Vlastní kotel + zatepleni + sluneční kolektory

Vložil František (bez ověření), 31. Červenec 2011 - 18:28 ::

Dobrý den,

v našem panelovém domě jsme prováhali veškeré možné a nemožné dotace. K dispozici je projekt na zateplení domu včetně sluneční kolektorů na střeše na základě kterého jsme měli před několika lety dostat dotaci zelená úsporám. Na poslední schůzi byl tento projekt rozšířen o renovaci stupaček a zbudování vlastní kotelny.

Naspořené peníze ve fondu oprav by měly padnout na stupačky a zbudování vlastní kotelny, která by dle zkušeností ze sousedních paneláků s podobnými parametry mohla přinést úsporu 60% – 70% ceny na vytápění.

Celkem má výbor samosprávy představu o další investici !300.000,– Kč! na balkony, střechu, zateplení domu a sluneční kolektory na ohřev teplé vody na třípokojový byt. Z výše uvedené investice na třípokojový byt připadá 50.000,– Kč na sluneční kolektory na střeše a 120.000,– Kč na zateplení fasády ze dvou stran (dvě zbývající strany jsou sousední byty).

Výše uvedená částka je s ohledem na rodiče před důchodovým věkem neúnosná. Samospráva nemá k dispozici žádný materiál na základě kterého by šlo zhodnotit návratnost do slunečních kolektorů a do zateplení fasády v návaznosti na zbudování kotelny a tvrdí, že do projektové dokumentace na zelenou úsporám nejde šahat a že je třeba udělat renovaci do konce roku v této podobě.

Mohu se zeptat, pokud platíme za vytápění 20.000,– Kč ročně a předpokládáme, že kotelnou tuto částku ponížíme na 4.000,– až 6.000,– vyplatí se nám vůbec ještě sluneční kolektory a lze tyto z projektu vyhodit? Mě z toho selským rozumem vychází, že pokud mi kotelna ušetří 60%-70% můžu další úspory činit už jen na těch 4.000 až 6.000… Je tato má úvaha správná?

Vyplatí se nám ted dát 120.000,– Kč za polystyren na zateplení fasády při takové úspoře kotelnou? Dočetl jsem se o nějakém novém českém patentu o zateplovací omítce. Výbor mi tvrdí, že ten barák budeme muset stejně nějak zvenku ošetřit a pokud to neuděláme do konce roku tak po zvýšení DPH a polystryren je položkou zanedbatelnou a že nejvíce prostředků padne na lešení a práce a jestli je to polystyrenem nebo omítkou nemá na cenu prakticky vliv. Jde ve fázi kdy už je vydáno stavební povolení a má se začít stavět zateplení a vnější nátěr z projektu odstranit? Je to vůbec rozumné, když tato investice bude stejně potřeba a v budoucnu bude patrně vše dražší? Problém je v tom, že na oněchj 120.000,– Kč bychom si museli vzít hromadně úvěr, který bychom splatili za 20 let minimálně ve výši 180.000,– Kč. Vyplatí se na toto zateplení si takto půjčovat nebo je levnější část prostředků naspořít a realizovat za několik let po růstu všech možných a nemožných sazeb?

Chápu že otázky jsou velmi obecné, přesto bych byl vděčen za jakýkoli názor.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil lake, 1. Srpen 2011 - 17:07

    František napsal: „… (kotelna) by dle zkušeností ze sousedních paneláků s podobnými parametry mohla přinést úsporu 60% – 70% ceny na vytápění.“
    Ale kdepak. Buď si děláte legraci, nebo Vás někdo jiný tahá za nos. Pouhá změna způsobu dodávky tepla z dálkového na vlastní kotelnu (bez dalších regulačních zásahů, zateplení či výměny oken) může přinést odhadem 5% až 25% úspory. Spočítejte si poctivě všechny náklady.

    František napsal: „… ve fázi kdy už je vydáno stavební povolení a má se začít stavět …“
    To jste si vzpomněl s námitkami opravdu hooooooodně pozdě. Takové spáče máme v našem SVJ opravdu „rádi“. Na schůze nechodí nebo na nich mlčí. Když je hotov projekt, vydáno stavební povolení, vybrán dodavatel a dohodnut termín zahájení, probudí se tento spáč a začne běhat po domě a shánět podpisy, že se to mělo všechno udělat úplně jinak, jinou technologií, jindy, za jiné peníze, jinou firmou, …

    Františku, doporučuji:

    • Nezabývejte se věcmi, které už byly schváleny a jsou ve fázi realizace.
    • U záležitostí, které nebyly dosud schváleny, vyžadujte maximum informací, kalkulaci návratnosti investice, fakta a čísla. To Vám musí poskytnout výbor – my toto netušíme.

