Vyklizení věci ze společných prostor - chodby
Dobrý den, vyzvali jsme vlastníky bytů, aby si do 30 dnů odklidili věci z chodeb s tím, že kdo tak neučiní budou věci považovány za odpad. Jeden vlastník, který má před bytem velkou skříň nás kontaktoval, že tak neučiní, že na to nemáme právo a zda věc odklidíme půjde na policii podat trestní oznámení. Jak postupujete u vás ?
Dobrý den, obdobnou situaci řešíme v domě. Lidé si odkládají věci na společné chodby sklepa. Chtěl jsem se zeptat, jak s nimi naložit, když i po vyzvání je nechtějí uklidit. Tedy jsou tam spíše věci odložené, co se lidem nehodí. Hasiči asi v tomto nepomohou. I když ve stanovách máme ukotveno co se na společných prostorech může a co ne, tak věc asi vyhodit nemůžeme. Předpokládám postupovat podle zákoníku a stanov. Vyzvat k odstranění, poté věci uskladnit na nějakou dobu? Náklady vyúčtovat tomu, až se o věc přihlásí? Vydám věc až tedy zaplatí za uskladnění a manipulaci dle stanov? Když se majitel nedohledá, na náklady svj se vyhodí. Nebudou toho lidé zneužívat a odkládat staré haramburdí do sklepů a tak bude svj skladovat a za své likvidovat?
Podle mě jste je vyzvali blbě.
A troufám si tvrdit, protože jsme to řešili i nás, dokonce s právníky. Ostatně, kdo to vlastně v domě neřešil. Netvrdím, že je to řešení je nejefektivnější HNED a TADY, nejraději bych jim dál pár přes papulu, ale nemůžu každého pablba mlátit.
Pokud nevíte, kdo je na té chodbě zanechal – třeba ze záznamu z kamer, tak k těm věcem se musí přistupovat jako k věci NALEZENÉ a následně za 3 roky pak jako k věci OPUSTENE. Tuším, že je na to i nějaký § v Noz. On to tady někdo dohledá, kdo se rád hrabe v zákonech. A co si pamatuji, museli jsme dát výzvu, pak ty věci nechat na náklady SVJ řádně zadokumentovat (soupisem a fotografiemi) a odložit do uzamknutého sklepa s písemným protokolem co je obsahem a kdo má klíč od tohoto pokoje č. 13 atd.
A až se někdo ozval, že mu chybí věci (lyže, polička,zimní pneumatiky, svázaný balík pornočasopisů z roku 1991) tak tomu jsme je proti podpisu vydali a samozřejmě v souladu se stanovami mu dali pokutu a tu musel uhradit proti věcem. Byli tam i tací vykukové, co říkali, že měli na chodbě nebo v garážích zlatý šperk z domy kamenné po babičce, deklaraci nezávislosti v originále a Monu Lisu – jak jinak než v originále, ale na ty nám právě sloužil ten soupis a fotodokumentace.
No a měli jsme tam i ty, co se neozvali. Tak musíte skladovat 3 roky a pak to můžete prodat (když to má nějakou cenu) a výtěžek přijmout jako kompenzaci nákladů nebo vyhodit na skládku.
Nemusíte to dělat dle návodu, píšu to pro ty, co chtějí mít postupy v pořádku Můžete jim dát klidně po papuli a věřte mi, že s vámi sympatizuji.
- mít dobré stanovy na míru potřebám a chováním lidí v domě
- fištróna a odvahu
- když víte komu to patří, tak vyzvat a pak odklidit
- když neodklidí on, pak uskladníte na jeho náklady vy
- když to máte ve stanovách vystřelte mu pokutu
- Náklady s uskladněním a pokutu (pokud stanovy dovolí) do vyúčtování jako pohledávku SVJ
- když si nikdo nepřijde, pak po 3 letech vyhodit nebo prodat, vynos možné si ponechat.
