úvěr na zateplení a rozdílné placení do fondu oprav

Vložil Ing. Jiří Leksa (bez ověření), 19. Listopad 2011 - 16:53 ::

Dobrý den. Může mi prosím někdo kompetentně odpovědět na tuto otázku ? Jsme malé společenství vlstníků čítající 6 BJ. Po několika peripetijích jsme se všichni nakonec shodli na zateplení domu a několika dalších úprav (okapy ap.)a na úvěru od banky na financování těchto úprav. Předseda si vymínil, že součástí těchto úprav bude výměna oken jeho bytu, které byly do té doby jako jediné ještě staré dřevěné. Na můj dotaz, jakým způsobem se bude výměna oken financovat uvedl, že to „banka rozpočítá zvlášť a že se nás to ostatních nijak nedotkne.. Následně došlo k podpisu souhlasu s úvěrem na konkrétní částku dohodnutou se zhotovitelem. Dále je požadován podpis každým z vlastníků na tzv. "ručení“. S podivem jsem zjistil, že se částky pro všechny vlastníky shodují. Na opětovný dotaz p. předsedovi jak budou financovány jeho okna odpověděl, že bude platit více do fondu oprav.!? Žádný jeho samostatný rozpočet se nekoná ?! Ještě navíc předseda vyhrožuje nějakým penále za zdržení, protože dosud nebyl úvěr v bance vyřízen, ač práce na domě již započaly. Myslím si že je to přes čáru.. nebo se mýlím ? Proč bych měl ručit za částku, ve které je započítána suma za výměnu jeho oken ? Může banka ovlivnit to, kolik má každý vlastník platit do fondu oprav ?

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil lake, 19. Listopad 2011 - 17:36

    Máte v tom nepořádek…

    Tak zaprvé: Nemá smysl pokládat jakýkoliv dotaz ohledně oken, když jste nenapsal čí jsou. Viz Prohlášení vlastníka budovy.

    Za druhé: proč podepisujete ručení za úvěr? V žádném případě nedoporučuji takový nerozumný krok. Uvědomte si, že podpisem ručitelské smlouvy na sebe berete závazek splatit alikvotní část úvěru bez ohledu na to, zda jste či nejste členem SVJ. I kdybyste se z domu odstěhoval, banka si Vás ráda najde. To chcete?

    Za třetí: Náklady na správu domu se mezi vlastníky rozpočítají podle podlahových ploch jednotek, nikoliv (jak píšete) stejná částka každému. To by platilo jen pokud jsou všechny jednotky zcela shodné svou podlahovou plochou.

    Není jasné, jaký „samostatný rozpočet předsedy“ máte na mysli. Má-li některý z vlastníků platit na správu více, než činí jeho podíl na společných částech domu, měli jste si to pojistit dohodou všech před tím, než jste zahájili rekonstrukční prá­ce.

    A nakonec: Ne, banka skutečně nemůže ovlivnit kolik platíte do fondu oprav. Vy žádný takový fond totiž nemáte. Platíte zálohy na správu domu rozpočítané podle spoluvlastnických podílů, pokud nedošlo k jiné dohodě všech.

    lake

    Vložil ing. Leksa (bez ověření), 19. Listopad 2011 - 17:45

    Děkuji za reakci.. Okna si v minulosti každý kromě předsedy zaplatil z vlastní kapsy. Okna patří ke každému bytu tzn. že vlastníky jsou majitelé bytu.

    „Ručení za úvěr“ to také považuji za hlavní kámen úrazu.. Předseda to tak vyžaduje bez předchozího projednání. Byl pověřen pouze k vyřízení úvěru. Forma úvěru „s ručením“ se mi také nelíbí. Prý podepsali již všichni, myslím že bez rozmyslu a v dobré víře..Podle mě to pěkně smrdí…Co s tím prosím mám dělat ?? Jak mám dále postupovat ? Děkuji.

    Vložil ing. Leksa (bez ověření), 19. Listopad 2011 - 17:49

    Ještě dodávám, že předchozí dohoda zněla tak, že výměna oken předsedy se nijak nedotkne dalších vlastníků BJ a předseda nás ujistil, že mu banka udělá další samostatný rozpočet na ta okna odděleně od společného úvěru. Prostě nás podfoukl..co jiného na to říci.. Jaká jiná forma úvěru ještě existuje ? Děkuji.

