vlastní správní činnost - vyúčtování
Výbor našeho SVJ stanovil a (přes naši námitku)nechal shromážděním odsouhlasit, že příspěvek na vlastní správní činnost se bude brát z fondu oprav. Tehdy jsem na svůj dotaz dostala odpověď, že to sice není obvyklý způsob, ale že důležité bude vyúčtování příspěvku. K tomu došlo (za rok 2014 a 2015) až nyní a na shromáždění nás zástupce správcovské firmy informoval, že existují pouze dva způsoby, jak provést vypořádání. Buď zpětně doplatit příspěvek na vlastní správní činnost (to nechtěl nikdo, neboť příspěvek do FO byl předtím zvýšen právě kvůli tomu, že v něm bude obsažen i příspěvek na vlastní správu), nebo provést vyrovnání pouze účetně, ti kteří „dluží“, nebudou nic doplácet, ti kteří „přeplatili“, nic nedostanou. Toto řešení shromáždění většinou hlasů odsouhlasilo a „dlužníci“ se zvednutím ruky zbavili povinnosti doplatit „dluh“. Můj dotaz zní, je to tak správně? Opravdu lze takto dostát podmínkám zákona, že náklady vlastní správní činnosti – se rozvrhnou na každou jednotku stejně? Květuše Plavcová
Květuš co je správně a co nesprávně..... Hold ovlivnění komoušama nevíme co je to vlastní myšlení, odpovědnost atd. Jste vlastníci tak se pořád neptejte a jednejte jak vlastníci. Je to váš dům proč vás má pořád někdo řídit a kontrolovat. Jaký si to uděláme takový máme a hotovo. Ten tvůj případ osobně se mě to nelíbí . U nás se tzv. správní činnost jak uvádíš platí z tzv. krátkodobých záloh a ty se ročně vyúčtovávají. Dlouhodobé zálohy tzv. fond oprav je na něco jinšího. Ale proč bránit ve vašem případě hlasu lidu… Pokud to máte podle stanov proč ne…
Hlas lidu mě připravil o několik tisíc Kč. Podle stanov to není, protože upravené budou platit až od příštího roku, kdy už budou i správně určené příspěvky na správu domu a pozemku (podle velikosti podílu) a na vlastní správní činnost (stejně na každý byt). Ty původní vlastní správní činnost neznaly.
V úvodu jste psala, že bylo už dříve odsouhlaseno shromážděním, že příspěvky na vlastní činnost se budou brát z fondu oprav. Problém je, že z tohoto znění nevyplývá, že se příspěvky na vlastní činnost rozvrhnou na každou jednotku stejně. To co vám bylo řečeno ústně zřejmě už nijak neprokážete.
Dalším problémem je, že v odborné veřejnosti není jednotný názor na to, zda ustanovení NOZ o rovržení nákladů na vlastní správní činnost na každou jednotku stejně je či není kogentní. Pokud by kogentní bylo, tak by šlo o donucující ustanovení NOZ a SVJ by bylo povinno se jím řídit od účinnosti NOZ bez ohledu na to, zda bylo uvedeno do stanov, protože podle § 3041 ustanovení stanov, která odporují donucujícím ustanovením NOZ, pozbývají závaznosti dnem nabytí účinnosti NOZ.
Můžete zkusit reklamovat vypořádání vyúčtování příspěvků na správu s tím, že takové vypořádání, kdy jsou smazány přeplatky a nedoplatky vzniklé vyúčtováním příspěvků na správu považujete za neplatné, protože odporuje dobrým mravům a nic na tom nemění, pokud takové vypořádání odsouhlasilo shromáždění svým ustnesením, jak vyplývá s § 245 NOZ.
„§ 245 Na usnesení členské schůze nebo jiného orgánu, které se příčí dobrým mravům, nebo mění stanovy tak, že jejich obsah odporuje donucujícím ustanovením zákona, se hledí, jako by nebylo přijato. To platí i v případě, že bylo přijato usnesení v záležitosti, o které tento orgán nemá působnost rozhodnout.“
Poslední komentáře