Veolia
Dobrý den,
jsme SVJ v Praze, teplo odebíráme od Veolie ( dříve Pražská teplárenská). Teplo je drahé, údržba výměníkové stanice v domě nulová, teplovod k domu v dezolátním stavu, …proto chceme od Veolie odejít a instalovat si vlastní plynovou kotelnu. Výhody jsou nám snad známé ( počítáme s náklady na obsluhu, servis, revize, odpisy…).
Přesto, máte někdo varování před naším záměrem. Pokud ano, jaké ?
Štěpánek
Dobrý den, připojuji některé poznatky a zkušenosti k dané věci. Cena z plynovky nyní možná vychází lépe, ale z toho důvodu, že velké zdroje platí za emisní povolenky. Na menší zdroje, jako jsou pro bytové domy se podobné odpustky už chystají a v brzké době se má začít platit tzv. uhlíková daň, která veškerou ekonomiku změní a prodraží. V Německu to už mají a v rámci Evropy to za chvíli taky bude všude i pro malé kotelny. Určitě doporučuju první krok, kontaktovat stávajícího dodavatele, říct mu o úmyslech a třeba s nějakým návrhem příjde. A nakonec budete spokojeni bez nějaké investice, o kterou se budete muset už trvale starat. Navíc za pár let budete opět řešit novou investice do nového kotle a obnovy vybavení kotelny, nic nevydrží věčně a dnešní kvalitu známe. Každopádně se s dodavatelem budou muset řešit náklady a způsob odpojení. Může to být i za hodně peněz a někdy to není vůbec jednoduché. A to by se do ekonomiky mělo rovněž započítat včetně nutných investic do plynovky a následných nákladů na provoz a servis zdroje. Mimo to se vše zdražuje, plyn na burze letí nahoru a pokud se stavební řízení bude protahovat, tak díky inflaci se vše ještě prodraží. Pokud se o to nebudete starat a nebo špatně, tak to někdy může dopadnout velmi nehezky (co si budeme vykládat, výbuch plynu není moc pěkný). Je důležité tam započítat vše co se započítat má. Hodně lidí to zkresluje a započítávají pouze něco a potom čísla vypadají krásně, ale realita může být jiná. Určitě bych neposlouchal všechny uvedené rady, jak je vše růžové a snadné, tak to prostě není!
Mám pro vás varování. Nečekejte dlouho a udělejte to hned. My jsem utekli od teplárny, když se měnila cena na dvousložkovou, to už je pár let. Nic lepšího jsme udělat nemohli. V našem věžáku máme na vytápění bytů ve srovnání s teplárnou doslova směšné náklady. A všechny ty kontroly, revize a ostatní komedie kolem kotelny samozřejmě dodržujeme.
Dobrý den, nám pomohlo nejprve oslovit stávajícího dodavatele tepla a situaci s ním řešit a pokusit se najít společnou cestu ohledně optimalizace ceny či rekonstrukce tepelného zařízení. Praha je veliká, o jakou lokalitu se jedná?
Dobrý den, trochu se zpoždění odpovídám. Cena 675 kč za GJ, byli u nás dva projektanti, kotelnu lze instalovat, plynovou přípojku musíme instalovat, cca 22m , plynovod Pražské plynárenské s dostatečnou kapacitou. Roční spotřebu ( otop + voda ) cca 2800 GJ. Co jsem obvolal několik SVJ, odpojení od Veolie bylo vždy úspěšné.....akorát ty klacky, s těmi se holt musí počítat. Nicméně ony oslovené SVJ si libovaly. Výsledná cena z plynovky cca 450 kč za GJ. To je přeci dobré, ne ?
a v té výsledné ceně máte co všechno, amortizaci vaší technologie i správu, úvěr a všechny starosti a rizika?
Individuální plynové topení ve městech (zdroj CO2 a globálního oteplování) se má tlumit už snad od 2025, víte o tom? :-)
A dýchat nezakážou? Já navrhuji podle abecedy. Příjmení na a,c,e, atd pouze liché dny, príjmení b, d. f, atd pouze sucé dny. Dnů je 7, neděle bude pro dýchání volný den. Víte jak se pročistí vzduch.
Nepíšete, na kolik Vás vychází 1 GJ, co znamená drahé? 500, 700 Kč za 1 GJ? Z vlastní nedávné zkušenosti vím, že Veolia nám házela klacky pod nohy, stále se odvolávala, i když její argumenty neměly valnou úroveň a většinou byly zcestné, ale o pár měsíců si prodloužila tok peněz od nás.
