UPC - přístup do domu

Vložil Anonymous, 2. Září 2013 - 20:43 ::

Dobrý večer,

máme v domě zařízení od UPC. UPC ho k nám nainstalovalo v době, kdy byl dům ve správě Městské části. Mají tedy podle nějakého šíleného zákona věncné břemeno, i když není nic v katastru. Chci se zeptat, jaký mají nárok na přístup do domu a jaký by měl být správný postup. UPC nechtějí o žádné smlouvě ni slyšet, ale zato několikrát do měsíce přijede technik před dům a dožaduje se přístupu k zařízení a nadává, že nemají klíče. Jaký by tedy měl být správný postup? Nemělo by nás UPC nejříve kontaktovat nějakým oficiálním dopisem se žádostí o zpřístupnění sklepa a až na jeho základě by jim měl být umožněn přístup? Nelíbí se nám stav, kdy u nás zabírají značnou část sklepa, využívají rozvody v domě a neplatí ani korunu do fondu oprav.

Předem děkuji za jakoukoliv radu.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil lake, 5. Září 2013 - 0:27

    Anonymous napsal: „Nelíbí se nám stav, kdy u nás zabírají značnou část sklepa, využívají rozvody v domě a neplatí ani korunu do fondu oprav.“

    Je pouze problém vlastníka domu, že strpí zábor svého majetku bez řádné smlouvy a bez finanční úhrady. Nic mu přece nebrání vyzvat vlastníka zařízení k uzavření smlouvy o umístění rozvodu elektronických komunikací v budově. Ale nezapomeňte, že žádný „fond oprav“ nemáte.

    Ptejte se ovšem napřed z jakého právního důvodu je v domě cizí zařízení. Ptejte se z jakého právního důvodu je vlastník domu povinen strpět vstup cizích osob. To může SVJ zjistit jedině od vlastníka domu, nebo od osoby, která je vlastníkem komunikačního zařízení v domě.

    Že nějaká povinnost vlastníka budovy v tomto smyslu existuje je povinen tvrdit a prokazovat ten, kdo se domáhá vstupu do domu, chce v domě mít instalováno své zařízení a odebírat pro ně elektrickou energii.

    lake

    Vložil aa007 (bez ověření), 4. Září 2013 - 16:05

    Mají vlsatní odběrné misto na elektřinu, ale například teď plánujeme rekonstrukci elektroinstalace a přívést nový kabel k jejich odběrnému místu jsou další náklady na naše triko. Žádná najemní smlouva neexistuje, prý existuje nějaká bývalá smlouva, kterou nám bohužel nemohou zpřístupnit, protože je tam více subjektů a jejich identifikačních údajů, což mi přijde jako pěkný blud.

    Jde mi hlavně o to – přijde jakýsi technik, že chce přístup do sklepa. Jak by se mělo správně postupovat? Co se stane, když mu odmítneme přístup s tím, ať nejdříve nahlásí žádost o vstup písemně výboru? UPC bohužel využívá pár lidí v domě, takže o odstranění nemůžeme uvažovat.

    Vložil MartinII, 4. Září 2013 - 16:16

    „UPC bohužel využívá pár lidí v domě, takže o odstranění nemůžeme uvažovat.“

    To jste původně neuvedl. Takže žádný šílený zákon, ale anténu užíváte!!!

    Platíte jim měsíčně za zásuvky připojení. Ale oni musí platit vám za umístění na střeše domu. Smlouvu mají s Městskou částí ale nikoli vámi. Přepište smlouvu na sebe. Pokud anténu využívá i obec, jednejte s obcí.

    Vložil aa007 (bez ověření), 4. Září 2013 - 19:09

    Nejedná se o anténu, ale o kabelové rozvody (nejen pro nás, je tu jakési zařízení pro celé okolí), UPC nic právě neplatí a nic platit nechce.

    Moje otázka zůstává ale nezodpovězena – jak by správně měla firma žádat o vstup do domu?

    Vložil levape, 4. Září 2013 - 19:44

    A nemáne náhodou v prohlášení vlastníka a v kupních smlouvách zapsanou povinost umožnit pracovníkům firmy UPC přístup k jejich zařízení ? U nás tomu tak je, do prohlášení to zapracovalo město jako bývalý vlastník domu.

