Vymáhání dluhů

Vložil Mojmír, 26. Říjen 2010 - 10:13 ::

Omluva za věčně omílané téma,nicméně z příspěvků a diskuzí jsem zjistil jak postupovat dle zákona.Jak ovšem postupovat v případě,kdy druhá strana je filuta opravdu nevím.Jsme SVJ .Dlužníkovi narůstá dlužná částka,nereaguje na upomínky a v případě podání žaloby částku uhradí než vše proběhne,takže nám vznikne výdaj 8 tis.,který nám nikdo neuhradí a on zase pokračuje vesele v neplacení.Další dotaz :Jaká je konkrétní reálná možnost nápravy porušování stanov.Lze podat trestní oznámení ? Pokud ano tak na základě čeho ? Prosím o konkrétní odpovědi a pokud možno ne typu měli by jste,nebo v zákoně je psáno.Prosím odpověď pro lidi a ne právníky :) Mojmír

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil PeDuPles (bez ověření), 26. Říjen 2010 - 11:41

    Dlužník je povinen vám uhradit pohledávku včetně příslušenství, tedy i těch 8000 Kč.

    Sice jste nechtěl odpověď pro právníky, ale za co máte ten výdaj? Za právníky? A oni neví, že Občanský zákoník v § 121 odstavci 3) říká, že příslušenstvím pohledávky jsou úroky, úroky z prodlení, poplatek z prodlení a náklady spojené s jejím uplatněním?

    Vložil Petr, 26. Říjen 2010 - 17:55

    Tazatel asi nepodal přesnou informaci ale na základě svých osobních zkušeností se donmívám, že soud rozhodl o podílu na soudním poplatku na základě úspěchu žaloby. Vymožená částka byla vzhledem k částečnému splacení žalovaným nižší a soud dle toho uplatňuje úhradu soudních poplatků. Možná to je v tomto případě nějak jinak.

    Vložil Anonymous, 26. Říjen 2010 - 11:14

    „v případě podání žaloby částku uhradí než vše proběhne, takže nám vznikne výdaj 8 tis., který nám nikdo neuhradí“

    V případě úspěchu ve sporu soud přizná náklady řízení. Výdaj tedy nevznikne.

    Vložil JitkaV (bez ověření), 26. Říjen 2010 - 11:20

    A hlavně: po dlužnících zásadně vymáhejte i úroky z prodlení. Pokud byste je nevymáhali, budete mít s neplatiči věčný problém. Posuďte sami, co je lepší: vzít si u banky úvěr a platit od cca 8 do cca 18 procent úrok ročně? Anebo si vzít úvěr tak, že prostě nebudu platit předepsané zálohy? Až mně jednou SVJ položí nůž na krk, no tak to prostě zaplatím a je to, ne? Ale mezitím jsem ty peníze užívala neoprávněně a bezúročně. Není to paráda? Lepší půjčku na trhu nenajdete. Takže se podívejte do občanského zákoníku, podle něhož máte možnost žádat úroky z prodlení, a jednoduše to chytrákovi naúčtujte. A když zase nebude platit, bude mu dluh nepřetržitě narůstat. No a když ani pak nic, požádejte o zřízení zástavního práva k jeho bytové jednotce a tu pak nabídněte k prodeji. S chytráka se stane bezdomovec.

    Vložil Anonymouss X (bez ověření), 26. Říjen 2010 - 11:11

    Dobrý den pane Mojmíre. O jaký dluh se jedná ? Je podaná žaloba v souladu ze zákonem a platnými Stanovami? Možná že daná osoba dlužníka má pravdu ? Zda li opravdu daný vlastník porušuje Stanovy Společenství, je na snadě podání trestního oznámení.

    Míša

    Vložil Mojmír, 27. Říjen 2010 - 7:11

    Nechtěl jsem do podrobností,ale budiž :) Dluží na nájemném i na příspěvcích na správu budovy cca 16 tis.Prohlásil, samozřejmě beze svědků,že někdy to zaplatí a když podáme žalobu,tak částku uhradí až po podání žaloby,tudíž předmět žaloby bude neplatný,žalobu budeme muset stáhnout a vzniklé vydaje za podání nám zůstanou k tíži :(

    Vložil AnonymousX (bez ověření), 27. Říjen 2010 - 8:03

    Pokud podáte žalobu sami, bude vám vrácen zaplacený soudní poplatek.

    Pokud podáte žalobu prostřednictvím advokáta, je žalovaný povinen uhradit také náklady na právní zastoupení.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".