Promiňte, ale skutečně si myslíte, že mi můžete vyhodit moje věci, které jsem (možná protiprávně) umístil do společných prostor domu ? Pořád to jsou moje věci ! Samozřejmě budu muset uhradit pokutu, kterou SVJ (jako správce domu) dostane od hasičů za moji skříň na chodbě…
Pokud by jste dostal lhůtu na vyklizení 30 dní a vy ji budete igorovat, tak výbor musí konat. Na rozdíl od vás má na krku § 159 NOZ. Zdaleka nejde jen o pokutu od hasičů. Kdyby hořelo a někomu se něco stalo, tak to odskáčou členové výboru. V rovině občansko právní a hlavně rovině trestně právní.
Zalezi, jak zakladatel vlakna oduvodnil vyzvu, zde nic nepise o pozarnim predpise a s takovou nemuze legalne likvidovat cizi majetek.
„nemuze legalne likvidovat cizi majetek“
ale může ho umísit do placeného skladu a náklady na stěhování i skladování přeúčtovat.
Tento judikat je pro tuto situaci zcela nepouzitelny. Resi nam vzhled spolecnych prostor, nikoliv jejich uzivani dle par. 126 stavebniho zkona…
Taky mám pocit že se paní z výboru (která tady dala ten dotaz) vrátila v čase. Jsem si skoro jistý, že jen co se zbaví té šatní skříně co má někdo na chodbě v baráku, zakáže tam i kytky a rohožky. Prostě jak v kriminále to tam budou mít.
Když to tam má, tak to asi není věc opuštěná a už vůbec ne odpad. Poptejte se hasičů. Odhlasujte si, že na chodbě společné bude nic.
Jedná se o společné části a mají určený účel, což není jistě umístění majetku vlastníků. My máme v domovním řádu, že vše co se umístí do spol.prostor musí schválit (písemně) výbor. Co není schváleno lze odstranit, ať zavolá policii, pokud Vám někdo strčí do garáže motorku bez Vašeho vědomí a souhlasu, taky ji můžete nechat odvéz pryč…
Případně vyneste vše před dům a nechte tam, at si s tím každý naloží dle uvážení. S umístěním ve společném prostoru musí souchlasit většina. Případně zajistit zprávu od hasičů, že skříň omezuje únikovou cestu a jste povinni ji uvolnit, což je pro PČR signál vyzvat vlastníka k uvolnění prostoru.
S domovním řádem běž do análního otvoru, pro SVJ jsou nejduležitější : Stanovy, Prohlášení vlastníka a občanský zákoník… Markétko – omlouvám se v případě , že ten váš pokakaný tzv. domovní řád je součástí stanov… jinak si unda ušatá.
Ivo:
- Co to znamená „vyzvali jsme vlastníky“ , kdo a proč jich vyzval důvod ????
- Jsou tady protipožární vyhlášky např. č. 23/2008 Sb tzn. minimální průchod na chodbě – je to chráněná úniková cesta – obrať se na hasiče a klidně ať to omrknou … to bude bič na darebáka .
„A co když jsou rozměry únikové cesty podle vyhlášky v pořádku?“
Musí být splněny všechny požadavky na únikové cesty současně: Minimální rozměry únikové cesty a současně únikové cesty musí být volné. Už se zde řešilo.
Problém je v tom, že hasiči budou vždy pokutovat společenství vlastníků, nikoliv škůdce.
kdyby někde hasiči udělali kontrolu na volnost únikových cest a našli takové předměty na chodbě..Kdo by dostal pokutu ? Já myslím , že SVJ , které by tuto způsobenou škodu mohlo uplatňovat po konkrétních vinících. Takže bych dotyčného vyzval k odstranění skříně a po uplynutí dané lhůty skříň nemilosrdně zlikvidoval. Apropo..chodba je společným prostorem. I kdyby žádné požární vyhlášky neexistovaly, z logiky věci by si dotyčný měl vyžádat souhlas všech ostatních spoluvlastníků domu.
Tento postup mě připadne rozumný… Místo likvidace a „kakání“ se s prudičem se nabonzujte na HZS.
Ano, budou jednat s Vámi (SVJ), doporučuji prudiče přizvat také… Skříň se objeví v zápisu jako závada, bude stanoven termín odstranění závad a případně dohlídka.
Pokud bude SVJ v zápisu stanoveno odstranění závad, vyzvěte vlastníka, pokud nebude reagovat, nechce provést vyklizení a náklady mu přeúčtujte.