    Vložil tata_FIDO, 4. Září 2013 - 6:49

    možná se budou ohánět telekomunikačním zákonem a věcným břemenem viz. http://cfoworld.cz/…ku-1964–1261

    Ale existuje nájemní smlouva? Platí Vám za umístění zařízení ve Vašem objektu? Jak je platba za spotřebovanou energii? otázek je více najděte nejdříve na ně odpověď. V nájemní smlouvě upravte vztahy týkající se přístupu, kdo má přístup za jakých podmínek, hlášení předem atd. Klíč opravdu nepotřebují.

    Vložil jaklan (bez ověření), 4. Září 2013 - 9:06

    UPS nejsou telekomunikace.

    Vložil tata_FIDO, 4. Září 2013 - 13:23

    jedná se o telekomunikační služby, což je mimochodem i poskytování internetu a na tom UPC staví

    Vložil jaklan (bez ověření), 5. Září 2013 - 15:34

    To že soukromá firma poskytuje internetové připojení neznamená že to jsou telekomunikace.

    Vložil jaklan (bez ověření), 3. Září 2013 - 20:11

    Pokud nikdo v domě nepoužívá UPC TV tak jim nařiďte odstranění jejich zařízení a dejte jim na to termín do kterého to mají udělat, např. 30dnů. Zaroveň jim sdělte že po tomto termínu to odstranite na své náklady a úhradu budete poždovat po nich. Rozhodně se nenechte odbýt bludem o věcném břemenu. Je to váš majetek a nikdo jiný vám do něj zasahovat bez vašeho souhlasu nemůže.

    Vložil Jiří Vondrka (bez ověření), 4. Září 2013 - 9:04

    vcelku zde dobře pan Jaklan píše dobře. To je ale za daného předpokladu,že nikdo UPC nevyužívá.Co ale vím, ve většině případů si UPC veškeré kabelové rozvody zakoupilo od různých býv. filiálek.Takže věřím, že řada lidí v každém paneláku zcela klidně nadále využívá kabelovku, příp.i možnost příjmu internetu.Je jasné,že internet má možný příjem u UPC vzduchem, vč. telefonu.Rovněž je tak možný, že někdo z bráku bude mít zájem využívat kabelovku a vyhnáním UPC,že v současné době jej nikdo neprovozuje, by bylo krátkozraké.Je to na zváženou, aby se to časem neobrátilo proti Vám.Co se týká spotřeby el.,to je zanedbatelná částka.Více spotřebujete a zapomenutých vypnutých světlech na chodbách či ve sklepích. Zde bych nebyl proto malicherný pro malý peníz.

    Vložil jaklan (bez ověření), 4. Září 2013 - 9:10

    Souhlas proto taky píší žeto musí byt mrtvé (nikdo na to není připojen). V případě využívání je třeba firmu vyzvat k sepsání patřičné smlouvy. V podstatě to potom stejně zaplatí jen koncový zákazník jejich služeb.

    Vložil Jiří Vondrka (bez ověření), 5. Září 2013 - 8:21

    Tak jsem si zde všiml Jaklane, že jste se dovedl opravit v názoru, když jste uvedl fakt možnosti užívání UPC jedinci.Jinak co vím,tak při prodeji našeho paneláku nám byly předány veškeré doklady, vč.Smlouvy k telekomunikacím, kde je de-facto doslova uvedena skutečnost „věcného břemene“. V souvislosti s prodejem baráku jsme v této souvislosti uvedli tuto skutečnost vedení UPC, kde nás sami upozornili na tuto skutečnost, když jsme jim následně oponovali úhradou za spotřebovanou elekřinu, na což reagovali odkazem na „věcné břemeno“,kde je rovněž uvedena tato spotřeba, což se nám do dnešní doby nelíbí. Takže prozatím platíme za něco, co stejně nemůžeme změřit,když samotné hodiny jsou za 30 tis. Kč. Takže asi toto pro uvedení podobného problému.

    Vložil MartinII, 5. Září 2013 - 13:40

    Věcné břemeno řeší Občanský zákoník. I když to asi není případ původního tazatele, pokud není právo vstupu UPC do domu uvedeno v kupní smlouvě s obcí. Jemu jde jen o „jak by správně měla firma žádat o vstup do domu?“

    Vstup mohu vyžadovat na základě písemného oprávnění, pokud nejsem Policie nebo ČEZ, Plynárny, Vodárny, Popeláři apod.

    Pane Vondrko, máte věcné břemeno úplatné nebo neúplatné ?

