Výbor SVJ porušuje zákon i stanovy
Na stránkách „okolobytu“,jsem našel návod pro statutáry SVJ,jak obcházet zákony a stanovy SVJ při vyplácení odměny za funkci ve výboru SVJ.
1. 5. 2017 17.54
Dobrý večer,
naše stanovy hovoří,že o odměnách pro členy výboru a kontrolní komisi rozhoduje shromáždění. Na shromáždění bylo odsouhlaseno 210 Kč měsíčně na bytovou jednotku. Celkem tedy jde na odměny pro 3 členný výbor měsíčně částka 29.820 Kč. Výbor si,ale měsíčně na 1 člena vyplácí pouze částku 2.499 Kč hrubého s vysvětlením,že je to pro ně výhodnější platí nižší daně,sociální a zdravotní pojištění. V žádném zápisu ze schůze výboru jsem se nedočetla,že si výbor odsouhlasil tento způsob vyplácení odměn. Zbývající částku 22.323 Kč,která měsíčně zůstane si výbor 2× ročně rozdělí mezi sebe tedy částku 133 938 Kč. Zajímá mě Váš názor zda výbor postupuje správně při vyplácení odměn ? Musí mít členové výboru podepsanou smlouvu se SV ?
Co nám k tomu napíší zdejší „hlavy pomazané“?
si kladu otázku , proč způsob jakým budou tyto peníze vyplaceny někomu vadí.. Jde o to, zda to výbor dokáže „prodat“ berňáku. A pokud dokáže , poté na tom nevidím nic špatného. Apropo…proč tomuto šílenému státu se snažit platit co nejvyšší daně? Aby měl co rozfrcat ?
JaVa, osobně se domnívám, že takový postup v pořádku není. Samozřejmě není nikde psáno, že se odměna výboru nemůže v různých měsících lišit. Ale tento rozdíl musí mít nějaký racionální základ, pokud je jediným důvodem daňová optimalizace, je to špatně.
Uvedené SVJ podle mě zvolilo tu vůbec nejhorší variantu. Nejdříve si schválí výši odměn a pak to rozdělí po měsících právě pouze podle odvodů.
V pořádku by například bylo, kdyby si na shromáždění schválili měsíční odměnu ve výši těch 2499 Kč a pak si 1x nebo i 2x ročně schválili mimořádnou odměnu na základě provedené práce.
A členové výboru mít smlouvu podepsánu nemusí. Písemná smlouva o výkonu funkce (pokud vím) je povinná pouze pro obchodní korporace.
Písemná smlouva u obchodních korporacích nemusí být. Lze to odvodit z § 59/1 ZOK, který uvádí „ze smlouvy o výkonu funkce, byla-li uzavřena“. Je evidentní, že ani v obchodních korporacích nemusí být smlouva o výkonu funkce.
Nevím proč by bylo výše uvedené rozdělení odměn v rozporu s něčím. Pokud je to v rozporu s něčím, tak by bylo vhodné to zde zveřejnit. Neznám takový předpis.
Důležité je, že výbor nepřekročil schválenou částku na odměny, jak zde již bylo psáno.
Pak je tady ovšem odst. 2, který uvádí, že u kapitálových společností smlouva musí být písemná. Tedy máte pravdu, neplatí to pro všechny obchodní korporace (to jsem ani nepsal), ale pouze pro kapitálové společnosti. Vzhledem k dotazu jsem ovšem tyto detaily, které se netýkají SVJ (kde smlouva povinná není) nepovažoval za podstatné ;)
Záleží přece na konkrétním znění usnesení. Pokud usnesení schválené shromážděním zní, že výbor má nárok na odměnu v limitu do 29.820 Kč měsíčně, tak se domnívám, že vyšší částku za měsíc si vyplatit nemohou.
Rozdělení této částky 29.820 Kč mezi jednotlivými členy je už pak na nich, resp. znění usnesení výboru.
