Vodoměry

Vložil rancupka, 2. Duben 2012 - 10:11 ::

Ahojda. Poradíte mi? Máme měnit vodoměry na teplou a studenou vodu. Jeden stojí 470,– Kdo to platí? Vlastníci nebo z fondu? Jedná se mi o to, že bych to klidně zaplatila z fondu, ale vzhledem k tomu, že se opravovala venkovní kanalizase ( 380.000,–) a teď budeme dělat vnitřní ( 360.000,–) tak už moc peněz nezbývá. Díky moc.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil klíma jan, 2. Duben 2012 - 10:32

    To je uvedeno ve vašem Prohlášení vlastníka.

    Vložil rancupka, 2. Duben 2012 - 17:38

    Tak jsem si vzala Prohlášení vlastníka:

    ..součástí jednotky je veškeškerá její vnitřní instalace(potrubní rozvody vody,plynu,elek­troinstalace,ús­třední topení........

    společnými částmi domu jsou zejména: základy,obvodové zdi,hlavní vodorovné a stoupací rozvody teplé a studené vody, plynu......

    Myslete si co chcete, ale fakt nevím, jestli vodoměry jsou součástí bytu nebo ne. Myslím si, že je to součást bytu a tím pádem by si to měli vlastníci hradit sami, ale čekám, že mi poradíte.

    Vložil lake, 2. Duben 2012 - 18:28

    Nové vodoměry nechť si pořídí SVJ – právnická osoba do svého vlastnictví a bude po problému.

    Máte vadné prohlášení vlastníka. Nedefinuje jednoznačně kde končí společná část a kde začíná „vnitřní instalace“ bytu.

    • Jsou-li hlavní rozvody mimo byt, součástí jednotky je podle Prohlášení pouze ta část instalace, která se nachází uvnitř bytu.
    • Jsou-li hlavní rozvody vedeny ve společné instalační šachtě uvnitř bytu, není zřejmé, zda hranice je na odbočce od hlavního stoupacího rozvodu, nebo teprve v místě, kde potrubí přechází stěnou šachty do prostoru bytu.

    Vlastníctví nynějších vodoměrů a bytových uzávěrů vody (pokud jsou v šachtě) je tedy neurčité. K tomu paskvilu Vám nelze nic rozumně poradit.

    Pokud byste trvala na tom, že vodoměr si má každý VJ pořídit do svého vlastnictví, mohou na Vás udělat prostě dlouhý nos. Žádný vlastník není povinen pořídit si vlastní vodoměr, ani starat se o jeho výměnu. Je to totéž, jako kdybyste chtěla vlastníkům jednotek nařídit, aby si všichni pořídili červený koberec na WC. Zařiďte se podle toho.

    lake

    Vložil rancupka, 2. Duben 2012 - 18:37

    Pane Lake děkuji. Vodoměry tam jsou, ale je nutná jejich výměna. S prohlášením vlastníka už nic nenaděláme, byty jsme kupovali před 12 lety a v té době málokdo věděl na co si dát pozor a co si ohlídat. Ale i kdyby tomu někdo dost rozuměl, tak pochybuji, že by vzal prohlášení a šel na město, že to nemají dobře napsané a my se v tom holt plácáme. Takže fakt nevím co dělat. Peníze na to nejsou, výměna nutná… Jak byste to řešil Vy? Uvítám každou radu, podnět, cokoliv.

    Vložil Krobot (bez ověření), 3. Duben 2012 - 15:38

    na výměnu. Ještě bych se zamyslel nad „nutností“ výměny. Jsou snad nefunkční? Běžná odchylka bytových vodoměrů je i 20%. My jsme si např. odhlasovali, že výměnu nebudeme realizovat podle doby provozu, ale podle výše chyby měření a měříme bez výměny 12 let (jen studená voda). Každý rok se na shromáždění domluvíme ovšem 100% shodou všech vlastníků.

    Vložil Jaroslav Jaroslav, 4. Duben 2012 - 7:33

    a stojí vám to porušování zákona za to riziko, že když Vás někdo udá, zaplatíte milion pokuty ?? použít pro vyúčtování náměry vodoměrů s prošlou kalibrací je porušením zákona o metrologii !!! Důrazně nedoporučuji !!! ani 100% vlastníků se nemůže domluvit, že budou porušovat zákon.

    Vložil rancupka, 3. Duben 2012 - 17:52

    Pane Krobote děkuji, taky mě to napadlo. Podle firmy, která dělá odpočty mají životnost vodoměry některé 6 let a některé 8 let a už máme prošlou životnost a fakt mě nenapadlo, že bych měla výměnu odmítnout.