    lake

    Vložil frantisek01 (bez ověření), 1. Srpen 2011 - 22:48

    Samospráva není vůbec schopna zdokladovat návratnost investice a ani rámcově nastřelit úsporu. S námitkami jsem si vzpoměl v minulém týdnu kdy na schůzi bylo sděleno kolik to bude stát + byla navíc nově řečena kotelna s tím že se dělá na projektové dokumentaci. Vtip je v tom že projektová dokumentace na vše ostatní krom kotle je stará několik let a byla dělána na zelenou úsporám, bůhví jaké všechny dotace, kdy bylo všemi předpokládán bezúročný úvěr a cena bez dotací byla poloviční než dnes na což nás vůbec nikdo neupozornil do minulého týdne, kdy byl sdělen výsledek výběrového řízení na firmu a vítězná dvojnásobná cena. Věc je ještě složitější o to, že společenství vlastníků vzniklo před půl rokem a za 14 dní je ustavující schůze. Mám pocit že tady spíše těžce zaspalo družstvo se samosprávou rukou společnou a nerozdílnou. Nechápu proč schůzi nesvolali o několik měsíců dříve, nic jim v tom nebránilo.

    Vložil lake, 2. Srpen 2011 - 14:59

    Františku, nyní píšete, že SVJ teprve vzniklo a za 14 dnů bude „ustavující“ shromáždění. Tyto důležité informace jste měl sdělit v prvním příspěvku. V tom případě klíčovou skutečností je, že Vámi zmíněný „výbor samosprávy“ nemá již delší dobu žádné právo rozhodovat ve věcech týkajících se domu.

    Veškeré rozhodování mezi vlastníky jednotek mělo (od okamžiku nabytí vlastnictví první jednotky jinou osobou nežli družstvem) probíhat podle zákona o vlastnictví bytů (dále „ZoVB“). Podle ZoVB platí, že vlastníci jednotek konají shromáždění (nikoliv schůze samosprávy). Na shromáždění hlasují vlastníci jednotek vahou svého hlasu (nikoliv jeden stejný hlas za každý byt, jak je tomu většinou v družstvech). Na shromáždění nehlasují nájemci družstevních bytů.

    SVJ vzniklo v okamžiku popsaném v ustanovení § 9 odst. 3 ZoVB. Veškeré rozhodování mezi vlastníky jednotek mělo od toho okamžiku probíhat nejen podle ZoVB, ale i podle vzorových stanov (nařízení vlády č. 371/2004 Sb.), jejichž účinnost pro vaše SVJ nastala okamžikem vzniku.

    Z uvedeného je zřejmé, že rozhodnutí přijatá orgánem družstva (předsednictvem, členskou schůzí družstva, schůzí samosprávy nebo výborem samosprávy) nejsou a nikdy nebyla závazná pro vlastníky jednotek v domě. To platí jak pro rozhodování o opravách a údržbě, tak i pro výběr případného dodavatele. K tomu je příslušný buď výbor SVJ, nebo osoba či osoby plnící funkci orgánů společenství, nebo (podle znění stanov) shromáždění.

    Stavba, na kterou bylo vydáno stavební povolení (zřejmě družstvu) se nemůže uskutečnit, neboť toto povolení je již neúčinné. Pokud bylo SP vydáno v době, kdy družstvo bylo jediným vlastníkem domu, pozbylo účinnosti okamžikem kdy se změnily vlastnické vztahy.

    K tomu odkazuji na rozsudek Nejvyššího soudu 22 Cdo 201–2006, který dovodil, že ke dni vzniku SVJ „… zanikají dosud nerealizovaná práva a povinnosti plynoucí ze spoluvlastnického vztahu, která jsou nahrazena právy nově vzniklými; vznikne-li namísto původního spoluvlastnického vztahu společenství vlastníků jednotek, jsou původní spoluvlastnické právní vztahy nahrazeny právními vztahy mezi vlastníky jednotek. Proto ta rozhodnutí původních spoluvlastníků o hospodaření se společnou věcí, která nebyla realizována ke dni zániku původního spoluvlastnického vztahu nahrazeného vlastnictvím jednotek podle zákona o vlastnictví bytů, ztrácejí k tomuto dni účinnost (nedohodnou-li se účastníci jinak); chtějí-li vlastníci jednotek dosáhnout cíle sledovaného těmito rozhodnutími, musí postupem stanoveným uvedeným zákonem přijmout rozhodnutí nová.“

    lake

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".