Vodoměry

Vložil Pietrová, 27. Srpen 2008 - 13:56 ::

Dobrý den, přečetla jsem si názory na výměnu a údržbu vodoměrů z 30. července a krom velice zajímavých názorů, kde se řeší prvotní problém a to vstup do jednotky jsem sama žasla jak veliký problém to vlastně může být a jaký názor na něj někteří mají. Proto si říkám, že vlastně ten náš soused který byl sám ochoten druhým vstoupit a nový vodoměr sám vyměnit a svými kleštěmi zablombovat tak samo i ve svém bytě, je vlastně divný už v tom, že jemu to přijde normální, ale když se odhlasovalo, že by blomby měla provést osoba pověřená firmou která tyto věci má na starosti a tak i spravovat naše vodoměry,předejít tak právě problémům ohledně důvěry ( není problém blobmu dát pryč novou koupit upustit si raz za čas a pak svými kleštěmi znova ji cvaknout do původního stavu), se tak staršně začal rozčilovat a tvrdě si chránil svá práva. To se potom rozum opravdu nad tím zastaví jak je člověk schopen si v jedné věci protiřečit. Když vezmu v potaz, že si v bytě lidé nechávájí měnit okna, dělat podlahy pozvou si malíře a plynaře na sporáky a elektrikáře to jim nevadí, ale taková banální a přitom důležitá věc pro chod SVJ jim vadí jako tvrdý zásah do soukromí. Já jsem spíš přišla pro radu co dělat v tom případě, že opravdu si nenechá oprávněnou osobou ten nový vodoměr zablombovat a bude tak jediný??? A co podniknout v případě, že bude voda chybět respektive kde se obrátit. Nejednou naznačil tento problém a taky dal najevo svou nevoli ohledně nového mladého výboru mimo jiné je to bývalý předseda., který dal najevo že to nebudem mít jednoduché a který ani neví, že existují nějaké právní normy.. atkd k SVJ.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Matějka Jaroslav, 30. Srpen 2008 - 11:26

    Vážená paní Pietrová a ostatní,

    opět konstatuji, vše, co neřeší zákon 72/1994 Sb. v platném znění nebo Občanský zákoník musí být upraveno:

    • v Prohlášení vlastníka, (což vždy není, jelikož původní vlastník nepřistupuje vždy k vypracování se znalostí a patřičnou odbornou péčí-přístupem),
    • ve Stanovách společenství (což také nebývá, jelikož řada společenství má většinou vzorové stanovy, které nejsou upraveny-ušity na míru daného domu),
    • v přílohách stanov společenství nebo v PRAVIDLECH, které si společenství musí samo vypracovat a přijmout.

    Postupuji vám motivační návrh:

    I. PRAVIDLA PRO ROZÚČTOVÁNÍ VODNÉHO A STOČNÉHO

    na jednotlivé jednotky (byty a nebyty) v domě s podružnými poměrovými vodoměry SV

