uzavření smlouvy bez vědomí shromáždění
Dobrý den, Od 1.1.2023 si shromáždění SV zvolilo nového předsedy společenství. S tím samozřejmě byly schváleny nové stanovy. Pan předseda po svém zvolení uzavřel „Smlouvu o bankovních produktech a službách“ bez souhlasu a vědomí shromáždění.
Ve stanovách je mezi pravomocemi předsedy zakotveno , že předseda rozhoduje o uzavírání smluv ve věcech předmětu činnosti společenství, zejména k zajištění oprav, revizí, pojištění domu a zajištění dodávek služeb spojených s užíváním jednotek a rozhoduje o obsahu smlouvy s osobou, která má zajišťovat některé činnosti správy domu a pozemku.
Nepostupoval pan předseda společenství protiprávně nebo mu stačí tato pravomoc uvedená ve stanovách? Děkuji za odpověď.
Paní Žádníková, zřejmě lez předpokládat, že nepostupoval. Přečtěte si vaše stanovy a najděte si tam, že tohle je v pravomoci shromáždění. Jinak u nás také bez vědomí vlastníků jsme uzavřeli u své banky spořící účet a převedli na něj volné finanční prostředky. Kdyby se ke každé činnosti co dělá během roku zvolený výbor svolávalo shromáždění tak vy, jako vlastník, budete pořád někde sedět a zvedat ruku (případně nezvedat). Nastudujte si vaše stanovy, to je základ všeho.
V první řadě platí, že „Smlouva o bankovních produktech a službách“ nespadá vůbec pod správu domu. Jde o typickou smlouvu která se týká pouze vlastní správy právnické osoby podle § 1180 odst. 2 (konkrétně správy vlastního majetku SVJ).
- Ptáte se: „Nepostupoval pan předseda společenství protiprávně nebo mu stačí tato pravomoc uvedená ve stanovách?“
Předseda nepotřeboval žádnou „pravomoc“ která by měla být uvedena ve stanovách. Nepotřeboval ke správě majetku SVJ vůbec žádné svolení od nikoho! Je totiž přímo ze zákona povinen postupovat s péčí řádného hospodáře. Bez ohledu na to co si o tom snad myslí paní Žádníková.
„Vlastní správa právnické osoby je nezbytná k jejímu řádnému fungování, a ke správě vlastního majetku není třeba žádného úředního povolení.“ Nejvyšší soud 29 Cdo 152/2007, ze dne 21.5.2008 |
Justitianus
„„Smlouva o bankovních produktech a službách“ nespadá vůbec pod správu domu.“ (Vložil Justitianus, 4. Únor 2023 – 13:04)
Nechte už těch bludů, pane Justitiane.
Opakováním by se z nich mohla stát pravda.
Péče řádného hospodáře se týká správy domu. Dotazovaná činnost pod správu domu podle Vás nepatří.
Bludaři, ty hlupáku natvrdlý, ničemu nerozumíš.
Péče řádného hospodáře podle § 159 je univerzální pojem. Vztahuje na veškeré činnosti KAŽDÉ právnické osoby a na veškeré rozhodování statutárů za KAŽDOU právnickou osobu. Týká se tedy bez rozdílu všech právnických osob – bez ohledu na to, zda spravují či nespravují cizí domy, nebo jiný cizí majetek.
Abys pochopil jaký jsi hlupák:
Počet SVJ | Počet dalších právnických osob na které dopadá ustanovení § 159 o péči řádného hospodáře |
66000 | 452000 |
To je celkem 518000 právnických osob v ČR (údaj Českého statistického úřadu ze září 2021). Všech těch 518000 právnických osob bez výjimky provádí vlastní správu, neboli správu sebe sama, samozřejmě včetně správy vlastního majetku a správy vlastního jmění[*].
Jen zlomek z nich navíc provádí i činnost zvanou „správa cizího domu a pozemku“.
Jen naprostý hlupák neví co je „vlastní správa“. Například u SVJ jsou to ty činnosti, které by právnická osoba prováděla i kdyby neexistoval žádný dům s jednotkami.
Justitianus
[*] Jmění je souhrn majetku osoby a jejích dluhů.
Paní Žádníková,
pokud nemáte ve stanovách, že „Smlouvu o bankovních produktech a službách“ schvaluje shromáždění, tak je uzavření v pravomoci předsedy.
Hezký den!
Pavel
Těžko sledovat právnímu laikovi, jak se novely NOZ a 366/2013 projevují/měly by se projevit ve všech souvisejících paragrafech NOZ, 366/2013 …) nebo ve změně stanov. Zde v dotazu jde o vlastní „správní činnost“ § 1180, nebo-li co je „vlastní správní činnost“ (NV 366/2013) a co je „správa domu“ (NV 366/2013 dle § 7, 8)
Pojmy se zmiňují v § 1200
Založení společenství vlastníků (1) (2) Stanovy obsahují alespoň
a) b) c)
- určení orgánů, jejich působnosti, …
- pravidla pro správu domu a pozemku a užívání společných částí.
§ 1205
Orgány společenství vlastníků (1) Nejvyšší orgán společenství vlastníků je shromáždění.
§ 1208
Do působnosti shromáždění patří
Dle NV 366/2013
§ 8
Činnostmi týkajícími se správy domu a pozemku z hlediska správních činností se rozumí zejména
- – – – – – – – – – – – – – – – – –
Jednoduchý dotaz pro pány Justitiana a Pavla: Kde z NOZ a NV 366/2013 plyne, že uzavření smlouvy o bankovních službách je v pravomoci statutára pokud toto právo není taxativně vyhrazeno ve stanovách shromáždění ?
Poslední komentáře