    Vložil PeDuPles (bez ověření), 4. Duben 2012 - 6:52

    Píše se to tu pořád kolem dokola – SVJ pod hrozbou pokuty až milion Kč prostě vyúčtování služeb podle vodoměrů s prošlým cejchem provádět nemůže (viz Zákon o metrologii). Stačí jeden vlastník s právním povědomím a napadne vyúčtování.

    Co se týče hrazení, pokud máte správně stanovené zálohy na služby, měl by vám všem vzniknout za loňský rok přeplatek (zima začala až letos v lednu). Z toho by to mohli jednotliví vlastníci uhradit, ať už za kus, nebo za podíl, a nebude je to tolik bolet.

    Vložil rancupka, 4. Duben 2012 - 9:21

    Moc děkuji Jaroslavovi a PeDuPles. Konečně rada jak to řešit nebo co udělat.

    Vložil NeznáIek˙ (bez ověření), 2. Duben 2012 - 17:59

    …Myslete si co chcete, ale…

    • asi by to chtělo podívat se o odstavec dál kde je taxativní výčet „vybavení náležející k jednotce
    • platit to z příspěvků na správu sice můžete kdy6 se dohodnete že to je nálad na správu, ale je nesmysl platit vodoměry nikoliv jako „službu“ a tedy od kusu na byt.
    • dle dikce Vyhlášky 372 by Vlastník (SVJ) akceptuje odečet z ověřeného měřidla, ale není jeho povinností vodoměry zajišťovat nebo instalovat (a tedy ani vymáhat !)

    Neználek

    Vložil rancupka, 2. Duben 2012 - 18:18

    „vybavení náležející k jednotce“ tak nic takového v prohlášení není, jenom to co jsem psala výše.

    ..součástí jednotky je veškeškerá její vnitřní instalace(potrubní rozvody vody,plynu,elek­troinstalace,ús­třední topení........

    Nezlobte se, ale moc jste mi nepomohl:-((

    Vložil NeznáIek˙ (bez ověření), 4. Duben 2012 - 18:07

    …Nezlobte se, ale moc jste mi nepomohl…

    • já se nezlobím. Je na Vás jestli nějakou radu použijete nebo ne. Víc hlav víc ví…

    …Nové vodoměry nechť si pořídí SVJ – právnická osoba…

    • k tomuto názoru si zkuste zjistit zda k „něčemu je…“. Minimálně u TUV je platí Vyhláška-372, která nijak neupravuje kdo má nebo nemá být vlastníkem „stanovených měřidel“ – pouze Vlastník (§2/g) musí provést rozpočet nákladů podle odečtu platného „ověřeného měřidla“
      odpočet je nebo by měl být stejný → jde o ověřené měřidlo, ale jde o oprávněné náklady za měřidla. Pokud se SVJ rozhodne že vymění vodoměry za „lepší“ → rádiové, dávkovací (např.Maddalena TDSL) tedy „dozlatova opečené“ a tím pádem za cenu mimo realitu platnou v SVJ, pak je zjevné (nebo by mělo být) že jde u „tunel“ na peníze spoluvlastníků ze strany „kliky“ v SVJ
    • také si zjistěte zda je přestavba (tj. instalace vodoměrů patřících SVJ v bytě Vlastníka) reálná.
      Já tvrdím, že pokud si vlastník sežene „ověřené meřidlo“ nainstalované oprávněnou osobou, pak Vlastník (§2/g) musí tento odpočet akceptovat a dále podle mne neuspěje při vymáhání instalace vlastního „měřidla“ uvnitř bytu Vlastníka. (toto vychází i zde v minulosti prezentovaného názoru pana L??? sakra nevím jak se jmenuje) o oprávněnosti instalací dle §13/4 ZoVB:
      …Vlastník jednotky je povinen umožnit instalaci a údržbu zařízení pro měření tepla a vody v jednotce a umožnit odečet naměřených hodnot…
      Pokud tedy Vlastník instaluje ověřený vodoměr (skrze oprávněnou osobu) který umožní odečíst – dikce zákona je splněna a výklad že by musel strpět CIZÍ instalaci z toho vyvodíte jedině svévolí.

    …SVJ pod hrozbou pokuty až milion Kč prostě vyúčtování služeb podle vodoměrů s prošlým cejchem provádět nemůže…

    • názor pěkný. Opravdu by mne zajímalo zda bylo nějaké správní řízení vedoucí k reálně uložené pokutě podle §23 zák.505/1990 → podívejte se na zajímavou formulaci §23/3 – z toho lze dovodit, že nějaké strašení miliónovou pokutou je jen pro děti do 8-ti let.

    Neználek

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".