    Vložil lake, 19. Listopad 2011 - 18:23

    Patří-li okna vlastníkům bytů, prostě zajděte za předsedou a jednoznačně odmítněte za něj cokoliv platit. Každý (kromě něj) už investoval do výměny svých oken z vlastní kapsy. Proč by měla pro něj být výjimka? Jednoduché řešení: chce-li od banky úvěr na okna, nechť si jej vyřídí sám pro sebe.

    V některých SVJ se poskytuje úročený nebo bezúročný úvěr ze společné pokladny právě na výměnu oken před zateplením. Pomáhá se takto těm vlastníkům, kteří nemají našetřenu hotovost na výměnu a jejich stará okna by tvořila nepřekonatelnou překážku v zateplování fasády. Můžete to udělat stejným způsobem. S předsedou uzavře SVJ smlouvu o půjčce s danými termíny splátek a stanoveným úrokem. Svá okna ať si uhradí z této půjčky. Splácet bude svému SVJ z toho, co ušetří na nákladech topení. Má nejvyšší čas, jestliže opravy na domě už začaly.
    Neplést s příspěvky na správu domu podle ZoVB! Jde o zcela jiný právní vztah.

    Ohledně ručení doporučuji: ŽÁDNÝ RUČITELSKÝ ZÁVAZEK ZA DLUHY SVJ NEPODEPISUJTE. Nenechte se vmanévrovat do pozice "včera už bylo pozdě, honem, všichni už to podepsali ..." Je pouze problém předsedy, že neměl reálný časový plán a spustil akci předčasně.

    Nechte si v klidu napřed podrobně vysvětlit důvody a obsah Vašeho závazku. Je to na Vás. Odstoupit od nerozvážně podepsaného ručitelského závazku již nikdy nelze ...

    lake

    Vložil ing. Leksa (bez ověření), 19. Listopad 2011 - 19:26

    Myslím, že ještě stojí za to požádat banku o vyjádření, zda je „ručení“ v budoucnosti převoditelné na nového vlastníka.. a zda může nabídnout jiný finanční produkt.Díky za rady..

    Vložil Franta Rámus (bez ověření), 19. Listopad 2011 - 21:46

    Dobrý večer, rád bych Vám p.Lekso něco zde napsal. Jak sám osobně vím, tyto písemné záruky na úvěr požaduje ČS! Aspoň takto to bylo v našem případě. Navíc jsme byli první ve městě, kteří si v r.2006 tento úvěr zajišťovali a nejlepší úroková „pozice“ (5,03%)v této době byla u ČS. Smlouva se podepsala a za 14 dnů jsme obdrželi dodatek, kde jsme se měli upsat 5-ti byty majitelů, které náhodně ČS vytypovala,vč­.předsedy, který „musel“.Když by tyto úpisy nebyly, celý úvěr by byl ČS zrušen.A že se moc a moc naprosila referentka,která úvěry vyřizuje,abychom toto svými podpisy potvrdili.Samoz­řejmě,že byli jedinci,kteří se bránili a oprávněně,„když já tak všichni“.No jo,když jsme ale chtěli řešit barák. Co jsme tedy měli dělat, když jsme chtěli barák opravit a zateplit, vč.výměny oken? Toto je prostě určité „jištění“ plateb coby náhrad ve výši úvěru,bohužel. Co se týká oken,v našem baráku jsme uhradili okna jedné rodině,která již okna měla dříve, a to do výše našich nákladů.Jinak by se jednalo o obohacení našeho SVJ,protože i oni hradí fin. do FO.Vím, že toto se zde nelíbí p.Lakemu, on je tento termín všeobecně zajetý v celé republice.Vše se zde píše v obecně znalé rovině, tak proč bychom si zde měli psát v právnické mluvě alias v juridikci.A ji­nak,je pravda, co zde p.Lake píše o Vašem předsedovi,s tím vůbec nesouhlaste, protože se zde jedná o osobní obohacení a to je i žalovatelné, na to stačí každý, kdo umí číst a psát,on si asi ten Váš předseda nevidí na špičku stromu, jak jinak říkají naši rodičové, „nikomu nerostou stromy do nebe“.

