Úmrtí předsedy SVJ - přístup do datové schránky

Vložil Markéta (bez ověření), 27. Srpen 2024 - 17:02 ::

Dobrý den, Poradili byste mi prosím s následující situací: Máme SVJ o 4 členech. Předseda, který celé SVJ spravoval a měl přístup k datové schránce, bohužel zemřel. Nemáme tedy hesla ani přístupy k ničemu. Co bychom měli udělat? Zažádat o novou datovou schránku? A může o tuto schránku zažádat někdo z členů nebo musí nejprve proběhnout dědické řízení a poté nová volba předsedy a pak teprve nový předseda může o schránku zažádat? Jde o to, že celý tento postup může být zdlouhavý a jako SVJ potřebujeme jednat rychle (žádat o revize, platit úklid. firmě atd.). Případně nevěděli byste mi poradit, kdo/která instituce by nám mohla pomoci?

Děkuju moc

Markéta

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil petrsv, 28. Srpen 2024 - 8:45

    Mám pocit, že Markéta v tom má trochu zmatek a zatím to tu nezaznělo jasně. DS je SVJ, ne toho předsedy. Zřizovat novou je tedy nesmysl. Je jen potřeba, aby do té DS měl přístup nový předseda SVJ. Takže, jak už bylo zmíněno, co nejdřív svolat Shromáždění, zvolit nového předsedu SVJ, zapsat do Rejstříku a pak případně řešit na poště (možná bude přístup udělen nějak automaticky, nevím).

    Vložil Justitianus, 28. Srpen 2024 - 6:49

    K radě pana Pavla ještě dodávám:

    Při úmrtí vlastníka jednotky je třeba zajímat se o to kdo byl soudem ustanoven správcem pozůstalosti. Tato osoba má vůči SVJ stejná práva jako vlastník jednotky. Včetně práva obdržet pozvánku, účastnit se a hlasovat na shromáždění. Dluhy vlastníka jednotky se přičítají budoucímu dědici/dědicům jednotky.

    Výkon funkce člena statutárního orgánu je ovšem osobní povahy. Nedědí se ;-) Proto není naprosto žádný důvod plést dohromady volbu předsedy s dědickým řízením. Naopak: Nový předseda SVJ by měl být zvolen a zapsán do rejstříku co nejdříve.

    Ve speciálních případech, kdy se z nějakého důvodu nedaří zvolit stautára, je možné aby soud jmenoval právnické osobě SVJ opatrovníka – buď na žádost, nebo kdykoliv se při své činnosti dozví o potřebě aby SVJ bylo zastupováno v procesněprávních záležitostech, případně v neodkladných hmotněprávních záležitostech.

    Justitianus

    Vložil Pavel, 27. Srpen 2024 - 22:39

    Markéto,

    dědické řízení Vám nepomůže s přístupem do DS, s přístupem k běžnému účtu atd..

    Svolejte shromáždění a zvolte předsedu.

    Pokud zesnulý neměl nadpoloviční počet hlasů, a nebo pokud nemáte zvláštní stanovy, které požadují na vše kvalifikovanou většinu hlasů, kterou nyní nedáte dohromady, tak by to neměl být problém.

    Ale i to šlo řešit s notářem, jenom nečekejte na výsledek dědického řízení.

    Hezký den!

    Pavel

    Vložil Petr, 27. Srpen 2024 - 23:43

    SVĚŘIT VŠE DO RUKOU JEDNOHO ČLOVĚKA, TO JE TEDY FAKT NÁPAD.

    Rodinní příslušníci předsedy nemají přístup do emailu zemřelého (pokud používal osobní email i na záležitosti SVJ) ? Mělo by to být i v jejich zájmu dostat se do jeho emailu (komunikace ohledně záležitostí jeho domácnosti, tedy banka, PRE, PVK, spořitelna.

    Jich jste se ještě neptali a čekáte spásu zde ? Co vy vám pomohlo zřídit jinou DS, když se potřebujte dostat do vzkazů na té stávající.

    Co vám asi tak můžeme poradit.

    Jen to abyste se obrátili na kontakt

    info.mojedato­vaschranka.cz/in­fo/cs/

    Infolinka 954 200200

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".