    Shrnuto dle Wikipedie s odkazem na dosud platný 40/1964 Sb.

    Věcné břemeno Věcné břemeno patří mezi věcná práva k věci cizí, omezuje vlastníka nemovité věci ve prospěch jiného tak, že vlastník je povinen něco strpět nebo něčeho se zdržet .

    Může buď patřit určité osobě (fyzické i právnické), nebo může být spojeno s určitou věcí. Pokud patří osobě, zaniká její smrtí či zánikem, jestliže je spojeno s vlastnictvím věci, pak přechází na každého dalšího jejího vlastníka.[1]

    Věcné břemeno může vzniknout

    • písemnou smlouvou,– na základě závěti či dohody dědiců, -pravomocným rozhodnutím příslušného orgánu, zejména soudu, či správního úřadu (zejména namísto vyvlastnění[4]),
    • ze zákona.

    Právo odpovídající věcnému břemeni lze také vydržet, jestliže je v dobré víře[5] vykonáváno po dobu 10 let.

    Protože předmětem práva je nemovitost, je vždy třeba navíc i vklad do katastru nemovitostí.

    Zaniká rozhodnutím příslušného orgánu či ze zákona.

    Dělení věcných břemen

    1.s čím jsou spojeny (podle oprávnění)

    • s vlastnictvím k určité nemovitosti
    • s osobou

    2.podle druhu povinností (podle obsahu věcného břemene)

    • s povinností něco strpět – např. chůzi či jízdu po pozemku,
    • s povinností něco konat – např. poskytnout doživotní bydlení,
    • s povinností se něčeho zdržet – např. stavět plot jen do určité výše, nevysazovat stromy na části pozemku atp.

    3.podle úplaty (podle způsobu plnění)

    • úplatná věcná břemena
    • bezúplatná věcná břemena

    4.podle zápisu v katastru nemovitostí

    • zapsatelná (většina)
    • nezapsatelná/ne­zapsaná (dle ustanovení některých zákonů, např. telekomunikační zákon nebo bývalý elektrizační zákon[8])
    • chybně zapsaná (množství „jednoramenných“ věcných břemen, např. chybí totožný zápis u oprávněného, když je právo zapsáno u povinného)
    • zaniklá věcná břemena a přesto dosud zapsaná, např. i z pozemkové knihy stále vedená v katastru

    5.podle nutnosti vyhotovení geometrického plánu

    6.podle druhu – Neomezený počet druhů a jejich kombinací věcných břemen. Například právo chůze, právo jízdy, právo vedení kanalizace, atd.

    1. § 151p odst. 4 a § 151n odst. 2 zákona č. 40/1964 Sb., občanský zákoník (dále jen „ObčZ“)
    2. § 151o ObčZ
    3. § 135c odst. 3 a § 142 odst. 3 ObčZ
    4. § 24 odst. 2 písm. a) zákona č. 184/2006 Sb., o vyvlastnění
    5. Fiala a kol.: Občanské právo hmotné, Masarykova univerzita a Doplněk, 2002,
    6. § 151p ObčZ
    7. § 109 ObčZ
    8. Zákon č. 79/1957 Sb., elektrisační zákon
    Vložil jaklan (bez ověření), 5. Září 2013 - 15:28

    O věcné břemeno asi v tomto případě nepůjde jelikož není uvedeno v katastru jak v úvodu píše tazatel.

    Vložil aa007 (bez ověření), 6. Září 2013 - 0:57

    Jedná se pravě podle odstavce 4 – o věcné břemeno nezapsatelná/ne­zapsaná (dle ustanovení některých zákonů, např. telekomunikační zákon nebo bývalý elektrizační zákon[8]).

    UPC se právě ohání tím vznikem věcného břemena na základě telekounikačního zákona. Přesněji č. 110/1964 Sb. (viz. § 107 odst. 14 zákona č. 151/2000 Sb., o telekomunikacích a § 147 zákona č. 127/2005 Sb., o elektronických komunikacích).

    Vložil MartinII, 4. Září 2013 - 14:47

    Kdo má přístup do domu by mělo být v kupní smlouvě s Městskou částí a zřejmě v Prohlášení vlastníka. Na základě jakého papíru (šíleného zákona) se dobývají do vašeho domu ? Chovají se jakoby to byl dům Městské části se kterou možná smlouvu mají. Pátrejte také tam.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".