Uchovávání daňových dokladů v SVJ 10 let
Drtivá většina SVJ nejsou plátci DPH. Proto znalost tohoto zákona v SVJ není velká. A to je chyba.
Podle § 27/1 ZDPH je plátce povinen uchovávat všechny daňové doklady nejméně po dobu 10 let.
Podle § 27/5 ZDPH „Ustanovení odstavců 1 až 4 se vztahují i na ...... právnické osoby, které nebyly založeny nebo zřízeny za účelem podnikání, při uchovávání přijatých daňových dokladů.“
Ze zákona o daních z příjmů lze dovodit, že SVJ nejsou založena za účelem podnikání.
Z výše uvedeného vyplývá, že SVJ musí (pod sankcí uvedenou v § 37 ZSDP) uchovávat přijaté daňové doklady od plátců DPH po dobu 10 let i když samo SVJ není plátcem DPH.
Hezký den!
Je rok 2016, tak se táži, zda stále platí, že SVJ je povinno archivovat daňové doklady od dodavatelů po dobu 10 let.
Naše SVJ není plátcem DPH a nepodniká.
Vyměnili jsme správce a předal nám pouze z účetního programu vytištěnou hlavní knihu za rok 2014, 2015 a polovinu roku 2016, samotné faktury nikoli, a to ani v kopiích. Přeme se o účetnictví za 5 let dle zákona o účetnictví a o předání dokladů. Odmítají je vydat s odůvodněním, že jde o jejich majetek. Totéž se týká smluv, předali jen aktuální běžící smlouvy, nikoli předchozí platné. Protože však odběratelem faktur je SVJ, jsme názoru, že faktury jsou naše. Budeme sepisovat výzvu k předání zbytku dokumentace a řešíme, zda vyzvat k předání jen za 5 let, nebo za 10 let, jak se píše zde v diskusi. SVJ existuje od roku 2000.
Je tedy SVJ povinno archivovat faktury 10 let nebo 5 let?
„většina SVJ nejsou plátci DPH“
&
„plátce DPH je povinen uchovávat všechny daňové doklady nejméně po dobu 10 let“
=>
Povinnost SVJ – neplátce DPH uchovávat daňové doklady nejméně po dobu 10 let z uvedeného neplyne
Asi jste přehlédl:
"Podle § 27/5 ZDPH „Ustanovení odstavců 1 až 4 se vztahují i na…… právnické osoby, které nebyly založeny nebo zřízeny za účelem podnikání, při uchovávání přijatých daňových dokladů.“
Protože v § 27/5 jsou uvedena i SVJ (PO, které nebyly založeny za účelem podnikání) a protože podle § 27/5 se na tyto osoby vztahuje i § 27/1, vztahuje se i na SVJ, která nejsou plátci, povinnost uchování dokladů po dobu 10 let.
Hezký den!
Pavel
§ 27/5 ZDPH se vztahuje na 3 skupiny osob. Nejen na právní nástupce, ale i na osoby povinné k dani (přibližně řečeno „podnikatele“) a dále na neziskovky tj. i na SVJ.
Gramatický výklad je podle mého názoru jednoznačný.
Hezký den!
Pavel
Děkuji, mě v úvaze zmátlo, že se nejprve osoby dělí na plátce a neplátce DPH a později na právnické osoby založená nebo zřízené za účelem podnikání a právnické osoby, které nebyly založeny nebo zřízeny za účelem podnikání.
Vidím tam skulinku pro fyzické osoby neplátce DPH.
Moudrý zákonodárce skulinku pro fyzické osoby zacelil. :-))
Podle § 27/5 ZDPH " Ustanovení odstavců 1 až 4 se vztahují i na ..... osoby povinné k dani…, při uchovávání přijatých daňových dokladů."
Osoba povinná k dani je podle § 5/1 ZDPH fyzická nebo právnická osoba, která samostatně uskutečňuje ekonomické činnosti.....
Tzn. mj. každý podnikatel. Pouze na základě § 6 ZDPH je od plátcovství osvobozen při obratu do 1 mil. Kč, tj. je neplátce, jedná se ale stále o osobu povinnou k dani.
A pak že našich 282 legislativců nepracuje kvalitně!!
Hezký den!
Pavel
To je kvalita. Osoba povinná k dani je něco jiného než plátce. Já už nerozumím vůbec ničemu a maturitu mám asi úplně zbytečně.
Ještě prosím o objasnění, zda daňový poplatník je osobou povinnou k dani nebo plátcem daně.
Nejlépe kdybyste to nakreslil. Máme:
daňového poplatníka,
osobu povinnou k dani,
a
plátce daně.
A taky ten, kdo za … (plátce, poplatníka nebo osobu povinnou, fakt už nevím, co napsat) daň zaplatí, se určitě nějak jmenuje (podle vzoru pojistník a pojištěný, pojistitel a pojišťovna).
Poplatníkem daně je ten, z čí peněženky se daň ve výsledku zaplatí.
Poplatník ji však nemusí vždycky odvádět sám. Je-li např. zaměstnancem, zůstává poplatníkem, ale daň mu strhne a uhradí za něj zaměstnavatel, čili plátce.
Je-li ale člověk podnikatelem nebo jinou osobou samostatně výdělečně činnou, je poplatníkem daně z příjmů, ale zároveň i plátcem.
Totéž platí pro právnické osoby, které jsou jednak poplatníkem daně, jednak plátcem.
Tolik názor daňového laika, který čerpal rozumy ze zákona o správě daní a poplatků.
N. Klainová
Poslední komentáře