Vlastní kotel + zatepleni + sluneční kolektory

Vložil František (bez ověření), 31. Červenec 2011 - 18:28 ::

Dobrý den,

v našem panelovém domě jsme prováhali veškeré možné a nemožné dotace. K dispozici je projekt na zateplení domu včetně sluneční kolektorů na střeše na základě kterého jsme měli před několika lety dostat dotaci zelená úsporám. Na poslední schůzi byl tento projekt rozšířen o renovaci stupaček a zbudování vlastní kotelny.

Naspořené peníze ve fondu oprav by měly padnout na stupačky a zbudování vlastní kotelny, která by dle zkušeností ze sousedních paneláků s podobnými parametry mohla přinést úsporu 60% – 70% ceny na vytápění.

Celkem má výbor samosprávy představu o další investici !300.000,– Kč! na balkony, střechu, zateplení domu a sluneční kolektory na ohřev teplé vody na třípokojový byt. Z výše uvedené investice na třípokojový byt připadá 50.000,– Kč na sluneční kolektory na střeše a 120.000,– Kč na zateplení fasády ze dvou stran (dvě zbývající strany jsou sousední byty).

Výše uvedená částka je s ohledem na rodiče před důchodovým věkem neúnosná. Samospráva nemá k dispozici žádný materiál na základě kterého by šlo zhodnotit návratnost do slunečních kolektorů a do zateplení fasády v návaznosti na zbudování kotelny a tvrdí, že do projektové dokumentace na zelenou úsporám nejde šahat a že je třeba udělat renovaci do konce roku v této podobě.

Mohu se zeptat, pokud platíme za vytápění 20.000,– Kč ročně a předpokládáme, že kotelnou tuto částku ponížíme na 4.000,– až 6.000,– vyplatí se nám vůbec ještě sluneční kolektory a lze tyto z projektu vyhodit? Mě z toho selským rozumem vychází, že pokud mi kotelna ušetří 60%-70% můžu další úspory činit už jen na těch 4.000 až 6.000… Je tato má úvaha správná?

Vyplatí se nám ted dát 120.000,– Kč za polystyren na zateplení fasády při takové úspoře kotelnou? Dočetl jsem se o nějakém novém českém patentu o zateplovací omítce. Výbor mi tvrdí, že ten barák budeme muset stejně nějak zvenku ošetřit a pokud to neuděláme do konce roku tak po zvýšení DPH a polystryren je položkou zanedbatelnou a že nejvíce prostředků padne na lešení a práce a jestli je to polystyrenem nebo omítkou nemá na cenu prakticky vliv. Jde ve fázi kdy už je vydáno stavební povolení a má se začít stavět zateplení a vnější nátěr z projektu odstranit? Je to vůbec rozumné, když tato investice bude stejně potřeba a v budoucnu bude patrně vše dražší? Problém je v tom, že na oněchj 120.000,– Kč bychom si museli vzít hromadně úvěr, který bychom splatili za 20 let minimálně ve výši 180.000,– Kč. Vyplatí se na toto zateplení si takto půjčovat nebo je levnější část prostředků naspořít a realizovat za několik let po růstu všech možných a nemožných sazeb?

Chápu že otázky jsou velmi obecné, přesto bych byl vděčen za jakýkoli názor.

Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

Odpovědět příspěvkem do diskuse

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
Tato informace bude zobrazena.
Diskuse je moderovaná - neslušné příspěvky, příspěvky mimo téma apod. mohou být odstraněny.