Pokud by usnesení znělo, že výbor má nárok na odměnu v limitu do 357840 Kč ročně, tak bych v popsaném postupu problém neviděl. Nicméně mi není jasný efekt daňové optimalizace, podle mého názoru se takto vysoká částka moc optimalizovat nedá, sociální pojištění se přes 2499 Kč nevyhnete.
Výbor neporušuje nic, pokud nepřečerpá částku stanovenou na odměny. Kolik si vyplácejí v jednotlivých měsících, to je jen a jen věc výboru. Zeptejte se ministra financí, jak se dělá daňová optimalizace. Vaši statutáři daně platí tak, jak jim to legislativa povoluje. Podotýkám, že jsem měl mlčet, protože jsem jen hlava někdy namazaná, proto nerozumím ani Vaší poslední otázce: Pokud je SV společenství vlastníků, tak statutáři SV zastupují navenek. S kým zvenku mají uzavřít smlouvu za SVJ kvůli vlastním odměnám?
jako například u bytových družstev , musí znění této smlouvy odsouhlasit členská schůze. Smlouvu si v podstatě podepíše statutár za obě strany .
Já k tomu přidám ještě jeden příklad,že účtovat a platit za správu majetku lze dvěma způsoby.
V jednom SVJ, kde předsedu SVJ i externího správce dělá SBD, si jeho členové odsouhlasili na ustavujícím shromáždění vlastníků,že budou svému „správci“ hradit poplatek za správu domu, měsíčně 155 kč. (s DPH) za bytovou jednotku.Jelikož SDB,takto externí správce, je také členem tohoto SVJ a vlastní v domě 17 bytových jednotek,tak se rozhodl,že on za své bytové jednotky, nebude hradit sám sobě 155 kč.(s DPH), ale pouze 130 kč. na jednotku.
Otázka zní.Je tento „dvojí“ způsob účtování diskriminační a zjevně odporující dobrým mravům nebo je to v pořádku?
JaVa
Zdravím paní Magdo.Posílám ceník služeb-SBD.Pokud je pro náš dům částka 155 kč. i s DPH(za jednotku),tak předpokládám,že i ostatní zde uvedené ceny jsou i s DPH.
http://www.sbdhlubina.cz/cs/uvod/cenik
Poskytované služby
Stavební bytové družstvo Hlubina Ostrava-Zábřeh poskytuje následující služby jak pro členy družstva tak pro cizí subjekty na základě mandátní smlouvy. V této smlouvě lze činnost správce rozšířit nebo zúžit dle dohody.
Poplatek je 155,– Kč za byt a měsíc. Nabídka byla zpracována dne 16.6.2006. Správní činnosti: Příspěvek na správu bytu člen nájemce družstevního bytu 130,– Kč/měs. Úhrada za správu bytu vlastník bytu 155,– Kč/měs. Příspěvek na správu garáže člen nájemce 30,– Kč/měs. Úhrada za správu garáže vlastník 54,– Kč/měs.
Přeji hezký zbytek dne. JaVa
JaVa, já myslím, že cenotvorba služeb je na tom, kdo je poskytuje. Pokud SVJ odebírá od družstva služby tak s takovou cenou souhlasí. Nevidím na tom nic špatného.
To ale neznamená, že tímto způsobem bude rozúčtováno mezi vlastníky. SVJ celkovou částku za správu rozúčtuje dle svých pravidel. Nikoli podle pravidel smluvního správce.
Magda
Podle mého názoru se mýlíte. O to, oč méně statutář platí, o to má menší odměnu za práci. Představte si, že bydlíte v rodinném domku a za jeho správu budete sám sobě platit…?? Statutáři v SVJ si platí i na sebe, pokud jsou vlastníky bytů. Má-li být rovnost před zákonem, měli by si na svou odměnu platit i statutáři ve státních podnicích, když už si neplatí sami sobě nic majitelé rodinných domů. To, že si statutář v SVJ platí na svou odměnu patří do dobrých mravů? Anebo je nemravné, že si statutáři ve státních podnicích nepřispívají na svou odměnu? Tak kde je chyba? Co odporuje dobrým mravům? Kde se stala chyba v rovnosti před zákony?
