ukázka toho, jak vypadá domovní řád svj, které má správce družstvo:-)
Nejvíce se mi líbí zakotvení povinnosti úklidu:-) Ale jelikož průměrný věk výboru je 85 let, marno vysvětlovat, že si mohu svůj byt stavebně upravit i bez jejich souhlasu a nejsem povinna týdně mýt schody.
je jen nevymahatelným cárem papíru. Domovní řád, který si vydá správce, nikoliv SVJ, nemá hodnotu ani toho papíru. I kdyby byl DŘ součástí stanov budou ustanovení, která jsou v rozporu se zákony neplatná. To se týká např. znovuzavedení robotní povinnosti úklidu vlastníky.
Povinnost mytí schodů je opravdu dnes poněkud úlet, ale se stavebními úpravami už to tak jednoznačné není. Nemůžete zasahovat bez vědomí spoluvlastníků do společných částí domu a nesmíte ostatní spoluvlastníky omezovat na jejich právech k užívání bytu a společných částí domu. Dokážete-li tyto podmínky vyloučit, potom si ve svém bytu můžete opravdu dělat co vás napadne a nikdo vám do toho nemá co kecat.
Bez souhlasu osoby odpovědné za správu domu a bez stavebního povolení či ohlášení nesmí uživatel jednotky provádět stavební úpravy bytu ani jiné podstatné změny v bytě.
Takže podle vás je ok, když budu rekonstruovat třeba koupelnu a záchod, bez jakéhokoliv zásahu do stupaček a jiných společných částí, že mi to musí výbor povolit??? To nemyslíte vážně, že?
Pochopil jsem to tak, že jde o šablonu, kterou družstvo předkládá každému objektu ke schválení. V případě SVJ je pak na vlastnících, jestli něco takového schválí. Ohledně úklidu je tam text: „…pokud tyto práce nebudou zajištěny jiným způsobem.“ – takže v tom nevidím problém, jak jsem psal, jde prostě o jakousi univerzální šablonu. Ohledně zamykání dveří jde nejspíš o protiprávní ustanovení. Dodržování pracovního klidu je reálně nevymahatelné. Na předložení povolení k chovu zvířat správce zřejmě nemá právo. Nahlášení nepřítomnosti nelze nařídit. No, asi by se ještě něco našlo…
Poslední komentáře