vstup do bytu za účelem výměny vodoměru
Dobrý den,
prosím o radu, jak postupovat v následujícím případu: vlastním byt v rámci SVJ a tento byt pronajímám. Od ledna však nájemce se mnou nekomunikuje a v bytě se pravděpodobně nezdržuje. O nastalé situaci jsem informovala představenstvo. V tomto měsíci proběhne výměna vodoměrů a můj dotaz zní: mohu nechat násilím v přítomnosti svědků otevřít byt za účelem výměny vodoměrů?
Děkuju, Jana
Nájemné od ledna 2014 neplatí. Nájemní smlouva byla uzavřena na dobu určitou do 31.12.2013. Byla připravena nová nájemní smlouva k podpisu, tu ale už nepodepsal, na telefony a sms nereaguje a v bytě se pravděpodobně nezdržuje. Postupuju následovně: pošlu upomínky třech po sobě neuhrazených nájmů, potom výpověď na doručenku a následně podám Žalobu o vyklizení nemovitosti. Bylo mi doporučeno nevstupovat do bytu. Teď ale v bytě budou probíhat výměny vodoměrů a já jsem podle stanov jako vlastník povinna zpřístupnit byt. Nemám právnické vzdělání a nechci porušit zákon.
Tak neřešte vodoměry, ale nájemné, resp. nájemní smlouvu. Členové výboru nemají s Vámi uzavřeným nájemním vztahem (bez ohledu na to, zda trvá či zanikl) nic společného, tak je do věci nezapojujte (byť to zde pan Přispěvatel radí).
Kočka
Tuja, Vy zmatkujete. Jakou nájemní smlouvu chcete vypovídat? Vždyť byt žádného nájemce nemá. Jaké nájemné chcete od koho vybírat? Předchozí nájemní smlouva přece dávno skončila uplynutím sjednané doby. Bývalý nájemce Vám neuhradil ani nájemné, ani úhradu za služby za leden a další měsíce, takže je zřejmé, že neprojevil vůli k prodloužení nájemní smlouvy na další období. Byt je od 1.1.2014 volný. Mohla jste ihned toho dne do bytu vstoupit. Na co tedy čekáte? Majitelem bytu jste přece Vy, ne bývalý nájemce.
Pokud snad v bytě zůstaly ještě nějaké věci nájemce, použije se toto ustanovení NOZ:
89/2012 Sb. § 2296 (1) Je-li v bytě věc, o které lze mít za to, že patří nájemci nebo členu jeho domácnosti, postará se pronajímatel o věc ve prospěch nájemce a na jeho účet. Nepřevezme-li nájemce tuto věc bez zbytečného odkladu, vzniká pronajímateli právo věc po předchozím upozornění nájemce na jeho účet vhodným způsobem prodat poté, co poskytne dodatečnou přiměřenou lhůtu k převzetí. (2) Ustanovení odstavce 1 se nepoužije, jedná-li se o věc, kterou nájemce nebo člen jeho domácnosti zjevně opustil. |
lake
Já jsem si na internetu nastudovala, že v případě, kdy skončí nájemní smlouva a já do měsíce nepodám výpověď, tak ta smlouva se automaticky prodlužuje o jeden rok a potom se uplatňuje již výše zmiňovaný postup. Takže z Vašeho příspěvku jsem pochopila, že žádnou Žalobu o vyklizení bytu k soudu podávat nemusím a do bytu můžu vstoupit, aniž bych porušila zákon či se dopustila trestného činu?
To jste si nastudovala špatně. Nemůžete podat platně výpověď smlouvy, která již skončila.
