vlastník se snaží mařit rekonstrokci domu

Vložil Anonymous, 12. Červenec 2010 - 22:03 ::

Zdravím, máme takový problém. Co dělat, když jeden z 84 vlastniků v SVJ se snaží mařit rekontrukci domu třeba tím, že odmítá vpustit dělníky na svou lodžii (patří do společné části domu). Dále odmítá provést vyzdění meziokenní ložky, která je stará 43 let. Vložka měla být vyzdna již před rokem, ale vlastník odmítl vpustit dělníky do bytu s tím, že vyzdívka bude provedena o rok později a to z lešení. Udělat se to ale musí. Jak tedy postupovat? Policie? Žaloba? Potřebuji nějaké rychlé řešení. Díky Mára01

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Ano (bez ověření), 13. Červenec 2010 - 21:34

    Naúčtujte domu debilovi lešení a bude se divit

    Vložil Anonymousss X (bez ověření), 13. Červenec 2010 - 5:44

    Veškerá oprava měla být provedena mimo bytovou jednotku. Pouze domluva s vlastníkem nemovitostí. Vše není tak horké jak se zdá, jen správná komunikace je na snadě.

    Vložil penik, 13. Červenec 2010 - 9:42

    A tady neplatí dle zákona 72/1994, § 13, 4?

    Asi záleží na nutnosti opravy, ale při stáří 43 let by se dalo i předpokládat nutnost opravy.

    Vložil Anonymous, 4. Srpen 2010 - 17:17

    Vyzdění meziokenní vložky bezpochyby není nutnou opravou.

    Vložil mára01 (bez ověření), 13. Červenec 2010 - 13:48

    některé opravy z venku neprovedete. Třeba zednické začištění po vyzdívání meziokenních vložek se musí dělat z bytu. Ale můj dotaz je hlavně co dělat, když lastník třeba nechce dělníky ani pustit na svou lodžii…

    Vložil Předseda :) SVJ (bez ověření), 13. Červenec 2010 - 19:07

    Zdravím, řešíme podobný problém. Stanovisko právníka – pakliže byly opravy odsouhlaseny aspoň 75% vlastníků, je na základě zákona, stanov a rozhodnutí SVJ vlastník povinen vás pustit. Tuto povinnost lze vymáhat soudně, ovšem to je v reálu problém, už proto, že tady dokonce ani není šance na úspěch (vlastnické právo bude u soudu pravděpodobně upřednostňováno před zájmem většiny). Pokud ho ale PROKAZATELNĚ upozorníte na to, že v případě maření výkonu rozhodnutí Společenství (tedy oprav) mu naúčtujete veškeré případné vícepráce, smluvní pokuty a další, případně ho poženete k zodpovědnosti za problémy, které později vzniknou proto, že vás někam nepustil, tak máte velmi reálnou šanci se domoci toho, že mu dojde, co působí, a taky náhrady těch škod. Na to ale rozhodně vemte právníka. U nás děláme stupačky, elektro a kanalizaci, a taky máme vlastníka, který nás nechce pustit na stupačky. Budeme ho muset obejít, SVJ zaplatí případné vícepráce a budeme je po něm následně soudně vymáhat. Ohledně komunikace – zkušenosti jsou takové, že na to, aby se dvě strany dohodly (obecně, na čemkoli), musí chtít OBĚ strany. Jinak prostě dohoda nebude, takže viz výše. ravie@sez­nam.cz

    Vložil lake, 13. Červenec 2010 - 23:00

    Předseda napsal: "tady dokonce ani není šance na úspěch (vlastnické právo bude u soudu pravděpodobně upřednostňováno před zájmem většiny)"

    Pane Předsedo, co jste napsal je z Vaší konkrétní zkušenosti a týká se nějakého konkrétního případu, který soud projednával? Použil jste slovo "pravděpodobně", takže zřejmě o této věci nic určitého nevíte? Děkuji za odpověď.

    P.S. Dávejte laskavě příspěvkům srozumitelné názvy.

    lake

    Vložil Předseda :) SVJ (bez ověření), 16. Červenec 2010 - 7:16

    Dobrý den, pane lake, konkrétní zkušenost nás teprve nejspíš (bohužel) čeká. Právě vzhledem k tomu jsem to konzultoval předem s právníkem, abychom provedli všechny kroky, které by SVJ mohly pomoci, preventivně. Právníka mám za kvalitního, a bylo mi sděleno toto stanovisko. P. S. S názvy se polepším, díky za upozornění.

