úprava bytu
Dobrý den! Zakoupil jsem byt v OV a rozhodnul se k rekonstrukci,která sestává v rozšíření koupelny,tzn. vybourání příčky do chodby a následné vystavění nové. Dále o přesunutí příčky mezi mou komorou a mou spíží. Tato je napojena na příčku o síle cca 8cm postavenou z dutých cihel o tloušťce 5cm a celkové délce 4,6m rozdělující mou komoru+spíž a komoru+spíš souseda. Musím mít na tuhle přestavbu příček vyjádření statika,stavební povolení,projektovou dokumentaci nebo cokoli jiné? Dále se chci zeptat,jestli mě soused nebo SVJ může mluvit do umístění pračky do jednoho z těchto prostor vzniknutým v prostoru komora+spíž,když tuhle dělící příčku mezi mnou a sousedem patřičně odizoluji proti hluku např.skelnou vatou nebo vystavěním souběžné příčky z itongu se stávající příčkou a použiji hydroizolační nátěr podlahy a stěn?
Podle mého by bylo nejlepší informovat stavební úřad. Vzhledem k tomu, že co se týče hlasování shromáždění, souhlasů vlastníků atd., právě stavební úřad má v tomto podstatné slovo. Pokud Vám (nejlépe písemně) sdělí, že nepožaduje souhlas určitého % (obvykle 75%) vlastníků, tak už je pak pouze otázka dobrých mravů oznámit rozsah rekonstrukce výboru a pak doložit revizní zprávy.
Je třeba vyjít z ustanovení § 103 odst. 1 Stavebního zákona:
„Stavební povolení ani ohlášení stavebnímu úřadu nevyžadují
(…) stavební úpravy, pokud se jimi nezasahuje do nosných konstrukcí
stavby, nemění se vzhled stavby ani způsob užívání stavby, nevyžadují
posouzení vlivů na životní prostředí^11) a jejich provedení nemůže
negativně ovlivnit požární bezpečnost.“
- Stavební povolení ani ohlášení stavby nebude nutné, pokud nepoužijete materiály, které by ovlivnily požární bezpečnost.
- Posudek statika považuji za nutný, jestliže měníte umístění nenosných příček a tím i zatížení podlah v budově.
- Projektová dokumentace je samozřejmostí. Jistě ji bude vyžadovat statik alespoň ve zjednodušené podobě. Dokumentaci skutečného provedení stavby odevzdáváte SVJ.
Před zahájením stavby se vždy hodí navštívit Stavební úřad a zjistit, jaké mají požadavky na stavbu. Stavební úřad však není při stavební úpravě jednotky oprávněn požadovat od stavebníka souhlas 75% vlastníků. Takový případ by nastal pouze je-li stavebníkem SVJ podle § 110 odst. 2 StavZ. Je tedy zcela zbytečné aby vlastník jednotky žádal Stavební úřad o potvrzení, že SÚ nebude vznášet protiprávní požadavky.
lake
Poslední komentáře