Vydání všech zápisů ze shromážděních- časová lhůta.
Zdravím. Spoluvlastník vyžaduje k nahlédnutí všechny zápisy ze shromáždění od vzniku SVJ. Existuje nějaký časový limit kdy nejpozději je mu výbor musí předložit? Existuje ve stanovách jen že na to má právo, ale čas dán není. Jsou v nich možná informace, které chce použít proti nám v otevřeném soudním sporu. Názor?
aaa: A vy ještě nemáte vhodné zabezpečené webové stránky, na kterých byste měli všechny dokumenty k nahlédnutí všem vlastníkům bez omezení?
Zdeňku, tak např. u nás máme taky vlastníky, kteří nevědí, co je počítač. K čemu pak budou webové stránky? Ne všichni lidé reálně žijí v 21. století. Já se docela často setkávám se středověkem a to ne jenom v svj.
To je sice pravda, ale stejně jako nedonutime některé vlastníky k sebevzdělávání v IT, tak nepovažuji za šťastné, aby ostatní vlastníci IT gramotni, byli nuceni strpět středověk..
Nabízí se ovšem alespoň to co děláme my. Všem vše mailem a těm dvěma vytiskneme jen základní dokumenty a ostatní je k nahlédnutí a okopírování za cenu nákladů.
Nabídla jsem výboru zřízení a editaci webových stránek se zabezpečeným přístupem pro členy ZDARMA. Kromě mě, všichni PROTI. 50% vlastníků neví co je internet. :o)
Tak se nikoho neptejte, vhodné stránky aktivujte a staňte se sama jejich administrátorem. Při jejich založení se vás neptají, zda jste/nejste ve výboru a administrátor stránek nemusí být člen výboru. Umístěte tam dokumenty, které už jistě máte (stanovy, PV, zápisy ze shromáždění…) a pošlete na vám známé emailové adresy členů pozvánky nebo informaci o aktivaci stránek dejte na nástěnku. A uvidíte, co se bude dít. Já jsem kdysi postupoval stejně.
Šla jsem samozřejmě na schůzi již s hotouvou verzí webovek, všem jsem před schůzí poslala adresu webu a jednu testovou adresu na přihlášení k zamčeným dokumentům. A viděla jsem co se dělo…:o)
Totéž, když jsem „za zády předsedy“ (citace ze zápisu) jednala s dodavatelem plynu o změnu ceny dodávky a vyjednala jsem novou smlouvu s úsporou 50tis. Kč. Předseda poslal stížnost na INOGGY, že jednají s jinou, než pověřenou osobou a na schůzi demonstroval, že jen díky němu nebyla pracovnice INOGGY propuštěna za porušení předpisů, protože stížnost na ni stáhl. :o) Všichni přítomní ovčané pokyvovali hlavami a vyzvali mě, abych se zdržela dalších aktivit a neobtěžovala vlastníky svými návrhy a připomínkami. A jsem povinna webovky obsahující údaje o SVJ v domě XY odstranit. :o)
Kdo to nezažil na vlastní kůži neuvěří, žila jsem 20let v 4 různých domech s SVJ, ale tohle jsem nezažila :o)
TO RK v inzerci na prodej bytů nenapíšou :o)
Naše SVJ má ve stanovách že dokumenty SVJ vlastník smí studovat jen v přítomnosti předsedy SVJ a v kanceláří SVJ. Bezplatně může do dokumentu vlastník nahlížet jednou do roka. Další nahlížení je zpoplatněno. Z dokumentu nelze si pořídit kopie (ofotografováním). Mezi dokumenty patří i zápis ze shromáždění.
Můj ty smutku, to jsou blbiny co si sami na sebe schválí někteří vlastníci. Kdo je autorem těch stanov, kdo vám to předhodil ke schválění?
Předpokládám, že máte ve stanovách (ve starých vzorových to myslím bývalo) že člen společenství může podávat návrhy na zlepšení činnosti SVJ). A statutární orgán má povinnost jednat hospodárně. Pokud máte chuť bojovat s výborem (nedivil bych se kdybyste neměla), tak se zajímejte o hospodaření, zvláště zda má někdo V SVJ promlčené dluhy apod.
Na stránkách
svjpredseda.cz/jaka-rizika-jsou-spojena-s-vykonem-funkce-predsedy-svj/
se snaží z NOZ § 159, dle mne dost vágních ustanovení dovodit, že "NOZ jednoznačněji definuje odpovědnost předsedy … členů výboru SVJ, … konkretizuje pojem řádného hospodáře, když řádný výkon funkce podmiňuje dvěma hlavními faktory:
- nezbytnou loajalitou (pod kterou je také možné zahrnout např. povinnost mlčenlivosti, střet zájmů)
- potřebnými znalostmi a pečlivostí."
- – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –
Konkrétně pokud jde o plyn, tak šlo o dodávku plynu pro potřeby SVJ ? Vy máte plynovou kotelnu ?
Samozřejmě že mají plynovou kotelnu. Jinak by smlouva nebyla s SVJ. Případ, kdy jsou individuální kotle, jeden obchodní plynoměr a bytová podružná měření jen tak snadno nenajdete. Madam jako aktivní žena udělala zásadní chybu. Předsedu musím oslovit, navnadit na úsporu a přesvědčit. Pak z něj vymámit plnou moc a jednat. Uražený chlap a mstivá ženská jsou zhruba na stejné úrovni, takže překonal svou chlapskou lenost a sprdl innogy. Tím to madam definitivně zazdila a zdejší pláč už jí nepomůže.
