Volba výboru - prodloužení mandátu namísto plného hlasování
Dobrý den, chtěl bych se zeptat zkušenějších, zda lze v zákoně někde nalézt ustanovení k tomu, jak by měla probíhat volba výboru. Statutární orgán je sice volený orgán, ale žádný hlasovací zákon pro něj není (na rozdíl od obcí a vyšších volených orgánů).
Našemu výboru končí pětileté volební období a zřejmě má obavy, že by neprošel ve stejném složení, tak svolal zasedání s tím, že se bude hlasovat o „prodloužení mandátu výboru“, nikoliv o volbě nového výboru. Kdyby si tohle dovolil kdokoliv jiný, asi by si všichni klepali na čelo a vypískali je, ale u nás to zřejmě projde. Lze na základě něčeho takovouto volbu výboru napadnout?
Převzato z „Rádce SVJ“
Závěrem si ještě dovolíme upozornit na poměrně častý problém, se kterým se SVJ u rejstříků setkávají, a to neplatné funkční období výboru nebo předsedy. Rejstříkové soudy totiž vyžadují, aby byl znovu zapsán mandát každého člena výboru při jejich převolení, a to i pokud jsou zvoleni naprosto stejní členové. V praxi se často stává, že SVJ mají v rejstříku zapsány výbory, kterým vznikl mandát např. v roce 2005 a od té doby nebyl zápis aktualizován. V těchto případech poté soudy nemají výbor za platně zvolený a po společenstvích požadují dodání zápisů ze shromáždění, kde byl výbor zvolen.
Pro více informací nás můžete kontaktovat:
Advokátní kancelář Mgr. Ladislava Drhy, Václavské náměstí 56 Praha
JaVa
Před vlastní volbou bych požádal předsedajícího aby mě ve Vašich stanovách našel pasáž týkající se „prodloužení mandátu“ a volba proběhla podle něj. Po bitvě (hlasování) to je už problém. Můžete pouze postupovat jako přehlasovaný vlastník vyvoláním soudní pře.
Děkuji za odpověď. Tohle bude zřejmě jediná reálná cesta, jak alespoň naznačit dalším vlastníkům, že zřejmě není vše tak, jak by mělo být…
Prodloužení mandátu není nic jineho než volba nových členů výboru at tomu říkate jak chcete. Jediné co můžete navrhnout hlasovat o členech výboru jednotlivě nebo jako celku ( to myslí ten váš výbor prodloužením mandátu), ale zase je to jen a jen volba.
„Prodloužení mandátu není nic jineho než volba nových členů výboru“
Nikoliv. Rozdíl plyne z rozdílně položené otázky:
Kdo je pro prodloužení mandátu výboru?
×
Kdo je pro, aby paní Fialová byla zvolena za členku výboru?
Dobrý den,
vše najdete v zákoně 89/2012 Sb. a Vašich stanovách.
V obou předpisech nejspíše i najdete, resp. nenajdete, že by uvedený zákon či Vaše stanovy znali pojem „prodloužení mandátu“.
Takže možné změně členů výboru se nevyhnete.
Z toho tedy vyplývá, že lze toto napadnout a je nutné vás upozornit, že Soud bude vždy konstatovat to, že volba statutárního orgánu je důležitou věcí, takže se jí bude zabývat.
Doporučuji jít standardní cestou. Odvolat stávající výbor či konstatovat, že mu skončilo funkční období. Následně zvolit jednotlivě „nové“ členy Výboru na nové funkční období.
Dobrý den, děkuji za odpověď. Zní to hezky, ale jak postupovat v praxi?
Ještě jsem prohledal OZ a v § 1208 jsem našel odstavec, že do působnosti shromáždění patří mimo jiné rozhodování v dalších záležitostech určených stanovami nebo v záležitostech, které si shromáždění k rozhodnutí vyhradí. Výbor určitě bude hledat každou kličku, která najít půjde, a odvolá se možná právě na tento odstavec – shromáždění si prostě „vyhradilo rozhodnutí o prodloužení mandátu“. V zákoně totiž navíc není nikde zmínka ani o tom, že by měly po skončení volebního období proběhnout řádné volby. Je tam pro jistotu úspěchu v soudním sporu příliš málo direktiv.
Vážený pane, shromáždění si může vyhradit právo, zákonodárce tím však nemyslel na to, že budete vymýšlet něco nového, ale že například Výboru upře shromáždění některou jeho pravomoc, a vynahradí si to pro sebe.
Když se podíváte do stanov, tak tam najdete něco takového:
Funkční období členů výboru činí pět let a počíná zvolením do funkce.