    Vložil Alaco (bez ověření), 4. Srpen 2010 - 14:08

    Dobrý den, právě řešíme v domě něco podobného.Začala probíhat revitalizace celého objektu, panelový dům 2×23 bytových jednotek a jeden vlastník s nikým nekomunikuje, nepřebírá poštu, neotevírá,nezú­častňuje se schůzí, s nikým se nestýká a prakticky není vidět.Jemu by teď měli měnit okna, lodžii.....Ale nikoho nevpustí do domu a já mu přeci nemohu vyrazit dveře a na policii řekli, že oni samozřejmě taky ne.Vzali jsme si úvěr 9 000 000 Kč a po dokončení revitalizace by jsme měli dostat státní dotace na PANEL a ZELENÁ ÚSPORÁM.Celkem asi 3 500 000 – 3 900 000 Kč.Ale to je vázaný na kompletní revitalizaci.Bez jeho oken a balkonu to ale nebude.Vůbec si nevíme rady co s tím.Převzetí bytu do osobního vlastnictví dotyčný podepsal se vším všudy, ale to na věci nic nemění, že nás nepustí vyměnit okna ani na balkon.Setkal se někdo s něčím podobným? Dovede někdo poradit? Přes nějakou žalobu to bude hrozně nadlouho a bůhví, jak to dopadne.

    Vložil Předseda SVJ, 4. Srpen 2010 - 14:55

    My jsme se zatím o kousek posunuli; co se týče zpřístupnění bytu, zde vede cesta opravdu jen přes soud, a podle mých informací třeba brněnský městský soud nařizuje první (!) stání po cca 12–15 měsících po podání žaloby. Otázka je, jestli není možné předběžné opatření, například s ohledem na možnou výši škody, ale to Vám radím jako laik – zeptejte se právníka (nebo doufejte, že si dotazu všimne lake). Pokud byste neuspěli, tak v případě důkladného sběru důkazního materiálu (podací lístky, event. dodejky, záznamy hovorů, nejlépe i videozáznam, zápisy ve stavebním deníku…) máte podle mě velkou šanci na úspěch u soudu o náhradu škody, pokud tu škodu prokážete (dokument z úřadu, že dotace nebude vyplacena protože…). Jenže otázkou je, jestli se toho dožijete a pokud ano, jestli to vlastník bude mít z čeho zaplatit – aby to nebylo jen morální vítězství.

    Vložil Alaco, 4. Srpen 2010 - 15:15

    Díky za odpověď. Moc jste mě nepotěšil i když jsem to asi takto předpokládal. Je to důchodce, kterému, s odpuštěním, hráblo, byl v léčebně, ale to asi na věci nic nemění. A barák je už napůl hotový. A zaplatit to asi nebude mít z čeho, ani kdyby mu prodali byt, takovou cenu u nás nemá. Ještě jednou děkuji.

    Vložil Předseda SVJ, 4. Srpen 2010 - 15:38

    Opravdu obětujte pár stovek a za právníkem zajděte. Třeba vám poradí nějakou cestu, která by se dala použít. A nějaké příbuzné nemá? Já si myslím, že pokud by věděli, že jim hrozí, že se budou muset vzdát dědictví, protože na něm bude pohledávka mnohokrát překračující jeho hodnotu, případně že už to prostě nezdědí, protože to bude prodané v exekuci, že by je to mohlo zajímat…

    Vložil Bobule (bez ověření), 4. Srpen 2010 - 17:15

    Jak najdu právníka za „pár stovek“?

    Vložil Předseda SVJ, 6. Srpen 2010 - 9:40

    Právníci mají advokátní komorou víceméně dané rozpětí, které začíná někde na 600,– za hodinu, aby to komora nehodnotila jako cenové podbízení. Neberte „pár stovek“ (tedy dvě stě) doslova, prosím, nebylo to tak myšleno. Ostatně i kdyby to bylo pár tisíc, tak v porovnání s celkovou výší případné škody je to velmi přijatelné. Otázkou, která se zodpovídá podstatně hůř, by bylo „kde najdu kvalitního právníka“ – protože je to vždycky, pokud nemáte třeba nějakého známého, sázka do loterie.

    Vložil Alaco, 4. Srpen 2010 - 15:52

    Bohužel, to jsme si zjistili. Je naprosto sám.Za tím právníkem si zajdeme. Děkuji.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".