Náklady na odpojení byly vysoké, odstranění přípojky a výměníku 300 000 Kč, měli jsme 2. Vlastní technologie kotelny však stála jen 1,5 mil. Kč. Cena za plyn a obsluhu kotelny je na lepší úrovni než jsme předpokládali, cena za 1 GJ necelých 300 Kč vč. DPH (oproti 700 – 800 Kč od Veolie) na technologii kotelny se platí 2 Kč do dlouhodobé zálohy za metr čtvereční plochy jednotky, počítáme s 15letou životností. Prvotní náklady jsou vysoké, ale ty jsou jen na začátku. Roční úspora nás vychází na skoro 1 milión Kč ročně. Kotelna je společná část, neodepisuje se.
Pro Veolii jsme byli jen zdrojem zisků, chovala se arogantně, a to, co dělala při odpojení, to bylo nechutné, a to jsme byli ještě její zákazníci. Pryč z tohoto obchodního vazalského vztahu. Jsme rádi, že už nejsme její zákazníci.
Dobrý den, uveďte prosím výslednou cenu za GJ tepla – to znamená vedle obsluhy, revizí, údržby také hlavně pořízení nové technologie a zrušení staré. Jinak srovnáváme jablka s hruškami.
Dále DPH na plyn je 21%, zatímco odběr tepla od dodavatele tepla je s DPH 10%, jaký vliv to mělo na váš model?
Jako opravdu cena za GJ necelých 300 korun vč. DPH?? To jako včetně obsluhy, revizí, elektřiny, pojištění, toho příspěvku na obnovu atd.? No nevím, to byste museli mít plyn z vlastního vrtu. Spíš mi přijde, že tam bude něco chybět…
Dobré odpoledne, nevím sice z jakého paliva vám teplárna teplo vyrábí – jestli z plynu nebo z uhlí, ale přechod na vlastní plynovku vždycky nějaké háčky má – asi jako všechno. Taky jsme o tom uvažovali, ale když jsme si nechali spočítat fakt všechny náklady, co provoz vlastní kotelny obnáší, tak jsme byli prakticky na ceně z CZT. Ta možná úspora na jeden byt byla ve srovnání s investicí do plynovky a nákladům na odpojení celkem mizivá. Navíc jsme narazili na odpor lidí z představenstva, které odmítlo v případě odhlasování plynovky převzít za její provoz odpovědnost. Nakonec jsme se v domě dohodli že zainvestujeme do regulace. Tím jsme o dost ořízli výkon výměníku který opravdu potřebujeme a s teplárnou se dohodli na snížení smlouvy. Když teď slyším o cenách plynu podle burzy, uhlíkové dani, zrušení osvobození od daně z kotelny a nevím co všechno se ještě chystá, tak si myslím, že jsme asi ve výsledku udělali dobře. Ono to bude možná jako s tarify u telefonů – nakonec člověk zjistí, že je to u všech operátorů vlastně skoro nastejno.
Dobrý den
Varování asi ne, spíš že to bude složité a nákladné. Nepíšete zda máte již nějaký projekt. Tím bych začal, projektant zjistí zda se můžete od teplovodu odpojit, někde to město nepovoluje. Pak zda je tam plynová přípojka a jestli je plynovod Pražské plynárenské dostatečně dimenzován pro připojení nového OPZ. A samozřejmě cenu.
Asi bych si dobře propočítal celkové náklady za výstavbu plynové kotelny a náklady na provoz( spotřeba plynu, revize atd)
Nevěřím tvrzení že „někde to město nepovoluje“. To není pravda.
Město s tím nemá nic společného. Rozhodnutí o změně způsobu vytápění je v pravomoci stavebního úřadu. To je zcela jiný úřad než magistat hl. m. Prahy.
- Podle zákona č. 458/2000 Sb., energetický zákon, platí, že změna způsobu dodávky nebo změna způsobu vytápění může být provedena pouze na základě stavebního řízení se souhlasem orgánů ochrany životního prostředí a v souladu s územní energetickou koncepcí; veškeré vyvolané jednorázové náklady na provedení těchto změn a rovněž takové náklady spojené s odpojením od rozvodného tepelného zařízení včetně odstranění tepelné přípojky nebo předávací stanice uhradí ten, kdo změnu nebo odpojení od rozvodného tepelného zařízení požaduje.
Ovšem územní energetická koncepce neni závazná pro soukromé subjekty – je závazná pouze pro stát, pro obce a pro další územní celky. Město do toho skutečně nemá co mluvit.