Z této jednoduché věty vyplývá, že členství člena výboru po pěti letech zaniká od zvolení zaniká, protože uplynula doba, která je ve smlouvě uvedená. Protože Stanovy jsou forma smlouvy.
A hlavně se pro jednání Shromáždění a volby statutárního orgánu používají dle Soudů analogicky i ustanovení zákona o obchodních korporacích.
Takže než hledat kličky a vystavovat SVJ tomu, že to někdo napadne u soudu a vyhraje, což si myslím, že se stane, tak bych postupovat, tak jak jsem uvedl.
Zákon nemusí mít direktivní a restriktivní. Takže mrkněte do stanov, jak máte definováno funkční období členů výboru.
Děkuji opět za odpověď a snahu mi pomoci, ale stále to nevidím tak jednoznačně.
V našich stanovách ani v OZ není o tom, že funkční období začíná zvolením do funkce, ani slovo.
V OZ, v části o právnických osobách, je navíc v § 152 text: Fyzická osoba, která je členem orgánu právnické osoby a která je do funkce volena, jmenována či jinak povolána (dále jen „člen voleného orgánu“), musí být plně svéprávná. – pojem „jinak povolána“ zní velmi neurčitě…
Jinak, pokud se jedná obav o napadení u soudu, zatím našemu výboru veškeré jednání prochází (i to, kde je porušení zákona zcela zjevné)…
Dobrý den,
znovu je nutné Vás upozornit, že pokud něco není taxativně napsáno, tak to neznamená, že to neexistuje. V OZ existuje např. § 601, odst. 1, který se týká počítání času, který jasně říká, že:
Nabývá-li se právo nebo vzniká-li povinnost v určitý den, nabude se nebo vznikne počátkem toho dne…
, takže i když nemáte ve Stanovách uvedeno, že funkční období začíná zvolením do funkce, tak se tak činí právě na základě tohoto paragrafu.
Takže pokud máte někde ve Stanovách uvedeno jak dlouhé je funkční období, tak uplynutím daného období členství končí viz pro změnu § 603 OZ: Práva a povinnosti zaniknou uplynutím doby, na kterou byly omezeny.
§152 – nemůžete vytrhávat věty z kontextu, jiné konání než volba pro Vás neexistuje, protože pro jiné povolání nemáte oporu ve svých Stanovách a OZ.
Já obavy o soud nemám. To Vaše SVJ se vystavuje hlasováním o prodloužení mandátu toho, že se může stát toto:
- Na Shromáždění se ozve vlastník, který označí hlasování za právně neúčinné, protože nemá oporu v OZ a Stanovách;
- Po shromáždění se ozve nepřítomný vlastník, že hlasování o prodloužení mandátu je neplatné;
- A možná se stane i to, že podáte žádost o zápis na rejstříkový soud, kde je přílohou zápis o volbě a rejstříkový soud bude konstatovat, že volba neproběhla dle platných předpisů
Anebo budete v tichosti čekat tři měsíce od vyhotovení zápisu, že se nikdo neozve a pošlete to na rejstřík až po uplynutí těch třech měsíců a budete se domáhat zápisu i přesto, že vlastně žádná volba neproběhla, nicméně již uplynula doba, po kterou bylo možné usnesení napadnout u Soudu.
A nevím, jestli je to správný výbor, když víte, že si z vlastníků dělá ovečky a porušuje zákony zcela zjevně, což dle Vaší citace považuji za to, že tak činil i v minulosti.
Nicméně je to „vaše“ SVJ.
Takže, jak jsem předpokládal, výbor si z námitek nic nedělal (dokonce jim tento postup prý právník schválil) a s hromadou plných mocí v ruce a podporou dalších lidí v sále se touto formou zvolili na dalších 5 let…
Pokud to je právník, který se na to specializuje, tak asi ví, co říká. Nicméně, od právníků, se kterými jsem tuto problematiku řešil já, uslyšíte to, co jsem Vám psal já.
Teď je na těch, kteří jsou přehlasovaní, zda s tím, chtějí něco dělat. Mají tři měsíce. Pak už to usnesení nelze napadnout.
Výhodou je, že volba členů výboru považuje Soud vždy za důležitou věc, takže ji nesmete jen tak ze stolu, že se jedná o běžnou záležitost.
Děkuji za další podnětné informace, něco zkusím dát dohromady a pak se uvidí, jak to dopadne.
Po zasedání vám sem napíšu, jak to dopadlo :-)
Poslední komentáře