítíte to ? co? no přece tu blbost na kterou se ptáte. Co by jste někomu hlásil, to je Váš problém cosi kam dáte.Taková věc jako je výměna trubek u topení by byla na změně jedině příkonu a to Vy asi budete dávat stejný průměr ne? Takže ať se dílo daří i bez hlášení.
Poslední komentáře