    1. Podklad pro rozúčtování vodného a stočného je faktura, případně souhrn faktur, od dodavatele, za dané zúčtovací období, které stanoví množství odebrané (fakturované) vody, jednotkovou cenu a fakturovanou cenu celkem za dané období.
    2. Rozúčtování fakturovaných nákladů dle odstavce č.1. na jednotlivé jednotky se provede podle údajů podružných poměrových vodoměrů SV v jednotkách. Je-li v jednotce instalováno více podružných poměrových vodoměrů SV určí se spotřeba jednotky jako součet údajů všech podružných poměrových vodoměrů SV dané jednotky.
    3. Je-li zjištěno při odečítání údajů podružného vodoměru SV v některé jednotce, že podružný vodoměr je porouchán či jeho údaje jsou prokazatelně nevěrohodné, použije se k určení spotřeby SV údajů předcházejícího zúčtovacího období na základě odborného posouzení s přihlédnutím ke změně počtu osob v jednotce či změně charakteru jejího využívání.
    4. Není-li v některé jednotce v daném zúčtovacím období instalován podružný poměrový vodoměr SV, určí se spotřeba SV v dané jednotce za zúčtovací období výpočtem dle obecně závazných právních norem, např.: příloha č.12 vyhlášky č.428/2001 Sb., na základě odborného posouzení s přihlédnutím k počtu osob v jednotce a charakteru jejího využívání.
    5. Spotřeba v bytech, kde nebyl proveden odečet, se určí podle spotřeby v předchozích letech s použitím ustanovením § 27 odst.2, vyhlášky č.428/2001 Sb. Neumožní-li uživatel jednotky opakovaně odečet údajů podružného vodoměru SV za dané zúčtovací období, zpravidla na konci kalendářního roku, případně na základě výzvy bezodkladně neoznámí údaje podružného vodoměru SV, určí se spotřeba SV v dané jednotce za zúčtovací období jako 1,5 násobek spotřeby SV dle vyúčtování předcházejícího zúčtovacího období na základě odborného posouzení s přihlédnutím ke změně počtu osob v jednotce či změně charakteru jejího využívání.
    6. Je-li zjištěno při odečítání údajů podružného vodoměru SV v některé jednotce, že podružný vodoměr má porušenou plombu či s vodoměrem bylo prokazatelně manipulováno, určí se spotřeba SV v dané jednotce za zúčtovací období jako 2 násobek spotřeby SV dle vyúčtování předcházejícího zúčtovacího období na základě odborného posouzení s přihlédnutím ke změně počtu osob v jednotce či změně charakteru jejího využívání.
    7. Uživatel jednotky je povinen umožnit instalaci podružného vodoměru SV a provádění jejich odečtů, případně sdělit počty osob v jednotce a charakter využívání jednotky.
    8. Zjistí-li uživatel jednotky v průběhu zúčtovacího období, že podružný vodoměr je porouchán, neodkladně na tuto skutečnost upozorní vlastníka domu.
    9. Podružné vodoměry podléhají pravidelnému metrologickému ověřování správné funkčnosti dle obecně závazných právních norem.

    Matějka

    Vložil Teoretik (bez ověření), 30. Srpen 2008 - 11:57

    Návrh p. Matějky plně respektuje práva vlastníka, když netrvá na tom, že vlstník musí umožnit odečítači vstup do jednotky (podle bodu 5 stačí, když vlastník provede odečet sám a stav nahlásí) a ani netrvá na instalaci vodoměru v jednotce (bod 7 je splněn instalací vodoměru mimo jednotku).

    Takovýto přístup chránící práva vlastníka je třeba ocenit.

    Teoretik

    Vložil JarekSVJ, 30. Srpen 2008 - 12:30

    Spravujem 24 bytů, co bych si měl asi myslet o vlastníkovi, který by mě nechtěl vpustit na odečet???? Viděl bych v tom něco nekalého a podlého…podvodného. Naštěstí jsou u nás v domě normální vlastníci, né žádní teoretici-darebáci a nic podobného se nestalo. je to nepříjemné chodit někomu do bytu ale hold žijeme jak řekl myslitel planety „v králikárnách“.

    Vložil jan (bez ověření), 30. Srpen 2008 - 14:35

    Spravujem 38 BJ a nikdy nikomu při odečtech nelezeme do bytu, každý si sám opíše stav a u dveří jej nahlásí. My si totiž na rozdíl od vás, pane naprosto důvěřujeme a nikoho nepodezíráme z lumpáren, podlosti a podvodu tak jako vy. Taky jsou u nás v domě normální vlastníci a nikdy bych si nedovolil někoho označit za lumpa či zloděje tak jak to činite vy sám ve vašem domě.

    Jan Kopecký

    Vložil Kostas, 31. Srpen 2008 - 15:26

    Pro @jan:nevim proc jste nesmyslne opet napadli (Jarek SVJ),ja mam ten samy pripad 24 bytu ,ale radeji si to overim sam..priklad:hla­seni stavu k 31.06.2008 a predstavte si ,ze ve dvou bytech to nikmu nebylo blbe,ze maji spotrebu 1kubik vody za pul roku.Kdyz jsem je upozornil tak jsem skontrolovali meraky a samozrejme se netocily…suma­sumarum Jarek SVJ ma 100%pravdu.Sa­mozrejme na duveru se da taky hrat.

    Vložil Bobikx (bez ověření), 1. Září 2008 - 7:24

    U nás odečítáme pouze vodu (10 jednotek), takže se hned porovná, jak se změnily „ztráty“ s celkovým vodoměrem. Stejně tak se porovná aktuální spotřeba s minulo, jestli se nějak významně neliší. Proto není potřeba nikoho pouštět. (Na topení by to ale použít nešlo).

    Uznávám že je to nepříjemné, ale chápu, že např. starší lidé to mohou brát naopak jako službu.

    Asi nejlepěší řešení jsou dálkové odečty dělané několikrát ročně.

