volba nového výboru
Výboru končí 24. 6. funkční období. Shromáždění bude již 12. 6.2015; jinak nešlo- (sál, kolize povinností, cca 80 vlastníků, z nich 80 % SJM). Nový pracně přesvědčený výbor nemá s funkčním obdobím k 24. 6. problém a shromáždění vlastníků teprve ne. Platné stanovy zní: „ Funkční období členů volených orgánů společenství je 5 let; počíná dnem zvolení do funkce a končí po uplynutí funkčního období.“
Starý výbor k velké spokojenosti vlastníků výborně pracoval 5 let, ale dál již nebude kandidovat. Není důvod a bylo by hrubě nečestné 12 dní před koncem funkčního období shromážděním výbor odvolat nebo ho přesvědčovat aby sám odstoupil.
Je řešením přijetí usnesení:„ Dnem zvolení do funkce a členství ve výboru je 24. 6. 2015.“? Bude to vadit rejstříku? Odpovědnost je na společenství a jeho orgánech.
Vyhovuje to všem zúčastněným, vždy bude bez jakýchkoli násilných kroků ve funkci přesně jen jeden výbor. Celá řada usnesení přijímaných shromážděními vlastníků je vztažena k budoucnosti a jen málo z nich nabývá platnosti (navíc jen v textu) ihned.
Nebuďte z toho ......, myslíte si, že vlastníci ví jak to chodí, že
se budou šprajcovat?
U nás jel výbor léta dál a kdybych se neozval, jede dodnes. Čtete tady, co
jsou to zač za ovce. O svůj majetek se většina neumí starat. Někteří si
stále myslí, že je to obce, nějakého správce, za kterým si chodí
stěžovat.
Vážený pane Lake, Vaše doporučení na tomto portálu jsou na příkladné odborné úrovni. Doplnění našich stanov však nejsme, s ohledem na termíny, schopni do programu shromáždění zařadit. Je to práce pro příští výbor.
Zřejmě schytám oprávněnou kritiku, ale potenciální členy nového výboru, jsme v „plném“ počtu 3 osob nalezli před několika dny. Ale co nyní? Zdá se, že největší právní sílu v činnosti a na půdě SVJ má (mimo zákonů a stanov) má usnesení shromáždění přijaté příslušným kvórem. V tomto zbývajícím čase, má-li mít společenství zvolené statutární orgány, to opravdu neumíme navrhnout schůzi jinak, než usnesením stanovit začátky a konce členství v novém orgánu.
Je jisté, že nic nekončí. Možná bude zajímat jiná SVJ náš další osud.
Paní Danielo, máte vadné stanovy – jako obvykle. Bohužel, bývají to amatérské výtvory. U „nových“ stanov SVJ(2012) je to dokonce horší než u SVJ(2000), protože se naplno projevuje lidová tvořivost. Je třeba přesně rozlišovat různé pojmy:
- délka funkčního období statutárního orgánu
- den vzniku funkce člena statutárního orgánu
- den zániku funkce člena statutárního orgánu
Takže pokud to chcete vyřešit jednou provždy, legislativně čistě, pak moje doporučení zní: před volbou členů výboru si na shromáždění odhlasujte změnu stanov.
1. Funkční období výboru je pětileté. Počíná dnem, kdy členové výboru zvolí ze svého středu předsedu a končí uplynutím pěti let od počátku funkčního období. 2. Funkce člena výboru vzniká zvolené osobě: 3. Funkce člena výboru zaniká: |
lake
Osobně si myslím, že zvolením nového Výboru, který se tím dne ujímá dle Stanov své funkce automaticky dochází k ukončení mandátu bývalým členům Výboru.
Samozřejmě je lepší, když Výbor ještě ten den, těsně před shromážděním složí funkce tím, že to projedná na zasedání Výboru.
Navíc byste určitě neměli jít cestou Usnesení, které nemá oporu ve Vašich Stanovách. Stejně tak se Stanovami musí řídit třeba akciová společnost, která dle svých Stanov též volí své statutární orgány.
Nový výbor jednoduše zvolíte s účinností od 25. 6. Nehledejte problém tam, kde není.
Poslední komentáře