Díky za zprávu, ano jde o plyn pro plynovou kotelnu, roční náklad byl 150tis, nyní je 100tis Kč. Reakce starousedlíků: „nikdo se Vás neprosil“…„Vy chcete výbor pošpinit“ Nováčci chtějí zapadnout – tak mlčí a sledují dva kohouty na smetišti :o) = mě a předsedu. Je těch „pochybení“ více..... směřujeme k soudu, jelikož bez rozpočtu, účetní závěrky, plánu oprav, zprávy o hospodaření, zprávy o činnosti výboru a s vyučtováním sestaveným z 10čísel, konečné sumy +/- (přeplatek/nedoplatek) a neptej se, jak jsme to vypočítali…odmítám platit zálohy. Dluhy nejsou a proto je tato situace asi tolerována. Zálohy jsou natolik předimenzované, že se vrací až 10tis. přeplatky a vlastníci jsou nadšeni, jak hospodárně výbor pečuje.
Ale seduji tady, že takových „chytrolínů“ ve výborech je více..i mezi vlastníky
Můj názor je ten, že bych mu zápisy bez zbytečného odkladu poskytnul.
Mě chtěl výbor omezit přístup k zápisům od data, kdy jsem se stala vlastníkem :o) – hovadina. Citace JUDR. Švamberka (regionální středisko SMBD Prostějov) „Jako vlastník máte právo kontrolovat cokoliv se vám zamane. Zákon neříká, že můžete kontrolovat jenom od doby kdy jste se stala vlastníkem. Jako na každého vlastníka na vás přechází odpovědnost za závazky společenství a tak nevidím, proč byste kontrolovat nemohla.“
Často ty první zápisy jsou ty nejdůležitější – rozdělení poměrů příspěvků, volební jednání, investoční akce..... Pokud je jeden,dva zápisy ročně, tak to nezaplní ani šanon. Je to v zájmu výboru SVJ, protože bezdůvodné obohacení je vymahatelné až 10let zpětně, tedy minimálně těch 10let.
Zvláště když si získáte důvěru a nikoho nenapadne nic kontrolovat ani přiměřenost finančních toků. Laxní stanovy a chybějící finanční limit, žádná pravidla pro výběr dodavatele atd. Když čtu ty stanovy co kolovaly po netu a byly hojně kopírovány je mě z nich zle. Už jen, že na vyúčtování a vypořádání přeplatků máte víc jak půl roku. Jen blb může pro toto zvednout ruku.
Ve vedlejším paneláku zatajoval výbor příjmy z pronájmu střechy.
Po úmrtí jednoho vlastníka na to přišel jeden z pozůstalých a dám vědět, jak se tahle kauza bude dál vyvíjet.
Příklad…
Dům má vlastní studnu, tedy neplatí klasicky vodné+stočné, byty nemají vodoměry, vodárna také ne. Obec si účtuje pouze stočné schválené zastupitelstvem na každý rok (jako např.za svoz odpadu) = paušál na osobu, např. 800Kč/os/rok.
Předseda předá obci seznam 35 osob. Ale k 31.12. eviduje (dle vyúčtování) v domě nahlášeno 40 osob. Proč by se předseda namáhal něco dohlašovat? Fakturku má od obce za 35 os na 28tis. a tuto sumičku podělíme 40os. A máme na každého stočné 700Kč, všichni jsou spokojeni, že ušetřili a obec odrbali, jen mě přišel po půl roce dopis z obce, že Já a mé děti nemají uhrazeno stočné a zjistili to na základě výpisu z evidence obyvatel (trvalého bydliště)…zaplatila jsem tedy dalších 4×800Kč obci. A nikdo se na mě bezdůvodně neobohatil? Zaplatila jsem 4X 700Kč ze záloh, přestože SVJ za mě a děti neuhradilo ani korunu obci, tim jsem přispěla ostatním na „slevu ze stočného“…obec se následně přihlásila o svůj nárok na poplatek, tedy dalších 4× 800Kč.
Podala jsem reklamaci = „zamítnuto námitky jsou irelevantní“ Doložila obci vyúčtování s infem „v domě hlášeno 40os“, obec vyzvala předsedu k podání vysvětlení… a předseda všem sdělil, že jsem vlastní SVJ udala..:o)
Osobo, vy fantazírujete. Už jenom to, že svj rozúčtováva spotřebu vody podle počtu osob je totální nesmysl. V bytě i na patě domu nebo ve studně má být vodoměr. Dokonce si troufnu tvrdit, že jste ujetá.
Kdo to neviděl a nezažil na vlastní oči neuvěří..... Nemusí být vodoměr u vlastní studny s vodárnou…když vlastníci studny, vodarny = vlastnici bytu, nechtějí. Taky jsem se divila. A tato nemovitost vůbec není v prohlášení vlastníka , protože si ji vlastníci bytu koupili až později ve stejném spoluvl.podilu pri všechny. Tedy podíly spol.casti domu a podíly z vodárny a pozemku se liší, přesto se údržba a opravy platí z DZO (fondu oprav) SVJ.
Tak to byste se divil. Nás zažaloval vlastník a soud nám sdělil, zatím jen právní názor, že k obohacení SVJ došlo z toho důvodu, že vyúčtování služeb, které předložil vlastník soudu jako důkaz, není kompletní. Připadá vám to taky podivné? V našem soudnictví je možné všechno. Jirka
K čemu mu to bude dobré, stejně je to nepoužitelné. Klidně mu to předejte a dobře se bavte. Ale třeba „něco“ hledá a najde to.
Poslední komentáře