89/2012 Sb. § 2285 Pokračuje-li nájemce v užívání bytu po dobu alespoň tří měsíců po dni, kdy měl nájem bytu skončit, a pronajímatel nevyzve v této době nájemce, aby byt opustil, platí, že je nájem znovu ujednán na tutéž dobu, na jakou byl ujednán dříve, nejvýše ale na dobu dvou let; to neplatí, ujednají-li si strany něco jiného. Výzva vyžaduje písemnou formu. |
Doba tří měsíců dosud neuplynula. Budete-li ale dále nečinná a zároveň budete jako dosud všem okolo Vás hlasitě tvrdit, že byt je pronajatý, že je obsazený, že porušujete něčí domovní svobodu – pak jednáte sama proti sobě. Dáváte všem okolo sebe najevo, že nájemce pokračuje s Vaším souhlasem a s Vaším vědomím v užívání bytu podle § 2285 NOZ. Vaše telefonické výzvy a SMS jsou bezvýznamné: pokud Vám byt nebyl předán, bylo třeba ihned převzít panství nad Vaším majetkem, nebo vyzvat bývalého nájemce písemně k předání bytu a zakázat mu výslovně další užívání bytu.
Počkáte-li ještě dva týdny, od 1. dubna pak skutečně nastane stav, předvídaný zákonem. Dojde k automatickému prodloužení nájmu se zpětnou účinností od 1.1.2014 a Vy se nájemce budete moci zbavit dříve pouze tak, že mu dáte výpověď pro neplacení nájemného. Nebudete však u soudu úspěšná, protože nájemní smlouva se podle NOZ prodlužuje teprve uplynutím tří měsíců od okamžiku, kdy měla skončit. Teprve od 1. dubna 2014 tedy nastane zákonné prodlužení práva nájmu, a zároveň s tím nájemci vznikne povinnost uhradit nájemné zpětně od počátku roku.
Kdo se nestará o svá práva, ten o ně přichází …
lake
Pane Lake, moc děkuju za vyčerpávající odpověď. Vidíte, jak bych se ve své nevědomosti dostala do problémů. Začínám jednat. Funkční klíče od bytu nemám, tedy nechám byt otevřít za účelem výměny vodoměrů a zjistím-li, že jsou v bytě ještě nájemcovy věci, potom ho písemně vyzvu k předání bytu. A dále budu postupovat podle Vámi doporučeného postupu. Opravdu moc děkuju, Jana
A neni lepsi nastoupit az po tech 3 mesicich, tedy pockat jeste 14 dnu a pak pri vymene vodomeru overit, zda bydli nebo ne?
Jednak mu muzete rovnou dat vypoved pro neplaceni a hlavne, muzete pozadovat najem za ty 3 mesice, kdy byt nepredal a bydlel.
Jake to ma vyhody a nevyhody?
Reagujete trochu pozdě, ne? :)
Spíše by Vás (stejně jako mě) měl zajímat výsledek „kauzy“.
Tak paní (slečno) tazatelko: Jak to u Vás dopadlo – jak jste postupovala?
Myslím, že by se to dalo řešit „násilným vniknutím“ – odvrtáním vložky a pod. ale za přítomnosti nejlépe dvou svědků (členové výboru), vyměnit zámek a udělat o tom zápis.
Děkuji za návrh řešení. Jste si ale jistý, že v případě násilného vniknutí do svého t.č. pronajímaného bytu za přítomnosti svědků, o kterém bude proveden zápis, se nedopustím trestního činu Porušování domovní svobody se sazbou 5 let? V případě, kdy nájemník na mě podá trestní oznámení, je toto u soudu obhajitelné?
považoval bych nájemní smlouvu za ukončenou vzal si kameru a nechal vyměnit zámek. Byt bych natočil, pokud tam něco bude což pochybuji, sepsal a uskladnil.
Nechal bych povinnost žalovat na něm a u soudu se hájil, že vám přes telefon sdělil, že byt opustil a porušil povinnost byt předat. Pochybuji, že vás bude žalovat.
No to snad nemyslíte vážně. Ptáte se nás, co máte dělat se svým bytem a se svým nájemníkem.
Poslední komentáře