Statutáři ve státních podnicích si na sebe přispívají tím, že odvádí daně. Platí je totiž stát. Možná by neměli odvádět tolik na daních, aby neplatili sami sebe. Co vy na to?
Magda
Copak statutáři v SVJ neodvádějí daně jako jiní statutáři? Ve vedlejším domě nemají výbor a grand předseda vykonávající funkci v SVJ při svém řádném a slušně placeném zaměstnání se rozhodl, že funkci v SVJ dělá zdarma! Sám na sebe v SVJ už nic neplatí, neplatí na něho ani vlastníci bytů a stát přišel o daň. Nemohli by to tak dělat i statutáři ve státních podnicích? Stát by tím získal rozdíl mezi platem statutářů a jimi odvedenou daní. Magdo, přemýšlejte: platí si sám sobě někdo za správu rodinného domu? Musím si platit sám sobě za správu domu v SVJ pokud ji vykonávám?
Rozlišujte odměny a dohodnuté platby za provedení některých činností. Jestliže vykonávané činnosti jsou stejné jak pro vlastníky , tak i nájemce,tak by i cena měla být stejná…Apropo , jsem přesvědčen , že zde lze aplikovat par 1180/2. U družstevních bytů bývají náklady správcovských firem vyšší , protože je to o dalších úvěrech , sledování ne/splacené anuity, péče o jednotky ve vlastnictví někoho jiného než nájemce atd. Takže by člověk spíše pochopil , kdyby tato platba byla za družstevní byty vyšší , než za byty v osobním vlastnictví…Ale chápu,proč to nějaká bytová družstva mají obráceně. Chtějí motivovat lidi, aby si nenechávali převádět byty do osobního vlastnictví Apropo..co se týče odměn pro statutáry. Jestli někde mají nějakého „šílence“ , který práci pro ostatní vlastníky vykonává zadarmo a jestli je to skutečně fungující předseda …tak ať si jej vlastníci váží.. Někde jsem četl o jakémsi SVJ o deseti bytech někde v Bruntále,kde lidi jdou „dohromady“ a veškeré záležitosti si vyřizují sami a každý člen je nějak do dění v domě zapojen. Jedna paní dělá účetnictví,bratr druhého vlastníka je právník a svoje činnosti pro SVJ vykonává zdarma , další vlastník je instalatér a všechny vodovodní opravy provádí sám..no a dvě paní,které neumí ani ekonomiku ani žádné řemeslo pečují o pořádek v celém domě. Vlastníci jsou na takové úrovni , že neplatí nic za úklid za právní služby,účetnictví…dokonce i okna za plastová si dokázali vyměnit sami. V těchto podmínkách si hrát na nějaké odměny pro výbor je absurdní. Ale když se podívám na „mé líné stádo“ , které by nejradši pouze buzerovalo , nic nedělalo a nejradši přišlo k hotovému…přemýšlím,jestli si na příští schůzi neříci o radikální navýšení své odměny. A myslím , že by to i mohlo projít. ..většina vlastníků by práci ve výboru nevzala ani za 50 litrů měsíčně…
Zdravím „VN“.Děkuji Vám za upozornění na znění § 1180 odst,2 z.č.89/2012 Sb.,:
(2) Příspěvky určené na odměňování osoby, která dům spravuje, nebo členů jejích orgánů, na vedení účetnictví a na podobné náklady vlastní správní činnosti se rozvrhnou na každou jednotku stejně.
Ve stanovách SVJ -IČO 04036611 je v Čl.XIV.
Rozpočet, úhrada nákladů se správou domu a pozemku a úhrada za služby.
tato pasáž:
5)"Pro účely financování nákladů na správu domu a pozemku platí členové příspěvky formou měsíčních záloh, a to
- stejnou částkou za jednotku- na náklady vlastní správní činnosti společenství(§ 1180 odst. 2 občanského zákoníku)
A přes toto všechno, se v tomto SVJ hradí dvojím způsobem!
JaVa
Poslední komentáře