Usnesení shromáždění SVJ
Usnesení shromáždění SVJ. Je nutné k jednotlivým bodům,které byly podle programu shromáždění v usnesení přijaty a odhlasovány stanovit vždy lhůty platnosti,nebo jen v případě potřeby? Platí to,že když není platnost určena,tak usnesení platí trvale bez časového omezení,nebo je platnost omezena jen do příštího shromáždění?
Jestliže u přijatého usnesení/předpoklad 3/4 většina, nebo jiné číslo/není stanoven termín plnění, jde o usnesení trvale platné.Změnit je může jen nové usnesení shromáždění SVJ,případně zrušit, V této souvislosti jsem hledal možnou odpověď a našel jsem, že vrchní soud Praha svým usnesení spisová značka:7Cmo 160/2008 ze dne 23.1.2009 určil NEPLATNOST/zvýrazněno mnou/usnesení shromáždění SVJ z důvodů absence zjišťující usnášeníschopnost. Neumím najít v justici příslušný rozsudek,protože by mě moc zajímal o jaká "moudra " se vrchní soud Praha snaží. Mám ten názor,že když jsou přijímány takové zákony,jako je ten náš ZoVB/72/1994 Sb/ tak by se měl aspíše starat o to,jak jej zlepšit a ne hledat chybu na funkcionářích SVJ.Kdo to umí,najděte ten rozsudek a zveřejněte jej.Rád si jej vytisknu.
Vrchní soud v Praze: Neplatnost usnesení shromáždění společenství vlastníků jednotek z důvodu absence zjišťování usnášeníschopnosti ...... Neplatnost usnesení shromáždění společenství vlastníků jednotek z důvodu absence zjišťování usnášeníschopnosti před každým hlasováním. Přijetí usnesení shromáždění SVJ v případech hlasování podle § 11 odst. 5 věta druhá BytZ. Hlasování mimo shromáždění SVJ. Právo členů nahlížet do dokumentace SVJ
§ 11, § 13 odst. 7 BytZ
- Usnesení shromáždění SVJ je neplatné z důvodu, že nebyla zjiš'tována usnášeníschopnost před každým hlasováním o jednotlivých usneseních, ale pouze při zahájení jednání shromáždění; záznam o usnášeníschopnosti při každém jednotlivém usnesení neobsahoval ani zápis ze shromáždění SVJ; došlo k porušení § 11 odst. 2 BytZ.
- K přijetí usnesení shromáždění SVJ o způsobu financování celkového zateplení objektu formou půjčky (úvěru) od stavební spořitelny je nutný souhlas 3/4 většiny hlasů všech členů společenství podle § 11 odst. 5 věta druhá BytZ; důvodem je případný dopad do majetkové sféry všech členů SVJ, zejména ručením členů za závazky SVJ podle § 13 odst. 7 BytZ.
- Zákonná úprava v zákoně o vlastnictví bytů neumožňuje členům SVJ, kteří nebyli z jakéhokoliv důvodu přitomni na schůzi shromáždění SVJ, aby projevili svou vůli dodatečně i mimo shormáždění SVJ s navrhovaným usnesením. Toto právo není součástí práv vlastníků jednotek, a s dodatečným souhlasem vlastníka jednotky nepřítomného na schůzi nejsou proto spojeny zákonem předvídané právní následky.
- Obsahují-li stanovy SVJ ustanovení o možnosti členů nahlížet do určitých dokumentů SVJ, je porušením tohoto práva člena, jestliže mu je, k jeho žádosti, SVJ k nahlédnutí nepředloží.
Rozsudek Vrchního soudu v Praze ze dne 23. 1. 2009, sp. zn. 7 Cmo 160/2008
Podrobněji viz časopis Právní rozhledy č. 10/2009 (vychází 26. května 2009)
Poslední komentáře