- Podle § 16 zákona č. 201/2012 Sb., o ochraně ovzduší, platí, že právnická a fyzická osoba je povinna, je-li to technicky možné, u nových staveb nebo při změnách stávajících staveb využít pro vytápění teplo ze soustavy zásobování tepelnou energií nebo zdroje, který není stacionárním zdrojem. Tato povinnost se nevztahuje na rodinné domy a stavby pro rodinnou rekreaci a na případy, kdy energetický posudek33) prokáže, že využití tepla ze soustavy zásobování tepelnou energií nebo zdroje energie, který není stacionárním zdrojem, není pro povinnou osobu ekonomicky přijatelné.
Ekonomická přijatelnost se ovšem posuzuje jen z hlediska toho, kdo se chce odpojit. Je tedy bezvýznamné, zda odpojení bude mít nepříznivý vliv na ztrátu příjmů teplárny, nebo nepříznivý vliv na rozpočet obce, která teplárnu provozuje, vlastní nebo ji ovládá. Mimochodem: ekonomická přijatelnost neznamená, že by snad nový způsob vytápění musel být levnější. Náklady mohou být i vyšší (např. investičně nákladné řešení s tepelnými čerpadly, nebo s fotovoltaikou) ovšem měly by být „ekonomicky přijatelné pro povinnou osobu“. Zákon č. 20/2012 dokonce ani nedefinuje co je to „ekonomická přijatelnost“.
Justitianus
a pokud je dům opatřen dostatečně dimenzovanou plynovou přípojkou tak ani SÚ (nejedná li se o kotelnu s kotlem nad 50 KWh), ale třeba v Brně, kde Teplárnu vlastní město dělá vše pro to aby se investor nemohl od nich odpojit. Např. výkopové práce pro novou nebo zesílenou přípojku se provádí na obecním pozemku a zde je prostor dělat potíže. Jakmile místo kaskády kotlů do 50 kWh navrhnete jeden velký kotel jsou zde emise a opět má město prostor pro obstrukce. Podotýkám, že nyní za vedení primátorky Vaňkové z ODS tyto obstrukce ustaly.
https://www.praha.eu/…y/index.html?…
dosud neplatí nový stavební zákon, stavební odbory patří pod obce.
Radko, píšete hlouposti z neznalosti. Obdobně je na tom Geoff.
Stavební úřady fungují přímo pod jednotlivými radnicemi v systému přenesené působnosti. V přenesené působnosti obce vykonávají státní správu, která byla jejich orgánům pouze svěřena státem.
Rozhodnutí stavebního úřadu je tedy formálně rozhodnutím státu, nikoliv rozhodnutím obce.Stavební řízení a s tím spojené rozhodování je mimo přímou působnost obce.
Obce (ani místní samosprávy) nemají do procesu udělování stavebních povolení co mluvit! Nesmí jim do jejich činnosti kecat ani starosta, ani tajemník či zastupitelé. Činnost stavebních úřadů je regulována pouze stavebním zákonem a navazujícími právními předpisy. Nesmí být ze strany obce omezována, ovlivňována ani regulována nějakými vnitřními pokyny pro zaměstnance obecního úřadu.
Přečtěte si o tom něco. Ohledně přenesené působnosti viz např. jednoduchý text pro neználky zde: https://frankbold.org/…na-pusobnost.
Justitianus
je zpravidla účastníkem řízení, který může vznášet námitky. Proto je ideální stav rozšíření plynoinstalace (např. ze sporáků na kotle), které nepodléhá stavebnímu řízení.
Rozhodnutí o změně způsobu vytápění je v pravomoci stavebního úřadu. To je zcela jiný úřad než magistat hl. m. Prahy.
Stavební úřady fungují přímo pod jednotlivými radnicemi v systému přenesené působnosti
vy to nevidíte? rozhodnutí stavebního úřadu má v záhlaví vždy označení rozhodujícího orgánu a v případě Prahy je tam Magistrát :-)
Je zjevné, že nic nechápete. Stavební ÚŘAD má v názvu ÚŘAD právě proto, že jde o ÚŘAD. Kdyby to nebyl ÚŘAD, neměl by v názvu slovo ÚŘAD.
Vy si holt pletete stavební úřad s obecním úřadem… Pak Vám ovšem nemohu nijak pomoci.
Když Vám nepomohl text pana Bolda pro neználky, přečtěte si tedy zákon č. 128/2000 Sb., o obcích a též 183/2006 Sb. stavební zákon.
Justitianus
Bavit se s hlupákem o jeho hloupostech je těžká, vysilující dřina. Měl bych za to být placen.
jak správně píšete, s hlupákem je blbá domluva, neb si nikdy neuvědomí, že je hloupý. tak ještě jeden pokus https://www.statnisprava.cz/….nsf/i/d0061
a jak už jsem dříve psala, na vás by měli psychologové demonstrovat Dunning-Krugerův efekt :-)
Poslední komentáře