    A taky jsem si nyní vzpomněl na tuto skutečnost,NEL­ŽU!!Když jsem chtěl na ČS fakt, aby změnili vlastníky,tak to prý nejde,a že jsme si fest dopisovali s paní právničkou ČS. A to si představte tuto skutečnost, že jedním z těchto lidí co podepsal, byl člověk, který zemřel a druhý se odstěhoval.Roz­hodnutí ČS je takové, že příp.„problém“ by byl na náklady pozůstalých, i kdyby byli v zahraničí, no a ten co se odstěhoval, by bydlel např. v Košicích, tak by rovněž (třeba i po 10-ti letech mimo)hradil případné náklady. Zábavné,co? A to mám tato písemná vyjádření u sebe!!!No,ono to ještě prakticky neskončilo.Až budu mít více času, budu jednat dále.Chci se opravdu poradit s mým právníkem, na kterého mě mj.odkazuje právnička ČS s tím, že oni (ČS) mají pravdu tak ať se tím „bavím“, to mně jinak sdělila do telefonu.Mám zájem tuto záležitost medializovat(TV,tisk a pod.),ať se národ baví. S pozdravem Franta Rámus

    Vložil Franta Rámus (bez ověření), 19. Listopad 2011 - 21:57

    Musím ještě něco málo dodat k jištěnému úvěru. To, že ČS na nás požadovala úpis 5-ti bytů na jištění výše úvěru, byla stejně z jejich strany doslova a do písmene „blbost“. Proč? Protože samotná podstata úvěru,je závazkem všech majitelů bytů v našem domě, tedy zase by se jednalo o náhrady všech zúčastněných a ne pouze těch, co si ČS nechala potvrdit svými podpisy!!!Když jsem tuto skutečnost sdělil právničce ČS, nebrala toto vpotaz z důvodu, že jí zajímají podpisy 5-ti majitelů,kteří se zavázali.Prostě z toho je vidno, že tato „banka“ si řeší věci po svém, no a SVJ(majitelé bytů) si musí řešit rovněž své věci po své línii.Takže to je vše, pro dokreslení. Franta Rámus

    Vložil Leksa (bez ověření), 19. Listopad 2011 - 22:42

    Takže jestli tomu dobře rozumím, tak je věcí pověřené osoby – zástupce SVJ, jakým způsobem se dohodne s bankou (v našem případě ČSOB) na formě úvěru. Lze tedy ručit i předmětnou nemovitostí nebo prostě jen SVJ ?

    Vložil lake, 20. Listopad 2011 - 2:41

    Pane Lexo,
    rozhodnutí o podmínkách a způsobu zajištění úvěru není věcí nějaké „pověřené osoby“. Máte přece výbor. Ten ve Vašem SVJ rozhoduje, pokud si rozhodování v této věci nevyhradilo shromáždění. Pak je zde smlouva o úvěru mezi bankou a SVJ: jde o písemný právní úkon, který nečiní jedna „pověřená osoba“. Podepisují vždy dva lidé: předseda a další člen výboru.

    Jestliže necháváte výboru zcela volnou ruku bez schválení shromážděním k rozhodování o tak zásadních záležitostech, je to vaše vůle. Nikdo ale nemůže nutit Vás osobně, abyste cokoliv podepsal za sebe.

    • Pokud banka požaduje ručení nemovitostí, je možno ručit jedině jednotlivě – každý z vás svým vlastním bytem. Zástavní právo k bytové jednotce bude zapsáno do katastru.
    • Jestliže banka požaduje k vyřízení úvěru solidární ručitele (bez zástavy), tyto osoby podepíšou ručitelský závazek a budou od té chvíle ručit veškerým svým majetkem, každá z nich za všechny dluhy společenství vůči bance.

    lake

    Vložil ing. Lexa (bez ověření), 20. Listopad 2011 - 21:13

    Výbor máme. O všech důležitých věcech se hlasuje. Byl to právě p. předseda, který nás všechny ujistil, že se financování jeho oken nijak nedotkne ostatních vlstníků BJ.. a najednou je zde požadavek o ručení na částku zahrnující i jeho okna .. nechci ručit za jeho 50–60 tis. navíc.. Předseda + 1 byli pověření k vyřízení úvěru. Od té doby nepřišli s žádnou konzultací či s poradou jen z hotovou věcí … to není v pořádku.. Započali stavbu aniž by měli finanční krytí.. to taky není v pořádku..

