Vlastnictví bytů a vlastnictví domu
Schyluje se u nás k prodeji bytů a objevují se řeči, že byty si sice budeme moci koupit, ale dům bude patřit firmě, která byty prodává. Nerozumím tomu a nikde jsem nenašel odpověď na tento problém. Mohl by mi to někdo srozumitelně vysvětlit? A co by z toho pro nás vyplývalo? Děkuji.
To je nesmysl.
Pokud je budova formálně rozdělena na jednotky (existuje v katastru dokument „Prohlášení vlasntíka…“) , pak jsou ve vlastnictví jednotlivé bytové a nebytové jednotky (každá s příslušným podílem společných částí domu). (Neformálně též označováno „dům s byty v osobním vlastnictví“)
Pokud budova takto rozdělena není, pak se jedná o vlastnictví (či spoluvlastnictví) budovy jako celku.
G.X.
Nerozumím, co jste svojí poznámkou vlastně vysvětlil? Na který nesmysl jste reagoval? Děkuji za upřesnení, Steve
Vaše otázka je sice srozumitelná, ale neobsahuje důležité informace, které by napomohly přesným a vyčerpávajícím způsobem odpovědět. Nejprve se podívejte na § 9 odst. 3 zákona č. 72/1994, který definuje za jakých podmínek vzniká společenství vlastníků (bytových, nebytových) jednotek. Pokud v domě máte nejméně 5 takových jednotek, které se po prodeji budou nacházet ve vlastnictví nejméně 3 různých vlastníků, pak ve vašem případě ke vzniku společenství (podle zákona) musí dojít a na základě Prohlášení vlastníka budete mít vydefinovaný obsah vlastnického podílu a jeho velikost vztahující se k domu. Pokud ale prodávající firma bude mít podíl na tomto vašem domu rozhodný (a třeba i větší než 50 %), musíte počítat s tím, že při rozhodování o podstatných záležitostech správy domu prosadí svůj zájem nad zájmy ostatních vlastníků. Steve
Takže pokud tomu všemu aspoň trochu rozumím,tak pokud koupíme z 24 bytů aspoň 12, tak nebude nebezpečí, že byty budou sice naše, ale dům nějaké společnosti. Jedná se o to, že v opačném případě by vlastník domu mohl brzdit třeba zateplení domu a podobně.
Již bylo vysvětleno – pokud se převádějí do vlastnictví bytové jednotky, nemůže pak už nikdo vlastnit DŮM (jako celek).
Nicméně platí, že „prodejce“ – původní vlastník domu – se prodejem první bytové jednotky stává majitelem všech jednotek , které dosud neprodal (a z toho titulu mu úměrně plyne podíl na rozhodování )
Ve vámi uvedeném příkladu 24/12 to pro vás není příliš příznivé, protože na schůzi ten „prodejce“ přijde a hlasovat bude za všechny své jednotky, zatímco zajistit účast ostatních vlastníků je poměrně obtížnější. Nemluvě o tom, že některá usnesení vyžadují pro schválení 3/4 hlasů všech vlastníků.
G.X.
Vážený JJF,
již zde bylo jinými odpovězeno, ale ještě si ujasněme – upřesněme pojmy pro vaši otázku:
- bylo vypracováno „Prohlášení vlastníka“?; platí ustanovení zákona č.72/1994 Sb. v platném znění,
- je byt zapsán v KN jako samostatná jednotka?; platí ustanovení zákona č.72/1994 Sb. v platném znění,
- budete vlastníkem bytu zapsaný v KN?; platí ustanovení zákona č.72/1994 Sb. v platném znění,
nebo
kupujete pouze podíl na budově/domě s výhradním užíváním daného bytu a budete zapsán jako podílový vlastník domu?
Matějka
Poslední komentáře