Uzamčení vchodu
Dobrý den, obracím se na Vás s dotazem uzamčení vchodu. Bydlíme s manželkou v družstevním bytě v podnájmu. Máme v baráku svého správce, který má na starosti více vchodů. Každý panelový dům má 2 vchody. Přední a zadní vchod. U zadních vchodů jsou sklepy, které jsou v patře kde bydlíme, (nemusíme scházet dolů) a právě u zadního vchodu neustále dělají mladší dorostenci nepořádek. Vylévají sladke limonády, odhazuji odpadky, nedopalky aj. Náš správce se naštval a vchod uzamkl s písemným vzkazem, že u svého sklepa nechce mít „bordel“ tudíž vchod trvale uzamyka. Klíče ma jen spravce domů, nikdo jiný z domu. Může takto jednat a bránit používání zadního vchodu z tohoto důvodu? Pro nás je vchod lepší, rádi bychom ho používali- kratší cesta do práce, k doktoru… předem mockrat děkuji za odpověď. S přáním hezkého dne, Martin Lefka
Zdravím pane Lefko.Ve Vašem případě je jedno,co si myslí váš „fundovaný správce“,ale co je uvedeno ve stavební dokumentaci k budově, ohledně únikových cest v případě požáru.Znepřístupnění únikové cesty/východu z budovy je trestné a vyjádření k němu, Vám po svém šetření, vydají příslušné orgány HZS,na které Vám doporučuji se okamžitě obrátit.Nikdo a už vůbec ne, „kvalifikovaný správce“, si nemůže dovolit svým nezodpovědným chováním,ohrozit veškeré obyvatele domu tím,že znepřístupní únikovou cestu z budovy.
Zkuste si načíst ,co se píše v § 10 vyhlášky 23/2008 Sb.,/resp.její novely 268/2011 Sb.,.
§ 10/23/2008 Sb.,
Evakuace osob (1) Únikové cesty určené pro evakuaci osob musí být navrženy tak, aby svým typem, počtem, polohou, kapacitou, dobou použitelnosti, technickým vybavením, konstrukčním a materiálovým provedením a ochranou proti kouři, teplu a zplodinám odpovídaly požadavkům této vyhlášky a českých technických norem uvedených v příloze č. 1 části 1. Nouzovým osvětlením musí být vybavena chráněná úniková cesta a částečně chráněná úniková cesta, pokud nahrazuje chráněnou únikovou cestu.
(2) Otevíratelnost a průchodnost dveří, které se nacházejí na únikové cestě, musí odpovídat českým technickým normám uvedeným v příloze č. 1 části 2.
(3) Nášlapná vrstva podlahy v chráněné únikové cestě musí být navržena z hmot třídy reakce na oheň nejméně Cfl-s1.
(4) Úniková cesta musí být vybavena bezpečnostními značkami, tabulkami a texty s bezpečnostním sdělením (dále jen „bezpečnostní značení“) za účelem a v rozsahu nezbytném pro usnadnění evakuace osob. Toto bezpečnostní značení se umisťuje zejména tam, kde se mění směr úniku, kde dochází ke křížení komunikací a při jakékoli změně výškové úrovně úniku.
(5) Evakuační výtah musí být označen bezpečnostním značením „Evakuační výtah“, a to v kabině výtahu a vně na dveřích výtahové šachty. Výtah, který neslouží k evakuaci, musí být obdobně označen bezpečnostním značením „Tento výtah neslouží k evakuaci osob“ nebo bezpečnostním značením podle české technické normy uvedené v příloze č. 1 části 1 bodu 13.
(6) K zajištění plynulé evakuace osob musí být stavba vybavena technickým zařízením k řízení evakuace osob podle českých technických norem uvedených v příloze č. 1 části 1 bodech 1 a 2.
Přeji hezký zbytek dne. JaVa
Javo, trochu Vás upravím. 23/2008 Sb. platí pro objekty, na které bylo vydáno stavební povolení po 1.7.2008, nemusí tedy být platná pro tento případ. Výsledek je takřka totožný.
Ale jinak klasicky: Zákon 133/1985 Sb.,„o požární ochraně“ § 5, (1) Právnické osoby a podnikající fyzické osoby jsou povinny
- vytvářet podmínky pro hašení požárů a pro záchranné práce, zejména udržovat volné příjezdové komunikace a nástupní plochy pro požární techniku, únikové cesty a volný přístup k nouzovým východům, k rozvodným zařízením elektrické energie, k uzávěrům vody, plynu, topení a produktovodům, k věcným prostředkům požární ochrany a k ručnímu ovládání požárně bezpečnostních zařízení,
Zákon 183/2006 Sb.,„stavební zákon“§ 126 Změna v užívání stavby (2) Změna v účelu užívání stavby, v jejím provozním zařízení, ve způsobu výroby nebo v jejím podstatném rozšíření a změna v činnosti, jejíž účinky by mohly ohrozit život a veřejné zdraví, život a zdraví zvířat, bezpečnost nebo životní prostředí, nebo změna doby trvání dočasné stavby nebo změna dočasné stavby na stavbu trvalou, je přípustná jen na základě souhlasu nebo povolení stavebního úřadu. Ustanovení § 81 není dotčeno.
Vyhláška 246/2001 Sb.,„o požární prevenci“§ 11 (3) K provedení evakuace osob, zvířat a materiálu a k provedení záchranných prací podle odstavce 1 zajišťují právnické osoby a podnikající fyzické osoby, aby
- byly trvale volně průchodné komunikační prostory (chodby, schodiště apod.), které jsou součástí únikových cest, tak, aby nebyla omezena nebo ohrožena evakuace nebo záchranné práce.
Zdravím pane „Andreas“ a děkuji za zcela vyčerpávající doplnění, mého laického komentáře.
Přeji Vám hezký zbytek dne. JaVa
Mockrát děkuji za rychlou odpověď. Do stavební dokumentace se podívám. A zjistím si to. Mnohokrát děkuji.
Pokud víte, kteří dorostenci dělají nepořádek a dorostenci jsou z vašeho domu, tak úklid lze dát vlastníkovi bytů k úhradě a ono je to pak přejde. Nebo vy budete chodit v tom nepořádku a rádi?
Poslední komentáře