uvedení částky za prodej druž. bytu (převod podílu) do Smlouvy o převodu družstevního podílu

Vložil jarmila1961, 13. Duben 2014 - 19:49 ::

Dobrý den, prosím Vás touto cestou o radu. Kupujeme si družstevní byt (převod práv). Část budeme hradit v hotovosti, část hypotékou. S prodávajícím máme již podepsanou a schválenou smlouvu o finančním vypořádání za prodej. Minulý týden jsme se od banky (ČS), která nám schvaluje hypotéku dověděli, že ve Smlouvě o převodu družstevního podílu musí být uvedena částka, za kterou se byt prodává. Přitom SBD to ve svém tiskopisu nevyžaduje. Můžete mi prosím někdo poradit:

  1. Jestli má banka právo měnit tiskopis, který jí nepatří .
  2. Když bychom do tiskopisu Smlouva o převodu družstevního podílu dopsali částku, nebyli bychom v budoucnu limitováni touto částkou při prodeji? Mohli bychom byt např. prodat za vyšší částku?

Předem děkuji za ochotu a pomoc.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil lake, 13. Duben 2014 - 22:33

    Paní Jarmilo,
    banka od Vás nemůže požadovat, aby byla uvedena „částka za kterou se byt prodává“. Žádný byt se neprodává! Byt je ve vlastnictví družstva a tak to zůstane i po převodu podílu na Vás. Pokud jste snad banku nesprávně informovala, že „kupujete byt“, měla byste to uvést na pravou míru.

    Ve smlouvě o převodu družstevního podílu nemusí být uvedena výše úplaty. Plyne to z ustanovení NOZ:

    89/2012 Sb. § 1792 Úplata za plnění
    (1) Plyne-li ze smlouvy povinnost stran poskytnout a přijmout plnění za úplatu, aniž je ujednána její výše, či způsob, jakým bude tato výše určena, platí, že úplata byla ujednána ve výši obvyklé v době a v místě uzavření smlouvy. Nepodaří-li se takto výši úplaty určit, určí ji soud s přihlédnutím k obsahu smlouvy, povaze plnění a zvyklostem.

    lake

    Vložil Pavel, 13. Duben 2014 - 21:27

    Jarmilo,

    ad1) není to o tiskopisu, ale o tom, že chcete od banky peníze. Ty můžete dostat pouze tehdy, pokud se s bankou dohodnete na podmínkách. Netvrdím, že Vaše vyjednávací pozice je silnější. Banka asi chce vidět, že peníze, které Vám půjčí, půjdou doopravdy na deklarovaný účel. Můžete si zvolit i jinou banku.

    ad2) samozřejmě můžete v případě prodeje podílu prodávat za jinou cenu než za jakou dnes kupujete. Možná budete muset rozdíl zdanit.

    Hezký den!

    Pavel

    Vložil jarmila1961, 13. Duben 2014 - 21:37

    Banka má ale k dispozici i smlouvu mezi prodávajícím a kupujícím, kde je vše uvedeno. Tak nevím, proč bychom to měli ještě dopisovat do tiskopisu SBD. Jinou banku si bohužel vybrat nemůžeme, tuhle službu poskytuje jen tahle.

    Vložil ppp (bez ověření), 14. Duben 2014 - 15:17

    … a to musíte použít tiskopis družstva ? A proč ? Jinak by družstvo smlouvu o převodu družstevního podílu nepřijalo ? Na co si to to družstvo hraje ? Jinak požadavek na uvedení ceny převodu jednak vychází z judikátu nejvyššího soudu, jednak banka potřebuje vědět kolik máte zaplatit za převod celkem, kolik bude á to konto z Vašich zdrojů a kolik z úvěru – banka to chce vědět „aby to klaplo“ a ne že Vás pak někdo bude honit že jste nezaplatili všechno co jste měli a Vy nebudete splácet úvěr… No a pokud nechcete, aby se aparát družstva dozvěděl cenu za převod, tak uzavřete smlouvu s cenou a družstvu oznámíte, že jste smlouvu uzavřeli a kdo je nový družstevník – zákon to umožňoval dřív a umožňuje to i teď

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".