    Vložil Franta Rámus (bez ověření), 20. Listopad 2011 - 20:31

    Dobrý večer p.Lake.Chtěl bych Vám citovat jedno znění „papíru“,který byl jak jsem již výše uvedl,podepsán 5-ti vybranými majiteli bytů, jinak pro potřebu čerpání úvěru u ČS. Cituji :

    „Níže uvedení vlastníci bytů v budově čp. … atd.(parcela,o­bec,v KÚ,kraj), jsou osoby oprávněné k přijetí pojistného – bla bla bla – tímto prohlašují,že, souhlasí se zřízením zástavního práva k pohledávkám vyplývajícím z Pojistné události ve prospěch České spořitelny se sídlem Praha – bla bla bla – k zajištění jejich pohledávek vyplývajících ze smlouvy o úvěru č. …,uzavřené dne … mezi Bankou, jako věřitelem a Pojistníkem, jako dlužníkem.“ Níže uvedeno pět jmen a podpisy

    Nikde není uveden požadavek zástavního práva k BJ v katastru nemovitostí.Zde se jednalo o přímém smluvním vztahu k jištění náhrady úvěru uvedenými byty.Jinak řečeno,„chceš-li úvěr podepiš,nechceš-li,nepodepiš a běž si jinam“. A malý detail.Úvěr v dané výši Banky nedají nikomu na fyzickou osobu (pro nemožnost krytí),nejedná se zde o hypotéku ale zase zde musí být dle sdělení pouze organizace, jako je právě Společenství vlastníků,coby právnická osoba.

    Právě jak jsem již rovněž uvedl,tento orgán se stejně řídí vlastními nařízeními či jinak zákonem o SVJ, což ale nekoresponduje s pohledávkami jednotlivých Bank,které si postupují dle svého „rozumu“ a pohledu na věc. Jinak,p.Laku,ze strany ČS se nejednalo o žádné „solidární“ ručitele a ani nebyl vystaven žádný „ručitelský závazek“.

    To,co jsem zde uvedl,jsou jenom fakta,nic jsem nepřidal a nic jsem neubral.A co chci jenom ještě dodat? Že lidi chtěli opravy,celkovou revitalizaci domu,tedy výměnu starých oken,které jim vypadávaly,zateplit střechu a její nový potah,výměnu výtahu dle EU a zateplení fasády.Vše bylo pořízeno v letních měsících,takže nikdo „nestrádal“ a co hlavně,vše bylo pořízeno za 3,300.000,– Kč + úrok ve výši 1,400.000,– Kč.Dotace na úrokovou sazbu byla získána ve výši 704.000,– Kč.Detail,je nás celkem 24 BJ. Třešničkou na dortu je skutečnost,že se nenašel jeden člověk,který by Vám poděkoval.Všichni to brali coby samozřejmost a ještě se našly kritické hlasy, jak jste si namazal kapsu či jiné,hrubé kritiky. Bohužel,s takovými pokrytci musím bydlet pod jednou střechou.A co je zde nejhorší, že nás bylo 5 blbců, kteří jsme se zavázali svými podpisy, aniž by si to tito lidé vůbec zasloužili, oni jsou vysmátí a my jsme ti blbí, bohužel, a teď jsou zde chytří ti pokrytci, protože ti, co byli ve výboru, tak svou činnost položili.Nyní už jenom „honíme“ převod podpisů na tyto rádoby znalce, s čímž jak jsem dříve napsal, jsou stále problémy. Když jste každý dočetl tuto ságu až sem, tak snad chápete, proč jsou naše závěry takové, jak jsem zde uvedl.S pozdravem Franta Rámus, jinak ještě jednou omluva za tak obsáhlou informaci.

    Vložil Krobot (bez ověření), 22. Listopad 2011 - 13:42

    pořádně prozkoumat rozsah záruky. Pokud by se ovšem jednalo o zástavní právo k bytu jednal bych osobně s pokytovatelem úvěru a nabídl jinou záruku. Třeba životní pojistku nebo zřízení pojištění nespáceného úvěru. Taky bych si byt nikdy nezastavil jak radí pan Laka.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".