Pokud se prudič na místě přizná, že je skříň jeho a odmítne ji odstranit, hrozí mu pokuta do výše 25.000,– Kč dle § 78, (1), pís. m) a (2), zákona 133/1985 Sb.. Při neodstranění závad lze udělit dvojnásobek udělené sankce.
Počítejte však s tím, že to odnesou i botníky a květináče po chodbách. Dále si také připravte veškeré revize elektro, plyn, hromosvod, požární techniky a stavební dokumentaci domu, doplňte značení únikových cest a produktovodů.
Nějak nerozumím tomu proč by výbor SVJ udával své vlastní SVJ. Asi jsem zmatený ale ve většině SVJ jsou členama výboru lidi který jsou vlastníkama bytů v tom samém SVJ. Někde za to dostávaj dokonce peníze a ne málo. Já kdybych bydlel s takovejma lidma co udávaj vlastní dům tak bych podal návrh na jejich odvolání z funkce. Do vlastního hnizda si ani zvíře nes…
Ono to možná bude tím,že statutární orgán SVJ je povinen konat s péčí řádného hospodáře dle § 159/89/2012 Sb.,
Tím že bude přehlížet nedodržování bezpečnostních a protipožárních norem,které ve svém důsledku ohrožují na životě(v případě jakékoliv mimořádné události), všechny obyvatele domu,tak vlastně porušuje zákonnou povinnost při správě domu, neboť právě on(statutární orgán), je tou fyzickou osobou(výkonným orgánem), zastupující právnickou osobu SVJ,která je ze zákona za správu domu odpovědná!
Hezký zbytek dne.JaVa
Ale takových botníků na chodbách domů je všude plno. Ovšem ještě jsem neslyšel žeby kvůli nim někdo uhořel. Takže spíš zbytečná buzerace na lidi. Nejdřív si olepěj barák hořlavým sajrajtem, na kterej evidentně povolení od hasičů mají a kvůli botníku budoiu otravovat soudy.
Pokud není výbor schopen vystěhovat, po předchozím upozornění, překážku umístěnou ve společných prostorách, a z pohodlnosti volí udávání hasičům, tak bych výbor odvolal a zvolil výbor schopnější. Ale jak říkám, někomu vyhovuje udávání, je to bez práce a možná z toho má i požitek.
Mezi povinnosti statutárního orgánu SVJ, zcela jistě nepatří stěhování soukromého majetku jednotlivých vlastníků jednotek,který si bez předchozí dohody, umístili ve společných prostorách domu, k tomuto účelu nezkolaudovaných,popř.neurčených.
Pokud tuto „uklízecí“ povinnost, statutáři ve vašem SVJ mají,tak se zřejmě jedná o bytosti rozumu mdlého,nesplňující znění § 4 /89/2012 Sb.,!
Přeji Vám hezký zbytek dne.JaVa
Někteří „lidé“ trpí nutkáním všechny udávat, ať už je to na FÚ, hasiče, policii apod. Pochopit to nelze, ale jak vidíte, tak i dostávají mnoho +.
Pokud vlastník, nebo člen výboru vyčerpá všechny možnosti domluvy (výzvy k sjednání nápravy, osobní domluvy)…má v právním státě možnost požádat kompetentní orgány o sjednání nápravy.
Mám osobní zkušenost, že na některé členy SVJ a výborů platí jen kulatá razítka, na žádosti obyčejných lidí kašlou a ignorují je.
Pokud upřednostňujete riziko žaloby pro poškození cizího majetku, když vyhodíte skříň problémového vlastníka na smeťák, pak je to vaše volba. Já platím z daní policii, soudy, hasiče a myslím že řeší mnohem absurdnější kauzy …za moje peníze.
Měl byste si ujasnit co je to „udavač“ a „udávání“ https://cs.wikipedia.org/…%8Dstv%C3%AD Udavačství (denunciace) je anonymní či veřejné obvinění (čili udání) osoby nebo skupiny osob, nezřídka z nízkých osobních či politických pohnutek, od kterého si udavač slibuje osobní prospěch a nebo na něm má osobní zájem.
V tomto případě nevidím žádný osobní prospěch členů výboru, ale snahu dodržet povinnosti, které jim zákon stanovil – výkon funkce s loajalitou a péčí.
Poslední komentáře