    Znám další případ, kde lidé píší odečet každý měsíc, takže se na případné problémy přijde dříve. Je to sice asi opruz, ale zase zapsat 2 čísla jednou za měsíc a hodit je to schránky nikoho nezabije…

    Vložil JarekSVJ, 1. Září 2008 - 10:45

    Dřív jsem zapisoval vodu 4× za rok, pravda je to nepříjemné ale zase na druhou stranu poznal jsem průměrné spotřeby vlastníků, občas zjistil poruchu vodoměru atd. Neustále se zdražuje teplo a tím i ohřev vody a podle spotřeb jednotlivých vlastníků dokáži udržovat zálohy aby nedocházelo k nedoplatkům, jinak zásadní část záloh je teplo ale díky opatřením i přez růst cen máme v našem svj 3 rokem neměnné zálohy. Vodu zapisuji 2× za rok je dostačující. Musím opakovat, jenom magor může psát , že zapisováním stavů poměrových indikátorů jsou porušována práva vlastníků, říká se potrefená husa nejvíc kejhá ano kejhají darebáci a nesolidní vlastníci.

    Vložil Anonymousdvsv (bez ověření), 30. Srpen 2008 - 23:25

    Nevím , kde jste došel k názoru, že nazývám u nás v domě vlastníky lumpy atd. Nechci ten váš blábol tady řešit.K věci. Co jsou to práva vlastníka, co jsou to povinnosti vlastníka, co je to odpovědnost?? Kromě odečtů vody provádím i odečet tepla , tzn. poměrových indikátorů a to nejde řešit způsobem „hlášení u dveří“. Připadá mě naprosto směšná diskuze na téma práv vlastníků – kde je tématem odečet poměrových měřidel – je to můj názor. PS: „Vlastník jednotky je povinen umožnit instalaci a údržbu zařízení pro měření tepla a vody v jednotce a umožnit odečet naměřených hodnot.“ – znáte tu větičku???? JarekSVJ

    Vložil Petr Holý (bez ověření), 30. Srpen 2008 - 15:11

    Děkuji, pane Kopecký. Respekt v vlastníkům a jejich právům je přesně to, pro co bych v této diskusi jednoznačně hlasoval.

    Petr Holý

    Vložil Matějka Jaroslav, 30. Srpen 2008 - 12:31

    Vážený p.Teoretiku,

    mnou předložený návrh Pravidel… nijak neruší povinnosti vlastníka stanovené v §13 odst.4 ZoVB.

    V řadě případů uplatňujeme ke konci kalendářního roku/rozúčtovacího období samoodečty. Nahlásí-li vlastník odečty nižší než je skutečný stav, tak doplatí vše při pravidelném metrologickém ověřování správné funkčnosti měřiče, včetně sankcí je-li porušena plomba.

    Neumožnění odečtu či samoodečet se neopakuje 2× za sebou, tak jak je v mém uvedeno v návrhu.

    Každý dům má jiné stavebně technické možnosti, tedy jinak řešenou ZTI. Podružné měřiče je nutné instalovat na vstupu do jednotky – za hlavní úzávěr. Je-li technicky možná instalace mimo byt, nic se neděje.

    Technicky lze podružné měřiče – vodoměry i RTN instalovat do bytů-jednotek a odečty provádět bez vstupu do bytu – dálkový odečet (blíže v záložce diskuse).

    Matějka

    Vložil c.boudy6, 29. Srpen 2008 - 5:53

    Co se týká vodoměrů, existuje zákon č. 505/1990 Sb. o metrologii vč. prováděcí vyhlášky 69/1991 Sb., ve věci kalibrací stanovených měřidel

    Vložil c.boudy6, 7. Listopad 2008 - 6:55

    Přesně tak. Vzhledem k tomu, že se vlastně jedná o měřidlo, podle kterého se účtuje spotřebiteli sa provedenou službu, musí též splňovat požadavky tohoto zákona a uvedené vyhlášky. Rozdíl je pouze v povolené toleranci přesnosti měření. Podobně je tomu i vah v obchodech, kde váhy musí být ocejchované, aby spotřebitel na to nedoplácel.

    Vložil Karel J. (bez ověření), 27. Srpen 2008 - 14:35

    Ono to není tak jednoznačné. Při ceně 10 haléřů za kubický metr vody platné ještě nedávno nikoho ani nenapadlo řešit rozúčtování. S poměrovými vodoměry se jednoduše v řadě domů vůbec nepočítalo.

    Karel J.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".